Okno bezpieczne dla dziecka

Rodzice najlepiej wiedzą, że dom, w którym mieszka małe dziecko, należy odpowiednio zabezpieczyć. Ważne jest nie tylko zabezpieczenie gniazdek elektrycznych, ostrych krawędzi i kruchych przedmiotów, ale także okien. Na co zatem zwracać uwagę przy zakupie okien do pomieszczeń, w których przebywają dzieci?

Dziecko, które zaczyna chodzić, staje się aktywne i ciekawe świata. Interesuje się wszystkim, co je otacza i co jest w zasięgu ręki. Dziecko nie wyczuwa niebezpieczeństwa, dlatego to rodzice powinni zadbać o to, by otoczenie było przyjazne i odpowiednio zabezpieczone. Aby zapobiec wypadkom w domu, osłonić należy przede wszystkim ostre krawędzi i kanty, kruche przedmioty oraz okna. Producenci oferują dziś szereg rozwiązań, które sprawią, że okna będą bezpieczne dla dzieci.

Dziecko nie wyczuwa niebezpieczeństwa, dlatego to rodzice powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenie otoczenia
Dziecko nie wyczuwa niebezpieczeństwa, dlatego to rodzice powinni zadbać o odpowiednie zabezpieczenie otoczenia

Klamki z przyciskiem

Dzieci są bardzo ruchliwe, trudno czasem przewidzieć, jakie zabawy przyjdą im do głowy. Aby zapobiec upadkom z wysokości, producenci coraz częściej montują w oknach mechanizmy, które uniemożliwiają ich otwarcie bez naciśnięcia specjalnego przycisku. Otwarcie takiego okna jest na tyle skomplikowane, że nie poradzi sobie z tym małe dziecko. Dobrym sposobem będzie także założenie na okno blokady lub ogranicznika, które uniemożliwiają otwarcie okna, pozwalając jedynie na uchylenie do określonego momentu. Istnieją także specjalne okucia, których mechanizm działa odwrotnie niż w przypadku tradycyjnych okuć rozwierno-uchylnych, a więc okno w pierwszej fazie uchyla się, a nie otwiera na oścież.

Aby zapobiec upadkom z wysokości, producenci montują w oknach mechanizmy, które uniemożliwiają ich otwarcie bez naciśnięcia specjalnego przycisku. Małe dziecko nie jest w stanie sobie z nim poradzić.

Okno na klucz

Jeszcze lepszym zabezpieczeniem będą antywłamaniowe okna z klamkami z kluczem. Dzięki specjalnie wzmocnionej szybie i okuciom będą one chroniły nie tylko przed złodziejem, ale także uniemożliwią otwarcie ich przez dzieci. Decydując się na okna z klamkami z kluczem, należy pamiętać o tym, by klucz trzymać w miejscu dostępnym dla nas samych, lecz nie dla dzieci.

Bezpieczna szyba w razie rozbicia rozpada się na niewielkie kawałki o tępych krawędziach
Bezpieczna szyba w razie rozbicia rozpada się na niewielkie kawałki o tępych krawędziach
Bezpieczna szyba

Okna antywłamaniowe mają specjalną szybę, która jest na tyle wytrzymała, że nie stłucze się ani się nie rozsypie, nawet gdy dziecko rzuci w nią ciężkim czy twardym przedmiotem. Nie ma więc niebezpieczeństwa, że dziecko może się skaleczyć szkłem. Bezpieczna szyba to taka, która w razie rozbicia rozpada się na niewielkie kawałki o tępych krawędziach. Dostępne są także inne rodzaje szyb bezpiecznych, na przykład takie, które mają wbudowaną wewnątrz warstwę folii, dzięki czemu nawet po rozbiciu cała szyba zostaje w ramie w jednym kawałku. Jeśli szukamy bezpiecznej szyby do pokoju dziecka, zwróćmy uwagę na to, by były klasy: O1, O2, P1, P2.

Ochrona przed wypadnięciem skrzydła 

Jeśli okno zostanie niedokładnie zamknięte, skrzydło może wypaść z ramy okiennej. Aby do tego nie dopuścić, producenci montują często tzw. blokadę błędnego położenia skrzydła. Dobrym pomysłem będzie jednak wybór okien z nawiewnikami do pokoju dziecięcego, by w zupełności zniwelować niebezpieczeństwo związane z otwieraniem okien. Nie trzeba będzie otwierać okien, by przewietrzyć pokój, przez co nie będzie ryzyka, że dziecko przez nie wypadnie. Nawiewniki higroterowane są zaopatrzone w czujnik sterujący i automatycznie doprowadzają odpowiednią ilość powietrza z zewnątrz oraz umożliwiają zachowanie odpowiedniej wilgotności bez nadmiernego wychładzania wnętrza.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.