Panele podłogowe - wady i zalety

Drewno ma szlachetny wygląd, przez co dodaje wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Ułożenie parkietu jest kosztowną inwestycją, dlatego jeśli budżet nie pozwala nam na taki wydatek, lepiej zdecydować się na panele laminowane.

Imitacja naturalnego drewna

Panele laminowane są tańszym rozwiązaniem dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na położenie naturalnego drewna w mieszkaniu. Zależnie od tego, jaki rodzaj wybierzemy, mogą przypominać do złudzenia prawdziwe drewno. Doskonale imitować naturalny parkiet będą panele o strukturze drewna i niejednolitej, ryflowanej powierzchni. Podobne do naturalnego drewna będą także panele o strukturze synchronicznej z profilowanymi wytłoczeniami na powierzchni dokładnie odwzorowującymi rysunek słojów.

Podłoga z paneli jest tańsza od drewnianej. Można ją zamontować samodzielnie, bez pomocy fachowca. 

Łatwość w pielęgnacji

Podłogę z paneli można łatwo utrzymać w czystości. Należy jednak uważać z ilością wody, ponieważ mogą się odkształcić. Do zamiatania paneli potrzebna jest miękka szczotka, a do usunięcia zabrudzeń wilgotna szmatka oraz specjalny płyn czyszczący. Przeciwnicy paneli laminowanych zwracają uwagę na powstawanie między nimi szpar gromadzących piasek i brud. Należy jednak pamiętać, że dobre jakościowo panele będą idealnie pasowały do siebie, a staranny montaż pozwoli uchronić je od tworzenia się szczelin.

Panele układa się jak klocki i w razie potrzeby przycina piłką lub wyrzynarką
Panele układa się jak klocki i w razie potrzeby przycina piłką lub wyrzynarką

Prosty i szybki montaż

Jeśli chodzi o łatwość montażu, panele mają znaczną przewagę nad naturalnymi deskami. Panele można ułożyć samodzielnie bez pomocy fachowca i w stosunkowo krótkim czasie. To gotowa podłoga, którą układa się jak klocki i w razie potrzeby przycina piłką lub wyrzynarką.

Panele laminowane można układać na podłożu z zamontowanym wodnym ogrzewaniem podłogowym. Nie jest jednak zalecane kładzenie ich na podłodze z ogrzewaniem elektrycznym. W przypadku wyboru paneli na podłoże z ogrzewaniem podłogowym lepiej zdecydować się na panele wysokiej jakości.

Wadą paneli laminowanych jest ich głośność. Aby zniwelować odgłosy chodzenia, powinno się je montować na gładkim podłożu, które zostanie dodatkowo zabezpieczone podkładem tłumiącym.

Trwałość paneli podłogowych

Dostępne na rynku panele charakteryzują się różną klasą ścieralności. Zgodnie z normą EN 13329 wyróżnia się pięć klas – AC1, AC2, AC3, AC4 i AC5 – od najniższej odporności na ścieranie do najwyższej. Przyjmuje się, że w pomieszczeniach mało użytkowanych, a więc na przykład w sypialni, odpowiednia będzie klasa AC2, natomiast w kuchni czy w przedpokoju – AC4.

Poza tym panele klasyfikuje się pod względem przeznaczenia. Wyróżnia się panele domowe i kontraktowe (przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej). Jest sześć klas użyteczności – 21, 22, 23, 31, 32 i 33. Klasę wybiera się, biorąc pod uwagę nie tylko przeznaczenie pomieszczenia, ale także natężenie ruchu. Pierwsza cyfra określa przeznaczenie pomieszczenia (2 – pomieszczenie w domu, 3 – pomieszczenie w obiekcie użyteczności publicznej), natomiast druga intensywność użytkowania podłogi (1 – niska, 2 – średnia, 3 – wysoka).

Laminowane panele podłogowe mogą przypominać do złudzenia prawdziwe drewno
Laminowane panele podłogowe mogą przypominać do złudzenia prawdziwe drewno
Deski drewniane mają przewagę nad panelami, jeśli chodzi o możliwość odnowienia podłogi. Drewno, które ulegnie zniszczeniu, można wycyklinować i pomalować lakierem. Podłogę z paneli, która została porysowana, trzeba będzie wymienić. W przypadku drobnych rys czy uszkodzeń laminatu istnieje możliwość zastosowania specjalnych past koloryzujących dobranych do barwy paneli.

Głośność paneli

Wadą paneli laminowanych jest ich głośność. Przeciwnicy paneli zwracają uwagę na to, że przenoszą one odgłos kroków. Jest to spowodowane wysoką twardością powierzchni oraz zwartością ich budowy. Aby zniwelować odgłosy chodzenia, powinno się je montować na gładkim podłożu, które zostanie dodatkowo zabezpieczone gąbką wygłuszającą, podkładem korkowym lub innym podkładem tłumiącym.

Komentarze

  • anna 2019-12-31T02:37:51Z

    czy kazde opakowanie paneli powinno posiadac ulotke w paczce

    • Starsza 2018-04-27T04:47:15Z

      Nikt nie pisze, są ukrywane parametry gęstości materiału do wykonania panela. To takby jakby na siatce elewacyjnej próbować przykleić laminat, pióro i wpust!! Producenci tego nigdzie nie zamieszczają a można przeliczyć sobie wagę paczki przez jej powierzchnię zapakowaną w paczce dla danej grubości panelea. Ostrzegam przez Kronopolem, dziadostwo, poobijane rogi, braki laminatu i powłoki, a więc czarne plamy...

      • ankakowalik 2016-05-08T18:01:13Z

        Prosty i szybki montaż, tak samo jak demontaż :D moja mam musiała po 5 latach wymieniać, bo całe rogi się pozdzierały, wyglądała tragicznie, teraz postanowiła juz deske położyć.

        • prp 2016-05-09T18:03:58Z

          Eee, wszystko zależy od tego, jakie te panele się kupi. oczywiście te za 20-30zł/m z marketu szybko się zniszą. Takie za 50+ zł/m2 z wysoką klasą ścieralności spokojnie posłużą wiele lat. Ale tak jak zauważyłaś niezniszczalność nie jest zaletą paneli tylko szybki i łatwy montaż i demontaż.