Ogrzewanie podłogowe a panele
Ogrzewanie podłogowe to instalacja, którą najczęściej montuje się w kuchni i łazience – a zatem w miejscach, w których zazwyczaj na podłodze układamy płytki ceramiczne. Być może właśnie dlatego ten typ ogrzewania kojarzy się niektórym wyłącznie z terakotą. Tymczasem podłogówkę możemy połączyć również z panelami drewnianymi lub laminowanymi. Warto jednak wówczas pamiętać o dopasowaniu odpowiednich parametrów.
Drewno lub laminat
Przy wodnym ogrzewaniu podłogowym możemy zastosować panele drewniane, najlepiej z cienkich desek warstwowych. Drewno, z których wykonane zostały panele, musi charakteryzować się wysokim współczynnikiem przenikania ciepła oraz niskim współczynnikiem skurczu. Najlepiej sprawdzą się gatunki egzotyczne, np. merbau, bambus czy iroko, ale także rodzimy dąb – warto wiedzieć, że są one również odporne na wilgoć (mają niską nasiąkliwość), więc możemy zamontować je również w łazience, jeżeli chcemy uzyskać niebanalny efekt wystroju.
Przy wodnym ogrzewaniu podłogowym możemy zastosować panele drewniane, najlepiej z cienkich desek warstwowych.
Tańszym i częściej stosowanym rozwiązaniem są jednak panele laminowane, które mogą z powodzeniem imitować zarówno drewno, jak też inne materiały naturalne. Są one również dość cienkie i przede wszystkim bardzo skutecznie przewodzą ciepło. Pamiętajmy, że zarówno drewniane, jak i laminowane panele podłogowe możemy zastosować jedynie przy ogrzewaniu wodnym – w przypadku ogrzewania elektrycznego groziłoby to przegrzaniem podłogi.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze paneli do podłogówki?
Wybierając panele, które zamierzamy ułożyć nad ogrzewaniem podłogowym, trzeba dokładnie odczytywać ich oznaczenia. Szczególnie godne uwagi są takie wartości, jak:
- AC, czyli klasa ścieralności: najbardziej odporne na uszkodzenia i trwałe są panele oznakowane AC3 lub AC4 – takich zatem należy szukać z myślą o ogrzewaniu podłogowym;
- klasa użyteczności: według europejskiej normy istnieje 6 klas użyteczności. Panele najodpowiedniejsze dla podłogówki są oznaczone numerem 31 lub 32, które mogą być stosowane nawet na powierzchniach użyteczności publicznej o niskim i średnim natężeniu ruchu;
- grubość: panele podłogowe nad ogrzewaniem mogą mieć maksymalnie ok. 8-9 mm grubości. Takie parametry gwarantują zarówno stabilność i wytrzymałość, jak też efektywne przewodzenie ciepła;
- rodzaj montażu: wprawdzie na rynku dostępne są kleje i lakiery przeznaczone do montażu na ogrzewaniu podłogowym, jednak najlepiej gdyby panele były przeznaczone do montażu bez użycia kleju – np. na system zatrzasków.
Panele a wylewka betonowa
Montaż paneli na instalacji ogrzewania podłogowego poprzedza wylewka betonowa. Pomiędzy tymi 2 etapami prac musi jednak upłynąć trochę czasu. Po zalaniu rur jastrychem należy solidnie osuszyć i ogrzać wylewkę. Po ok. 3 tygodniach stopniowo zaczynamy zwiększać temperaturę ogrzewania o 5˚C każdego dnia, aż do temperatury maksymalnej, przewidzianej w projekcie, po czym ogrzewamy pomieszczenie jeszcze przez ok. 72 godziny.
Montaż paneli na instalacji ogrzewania podłogowego poprzedza wylewka betonowa. Pomiędzy tymi 2 etapami prac musi jednak upłynąć trochę czasu.
Po upłynięciu tego czasu stopniowo zmniejszamy temperaturę. Chcąc sprawdzić, czy wylewka jest dokładnie osuszona, umieszczamy na niej folię i przyklejamy taśmą. Jeżeli po 24 godzinach folia nie będzie zaparowana, oznacza to, że możemy przystąpić do układania paneli podłogowych.
Komentarze