Panele ścienne do kuchni
Choć płytki ceramiczne od lat święcą triumfy jako wykończenie kuchennych ścian, to jednak nie jest to jedyna opcja. Coraz bardziej popularne stają się panele ścienne, wykonywane z różnych materiałów, w różnych kształtach i wzorach. Takie rozwiązanie jest znacznie prostsze niż płytki, a poza tym daje również nowe możliwości aranżacyjne. Jak zatem wybrać i zamontować panele ścienne w kuchni?
Dopasowanie dekoracji ścian do stylu wnętrza
Przed zakupem paneli dobrze jest przemyśleć całościowy wystrój kuchni, aby jak najlepiej dopasować do niego panele pod względem estetycznym. Z rustykalnym, tradycyjnym wnętrzem świetnie skomponują się panele przypominające drewno lub kamień. Jeżeli chcemy tchnąć w kuchenną przestrzeń odrobinę fantazji, warto rozważyć wybór paneli 3D, które umożliwiają stworzenie nietuzinkowych dekoracji.
Przed zakupem paneli dobrze jest przemyśleć całościowy wystrój kuchni, aby jak najlepiej dopasować do niego panele pod względem estetycznym. Z rustykalnym, tradycyjnym wnętrzem świetnie skomponują się panele przypominające drewno lub kamień.
Dla jeszcze ciekawszego efektu możemy także pomalować panele 3D na dowolny kolor. Innym sposobem na uzyskanie nietuzinkowych rezultatów są panele ze szkła hartowanego, które najczęściej umieszcza się pomiędzy blatem roboczym a wiszącymi szafkami. Panele szklane mają tę zaletę, że może znajdować się na nich właściwie każdy wzór czy grafika, a nawet nasze ulubione zdjęcie, odpowiednio powiększone i obrobione.
Specyfika kuchennej przestrzeni a właściwości paneli
Panele w kuchni muszą nie tylko ładnie wyglądać, ale przede wszystkim być trwałe, czyli cechować się odpowiednimi właściwościami, dzięki którym nie zniszczą się pod wpływem podwyższonej wilgoci, oparów unoszących się podczas gotowania czy środków chemicznych do czyszczenia. Dlatego raczej nie należy stosować paneli z płyty MDF, która niezbyt dobrze reaguje na wilgoć i może ulegać odkształceniom. Dobrze sprawdzą się tu natomiast panele szklane pokryte folią, która zabezpiecza szkło przed stłuczeniem w razie uszkodzenia.
Dla jeszcze ciekawszego efektu możemy także pomalować panele 3D na dowolny kolor. Innym sposobem na uzyskanie nietuzinkowych rezultatów są panele ze szkła hartowanego, które najczęściej umieszcza się pomiędzy blatem roboczym a wiszącymi szafkami.
Jeżeli natomiast zależy nam na tańszej opcji (panele szklane to koszt ok. 150-600 zł), możemy zdecydować się na panele z tworzywa PCV, które są wodoodporne i niepalne, a także nie ulegają niekorzystnemu działaniu detergentów. Panele PCV są od środka wzmocnione stelażem, przy czym całość konstrukcji jest bardzo lekka i cienka. Z zewnątrz są pokryte ozdobną folią, dzięki czemu mogą również „udawać” np. kamienną płytę lub drewno – wybór wzorów paneli ściennych jest bardzo duży.
Szybki i prosty montaż paneli ściennych
Do zamontowania paneli ściennych w kuchni nie musimy wcale wzywać grona specjalistów – z powodzeniem możemy zrobić to samodzielnie. W przypadku paneli szklanych sprawa jest dziecinnie prosta: rozprowadzamy równomiernie klej na powierzchni ściany, po czym szybkim, zdecydowanym ruchem dociskamy panel. W podobny sposób możemy przymocować panele z PCV.
Jeżeli zależy nam na tańszej opcji (panele szklane to koszt ok. 150-600 zł), możemy zdecydować się na panele z tworzywa PCV, które są wodoodporne i niepalne, a także nie ulegają niekorzystnemu działaniu detergentów.
Jeżeli jednak nie chcemy przytwierdzać paneli bezpośrednio do ściany, możemy stworzyć konstrukcję nośną z les twe i dopiero na niej ułożyć panele. Łaty mocujemy do ściany przy pomocy wkrętów, w odległościach ok. 60 cm. Każda z listew powinna mieć długość ok. 80-100 cm. Następnie do łat przyczepiamy uchwyty – początkowy do pierwszego panelu, zaś jednostronne do pozostałych – i montujemy kolejne panele ścienne. Jeżeli panele instalujemy na całej wysokości ściany (a nie np. tylko nad blatem), ostatnim etapem montażu jest położenie listew maskujących przy suficie i podłodze.
Komentarze