Kuchnia bez płytek. Jak wykończyć ścianę nad blatem?

Piękna kuchnia często wywołuje skojarzenie z płytkami lub kafelkami – to elementy, który w pomieszczeniach kuchennych dominowały przez wiele lat. I nadal są wykorzystywane, jednak coraz częściej pojawiają się inne, nowsze, a często też ciekawsze rozwiązania. Jakie zatem materiały zastosować, aby odejść od starych schematów i osiągnąć ciekawe efekty w kuchni?

Elegancki tynk dekoracyjny 

Współczesny rynek budowlany oferuje nam różne możliwości, które warto wykorzystać także w kuchni. Jedną z nich jest wciąż mało popularny tynk dekoracyjny. Dostępnych jest wiele rodzajów takich tynków, do najpopularniejszych należą: zacierany, ciągniony, strukturalny, kamyczkowy i japoński. Fachowcy podkreślają jednak, że nie każdy tynk dekoracyjny nadaje się do kuchni. Najlepiej w pomieszczeniach kuchennych sprawdza się tynk mozaikowy i zacierany, na co ma wpływ przede wszystkim ich struktura. Tynk dekoracyjny jest dostępny w szerokim wyborze kolorów – od naturalnych, kremowych czy beżowych, przez błękity, aż po czerwienie. Można dopasować je praktycznie do każdego wnętrza. Tynk warto dodatkowo zabezpieczyć środkiem uszczelniającym, dzięki czemu uchronimy ściany przed szybkim zabrudzeniem. Przed położeniem tynku należy także odpowiednio przygotować podłoże, które powinno zostać wyrównane oraz oczyszczone z pozostałości farby czy innej powłoki, którą była pokryta ściana.

Konglomerat jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych – część tych wzorów do złudzenia przypomina granit czy marmur
Konglomerat jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych – część tych wzorów do złudzenia przypomina granit czy marmur

Trudne miejsca – proste rozwiązania

Ściany kuchenne bardzo łatwo zabrudzić – wynika to z codziennych czynności, które są wykonywane w tym pomieszczeniu. Trudna w utrzymaniu w czystości jest zwłaszcza powierzchnia w okolicy kuchenki, płyty indukcyjnej i zlewu. W takich miejscach doskonałym wyborem wydaje się konglomerat, który sklada się z takich minerałów jak granit czy kwarc – trwałych i odpornych na uszkodzenia, zabrudzenia, wysoką temperaturę i tłuszcz.

Fachowcy podkreślają, że nie każdy tynk dekoracyjny nadaje się do kuchni. Najbardziej polecane są tynki mozaikowe i zacierane

Konglomerat jest dostępny w wielu wersjach kolorystycznych – część tych wzorów do złudzenia przypomina granit czy marmur. Tego typu materiał idealnie pasuje zarówno do nowoczesnych wnętrz, jak i eleganckich kuchni w starym stylu. Konglomerat można dowolnie formować oraz dyskretnie łączyć ze sobą różne wzory – dzięki temu można osiągnąć naprawdę ciekawe i niespotykane efekty. Uszkodzenia, jakie mogą powstać w trakcie użytkowania ścian, na których został położony konglomerat, można bardzo łatwo usunąć, bez obawy o ich odbarwienie czy utratę jakości.

Panele szklane znakomicie pasują do nowoczesnych wnętrz
Panele szklane znakomicie pasują do nowoczesnych wnętrz

Szkło czy drewno?

Jeżeli nie tynk dekoracyjny ani okładzinę z konglomeratu, to co jeszcze można zastosować na ścianie kuchennej? Coraz częściej montuje się na niej szkło. Ten pomysł jest bardzo oryginalny i stosuje się go głównie dla wykończenia kuchni nowoczesnych. Wykończenie ściany za pomocą tafli szkła bezbarwnego daje wiele możliwości. Jednym z najnowszych trendów jest taki montaż szkła, aby była widoczna ściana za szkłem, którą można odpowiednio przygotować, np. wykańczając ją surową cegłą lub montując inne elementy dekoracyjne czy chociażby umieszczając tam zdjęcia rodzinne. Równie ciekawy efekt można uzyskać dzięki zamontowaniu pod szybą płyty pilśniowej. To rozwiązanie sprawdzi się zwłaszcza w kuchniach tradycyjnych oraz urządzonych w klimatach śródziemnomorskich.

Do zabezpieczenia ścian kuchennych można wykorzystać także panele drewniane
Do zabezpieczenia ścian kuchennych można wykorzystać także panele drewniane
Także miłośnicy drewna mogą zaaranżować kuchnię według własnych wymagań i oczekiwań. Do zabezpieczenia ścian kuchennych można wykorzystać między innymi panele drewniane lub laminowane. Niektórzy decydują się na wodoodporną sklejkę lub grube płyty wiórowe, które są pokryte fornirem. Należy pamiętać, aby podczas montażu nie zostawiać pustej przestrzeni pomiędzy płytami a ścianą, gdzie może zbierać się kurz, pył i para wodna. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu i uszczelnieniu taka konstrukcja przetrwa długie lata.

Konglomerat można dowolnie formować oraz dyskretnie łączyć ze sobą różne wzory. Uszkodzenia usuwa się z jego powierzchni bez trudu i bez obawy o odbarwienie materiału czy utratę jego jakości.

Farba lub tapeta

Istnieją także dużo szybsze i tańsze pomysły na wykończenie ścian w kuchni – farba lub tapeta. Dzięki użyciu farby możliwe jest uzyskanie praktycznie każdego koloru – można je również dowolnie łączyć czy tworzyć dekoracyjne wzory na ścianach. Istotnym jest fakt, by zwrócić uwagę na rodzaj wybieranej farby – powinna ona być przeznaczona do przestrzeni kuchennych. Farby najnowszej generacji są odporne na brud oraz wysokie temperatury.

Wszelkie niedoskonałości na ścianie kuchennej najszybciej natomiast zakryje tapeta. Najlepszą w tym wypadku jest tapeta winylowa lub tapeta wykonana z włókna szklanego. Obydwie są wytrzymałe i odporne na warunki kuchenne.

Komentarze