Projekt pokoju młodzieżowego – co powinno znaleźć się w pokoju nastolatka?
Pokój młodzieżowy jest przestrzenią do nauki, do relaksu, a także służy jako miejsce spotkań. Co powinno znaleźć się w pełni funkcjonalnym pokoju dla nastolatka? Sprawdź w artykule!
Ważne aspekty użytkowania pokoju dla nastolatka
Przy planowaniu pokoju dla nastolatka ważne są następujące rzeczy:
- łóżko jest miejscem do spania i odpoczynku; dziecko powinno widzieć z niego cały pokój;
- pokój powinien być dla dziecka azylem, miejscem odosobnienia;
- nie należy marnować miejsca – na przykład miejsce pod łóżkiem jest zbyt cenne, aby pozostawiać je puste;
- należy unikać pojedynczo stojących szaf – lepsza jest kombinacja z łóżkiem;
- w miejscu pracy nie może zabraknąć komputera.
Pokój młodzieżowy jest przejściem od pokoju dziecinnego do pokoju osoby dorosłej. Ten pokój towarzyszy mu w okresie dorastania, a często pozostaje w nim jeszcze jako młody, dorosły człowiek. Upodobania i wymagania mieszkańca będą się z czasem zmieniać.
- Wskazane jest neutralne urządzenie ścian.
- Należy wybrać wytrzymałą wykładzinę podłogową.
- Warto zaczynać od mniejszej liczby jednynie najpotrzebniejszych mebli.
- Należy rozważyć możliwość zmiany atmosfery pokoju w przyszłości.
Poniżej przedstawiamy poszczególne kroki, które należy wykonać, urządzając pokój młodzieżowy.
- Należy wykonać pomiar pomieszczenia i narysować zarys powierzchni. Przy urządzaniu można wesprzeć się programem komputerowym i internetem.
- Ustalić miejsce na biurko, uwzględniając światło i gniazdko elektryczne.
- Zdecydować się na rodzaj łóżka (standardowe, piętrowe, na antresoli).
- Ustalić miejsce na ustawienie łóżka.
- Określić miejsce do przechowywania rzeczy i to, co może pomieścić przestrzeń pod łóżkiem.
- Wybrać meble odpowiednie do tego konkretnego pokoju.
- Wyposażyć biurko w potrzebny sprzęt.
Jak urządzić młodzieżowy pokój?
Urządzenie pokoju dla nastolatka wymaga nierzadko znacznej sumy pieniędzy i nigdy nie powinno być lekceważone. Największe koszty wiążą się z zakupem takiego sprzętu jak łóżko, szafa na ubrania i oczywiście nowoczesny komputer i wygodne biurko z fotelem biurowym obok. Tego rodzaju sprzęty i inne meble powinny być wybierane razem z bezpośrednim użytkownikiem pokoju, jeśli to oczywiście możliwe.
Jeśli urządzany jest pokój dla młodszego nastolatka, to lokowanie w nim telewizora jest raczej wątpliwym pomysłem, ponieważ grozi to niekontrolowanym spędzaniem czasu przed ekranem. Lepiej powiesić ładne obrazy i ustawić rośliny, które pomogą młodemu człowiekowi koncentrować się na nauce.
Ważna jest możliwość przemeblowania i wymiany niektórych mebli w młodzieżowym pokoju. Dzieci szybko rosną i wyrastają przy tym z wielu dziecinnych wyobrażeń. Coraz bardziej wchodzą w realny świat i potrzebują również zmian w bezpośrednim otoczeniu – z pokoju dziecinnego musi powstać pokój młodzieżowy, który odpowiada nowym potrzebom.
O ile pokój dla młodszego nastolatka miał wyposażenie sprzyjające zabawie i pobudzaniu fantazji, o tyle z czasem zaczyna się bardziej liczyć spokojne i uporządkowane miejsce do pracy. Młodzi ludzie mają własne upodobania, co do wystroju wnętrza i należy ich pomysły uwzględnić. Oczywiście, rodzicom nie wszystko musi się podobać, ale na przykład kolor ścian zawsze da się zmienić.
Chociaż głównym celem w życiu nastolatka wciąż pozostaje nauka, to jednak w jego pokoju ważne miejsce zajmuje też możliwość odpoczynku i rozrywki. Muzyka, gry i filmy stają się centrum pozaszkolnego życia i własny pokój powinien uwzględniać sprzęty do rozwoju hobby.
Komentarze