Projekt pokoju młodzieżowego – co powinno znaleźć się w pokoju nastolatka?

Pokój młodzieżowy, nieważne, czy dziewczyny, czy chłopca, jest przestrzenią do nauki, do relaksu, a także służy jako miejsce spotkań z kolegami.Co powinno znaleźć się w pełni funkcjonalnym pokoju dla nastolatka? Sprawdź w artykule!

Jak powinien wyglądać idealny pokój dla nastolatka? Odpowiadamy
Good Housekeeping
Jak powinien wyglądać idealny pokój dla nastolatka? Odpowiadamy

W swoim pokoju młody człowiek w wieku od powiedzmy 12 do 20 lat będzie spał, pracował i spędzał znaczną część wolnego czasu. Jest to możliwe tylko wtedy, gdy poszczególne obszary pokoju dadzą się wykorzystywać do różnych celów. Zastosować należy też odpowiednie meble do pokoju młodzieżowego, które te cele uwzględnią.

Ogólne wymagania co do pokoju młodzieżowego

Przy planowaniu pokoju dla nastolatka ważne są następujące rzeczy:

  • Łóżko jest miejscem do spania i odpoczynku; dziecko powinno widzieć z niego cały pokój.
  • Pokój powinien być dla dziecka w każdym razie jego azylem, miejscem odosobnienia.
  • Nie należy marnować miejsca – na przykład miejsce pod łóżkiem jest zbyt cenne, aby pozostawiać je puste.
  • Należy unikać pojedynczo stojących szaf, lepsza jest kombinacja z łóżkiem.
  • Niskie komody mogą być miejscem do siedzenia i przechowywania różnych rzeczy.
  • W miejscu pracy nie może zabraknąć komputera.

Ważne aspekty długotrwałego użytkowania pokoju dla nastolatka

Pokój młodzieżowy jest przejściem od pokoju dziecinnego do pokoju osoby dorosłej. Dziecko dostaje zwykle własny pokój, kiedy jest jeszcze bardzo dziecinne. Ten pokój towarzyszy mu w okresie dorastania, a często pozostaje w nim jeszcze jako młody dorosły człowiek. Upodobania i wymagania mieszkańca będą się z czasem zmieniać. W planach trzeba więc uwzględnić:

  • Mebla powinny dawać się zmieniać i uzupełniać.
  • Wskazane jest neutralne urządzenie ścian.
  • Należy wybrać wytrzymałą wykładzinę podłogową.
  • Zaczynać od niewielkiej liczby mebli, aby pozostało miejsce na uzupełnienia.
  • Zaplanować możliwość zmiany atmosfery pokoju przez tkaniny u ozdoby ścienne.
  • Zachować możliwość urządzenia pokoju od czasu do czasu na nowo.

Pokój młodzieżowy to przejście od pokoju dziecinnego do pokoju osoby dorosłej.
Décor Aid
Pokój młodzieżowy to przejście od pokoju dziecinnego do pokoju osoby dorosłej.

Konkretne plany pomieszczenia dla nastolatka

Uwzględniając wymagania i biorąc pod uwagę dostępne meble, można przejść do konkretnego urządzania młodzieżowego pokoju. W każdym przypadku dziecko posiada prawo do sugestii i weta, ponieważ to ono powinno się w tym pokoju dobrze czuć.

  • Należy wykonać pomiar pomieszczenia i narysować zarys powierzchni. Przy urządzaniu można wesprzeć się programem komputerowym i internetem.
  • Ustalić miejsce na biurko, uwzględniając światło i gniazdko elektryczne.
  • Zdecydować się na rodzaj łóżka (normalne, piętrowe, na antresoli).
  • Ustalić miejsce na ustawienie łóżka.
  • Określić miejsce do przechowywania rzeczy.
  • Co może pomieścić przestrzeń pod łóżkiem?
  • Wybrać meble odpowiednie do tego konkretnego pokoju.
  • Wyposażyć biurko w potrzebny sprzęt.
  • Przetestować różne kombinacje urządzenie pokoju.

Jak urządzić młodzieżowy pokój?

Urządzenie pokoju dla nastolatka wymaga nierzadko znacznej sumy pieniędzy i nigdy nie powinno być lekceważone. Największe koszty wiążą się z zakupem takiego sprzętu, jak łóżko, szafa na ubrania i oczywiście nowoczesny komputer z monitorem stojącym na odpowiednim biurku z wygodnym fotelem biurowym obok. Tego rodzaju sprzęty i inne meble powinny być wybierane razem z bezpośrednim użytkownikiem pokoju, jeśli to możliwe.

Pokój dla nastolatka, jak powinien wyglądać?
Pinterest
Pokój dla nastolatka, jak powinien wyglądać?

Wiele osób zamawia meble w sklepach on-line i oszczędza w ten sposób mnóstwo czasu i pieniędzy, ponieważ przeróżne pomysły urządzenia pokoju i porównanie rozmaitych ofert można znaleźć klikając muszką, bez wychodzenia z domu. Korzystać przy tym można nie tylko z dużych, znanych sklepów, ale też z ofert małych producentów, którzy również uwzględniają bardziej wyszukane wymagania młodych ludzi.

Jeśli urządzany jest pokój dla młodszego nastolatka, lokowanie w nim telewizora jest raczej wątpliwym pomysłem, ponieważ grozi to niekontrolowanym spędzaniem czasu przed ekranem. Lepiej będzie zamiast tego powiesić ładne obrazy i ustawić rośliny, które pomogą młodemu człowiekowi koncentrować się na nauce.

Ważna jest możliwość przemeblowania i wymiany niektórych mebli w młodzieżowym pokoju. Dzieci szybko rosną i wyrastają przy tym z wielu dziecinnych wyobrażeń. Coraz bardziej wchodzą w realny świat i potrzebują również zmian w bezpośrednim otoczeniu: z pokoju dziecinnego musi powstać pokój młodzieżowy, który odpowiada nowym potrzebom.

O ile pokój dla młodszego nastolatka miał wyposażenie sprzyjające zabawie i pobudzaniu fantazji, to z czasem zaczyna się bardziej liczyć spokojne i uporządkowane miejsce do pracy. Młodzi ludzie mają własne upodobania, co do wystroju wnętrza i należy ich pomysły uwzględnić. Oczywiście, rodzicom nie wszystko musi się podobać, ale na przykład kolor ścian zawsze da się zmienić.

Chociaż głównym celem w życiu nastolatka wciąż pozostaje nauka, to jednak w jego pokoju ważne miejsce zajmuje też możliwość odpoczynku i rozrywki. Muzyka, gry i filmy stają się centrum pozaszkolnego życia i własny pokój powinien to ułatwiać.

Komentarze

  • Wygodny Sen 2020-03-24T08:09:30Z

    Pokój dorastającej córki był dla mnie zdecydowanie najtrudniejszym wyzwaniem podczas urządzania nowego mieszkania. Jednak po kilku bataliach stoczonych z młodą damą w końcu udało nam się dojść do porozumienia i znalazło się miejsce na sporą szafę, biurko oraz zestaw łóżka z komodą :)