Aranżacja przestrzeni dla dziecka

Pokój dla dziecka to wyjątkowa przestrzeń. Pełni co najmniej kilka funkcji. W ciągu dnia jest bawialnią i miejscem do nauki, w nocy zmienia się w sypialnię. Musi być funkcjonalny, pobudzać kreatywność, a ponadto – dostosowywać się do zmieniających się potrzeb dziecka.

Dziecko w swoim pokoju powinno czuć się swobodnie i bezpiecznie. Chętnie spędzać w nim czas. Taki pozytywny nastrój łatwiej uzyskać wówczas, jeśli pokój jest kolorowy - utrzymany w jasnych, ale nie jaskrawych barwach. Kontrastowe zestawienia, mocne kolory mogą niepotrzebnie pobudzać najmłodszych. Dobry pomysł polega na pomalowaniu ścian jasnymi farbami i urozmaiceniu całości kolorowymi, pobudzającymi kreatywność dekoracjami – na przykład naklejkami ściennymi, farbą tablicową, farbą magnetyczną lub ścienną wykładzinę korkową. W tak zaaranżowanym pokoju będzie panować przytulna, sprzyjająca dobrej zabawie atmosfera. Neutralne tło jednocześnie w przyszłości ułatwi zmiany aranżacji; wystarczy wymienić dodatki a wnętrze nabierze nowego charakteru.

Dobry pomysł polega na pomalowaniu ścian jasnymi farbami i urozmaiceniu całości kolorowymi, pobudzającymi kreatywność dekoracjami.

 

Nietrudne do modyfikacji połączenie to białe ściany plus kolorowe dodatki
Nietrudne do modyfikacji połączenie to białe ściany plus kolorowe dodatki

 

Pokój, który rośnie

Przestrzeń dla maluchów przede wszystkim powinna być bezpieczna. Rodzice na początku szczególną uwagę przykładają do wyposażenia sprzętów w odpowiednie mechanizmy zabezpieczające. Gdy przestają być potrzebne, zostają zdemontowane. Idealnie zaaranżowany pokój rośnie wraz ze swoim lokatorem. Meblując go, warto więc postawić na wyposażenie, które z czasem może zmienić funkcję (na przykład przewijak, który przeistoczy się w komodę).

 

Biurko powinno znajdować się w miejscu dobrze oświetlonym
Biurko powinno znajdować się w miejscu dobrze oświetlonym

 

Podział na strefy

Gdy dziecko trochę już podrośnie, a zwłaszcza gdy zacznie chodzić do szkoły, ważne jest odpowiednie wyodrębnienie poszczególnych stref. Biurko, czyli miejsce do nauki, powinno być dobrze doświetlone światłem naturalnym i ustawione w taki sposób, aby uczeń podczas nauki nie zasłaniał sobie światła. Nie mniej istotne jest znalezienie odpowiedniego miejsca na łóżko. Oczywiście najlepiej, aby był to najbardziej zaciszny kącik, dyskretnie odseparowany od pozostałej przestrzeni. Nie bez powodu popularnością cieszą się piętrowe łóżka dla dzieci. Zapewniają wymienione wcześniej warunki, a jednocześnie pozwalają na optymalne i nietuzinkowe wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.