Raufaza, czyli tapeta do malowania

Ściany w salonie, sypialni czy w holu można odświeżyć na wiele sposobów. Można je pomalować, pokryć tynkiem dekoracyjnym, położyć tapetę lub panele ścienne. W przypadku ścian z pęknięciami i nierównościami doskonale sprawdzi się raufaza.

Raufaza to wykonana z papieru tapeta, którą można wielokrotnie malować. Nazywana jest także strukturalną, ponieważ składa się z kilku warstw papieru oraz umieszczonych pomiędzy nimi włókien drzewnych. Te ostatnie wzmacniają materiał. Włókna jednocześnie mają wpływ na wygląd tapety, który zależy od ich rozmiarów oraz gęstości rozmieszczenia.

Materiał na niedoskonałości

Raufaza znakomicie sprawdza się w przypadku ścian z nierównościami. Dzięki swojej ponadstandardowej grubości bardzo dobrze maskuje wszelkie niedoskonałości, nadając ścianom efektowny wygląd i oryginalną strukturę. Można ją kłaść bezpośrednio na tynk. Przyklejanie raufazy do ścian wygląda podobnie, jak w przypadku innych tapet. Klej jest nakładany bezpośrednio na materiał. Następnie tapeta, zanim zostanie połączona z podłożem, powinna przez kilka minut nim nasiąkać.

Raufaza, nazywana także tapetą  strukturalną, składa się z kilku warstw papieru oraz umieszczonych pomiędzy nimi włókien drzewnych. Nadaje się do wielokrotnego malowania.

Raufazę można pokryć dowolną farbą emulsyjną
Raufazę można pokryć dowolną farbą emulsyjną

Jeden kolor, dziesięć faktur

Raufaza najczęściej jest sprzedawana w kolorze białym, w dziesięciu różnych fakturach. Nadaje się do wielokrotnego malowania, trzeba jednak pamiętać, że gdy tapetę pokryje się kilkoma warstwami farby, jej faktura stanie się znacznie mniej widoczna. Malowanie raufazy można rozpocząć, gdy wyschnie klej. W tym celu można użyć dowolnej farby emulsyjnej. Stosowanie raufazy nie jest polecane we wnętrzach o dużym stopniu wilgotności. Chyba że tapeta zostanie pomalowana emulsją lateksową lub lateksowo-akrylową. Wówczas jej powierzchnia staje się wodoodporna. Farby lateksowe dodają przy tym tapecie połysk, który uwydatnia jej strukturę.

Raufaza jako termoizolacja

Raufaza posiada również tę zaletę, że stanowi dodatkową warstwę termoizolacyjną. Zatrzymując ciepło we wnętrzach, jednocześnie reguluje poziom wilgotności, jest bowiem produktem naturalnym, który umożliwia ścianom swobodne oddychanie. A ponadto jest trwała, odporna na uszkodzenia i rzadko sama się odkleja.

Komentarze

  • dANUTA 2020-05-05T14:49:58Z

    TAPETA RAUFAZA POMALOWANA FARBA KLEJOWA .jAK MALOWAC?