Modnie, nietypowo, różnorodnie

Jak wykończyć ściany? Pomalować jedną z dostępnych na rynku farb czy też wybrać bardziej oryginalny materiał? Ma być kolorowo i wzorzyście czy spokojnie i bez szaleństw? Dostępna na rynku oferta materiałów jest niemała, a cegły, drewno, szkło, miękkie okładziny i trójwymiarowe panele to tylko część możliwości.

Od lat najpopularniejszym sposobem wykończenia ścian jest malowanie. Wybór farb jest przeogromny, poza tym malowanie można wykonać we własnym zakresie, niewielkim kosztem, a szybkie odświeżenie pomalowanych powierzchni nie stanowi żadnego problemu. Nieco trudniejsze jest tapetowanie, które zajmuje drugie miejsce na liście najpopularniejszych sposobów dekorowania ścian w polskich domach. Dla tych, którzy chcieliby połączyć zalety malowania oraz tapetowania producenci oferują specjalną tapetę – raufazę. Dostępna w dziesięciu różnych fakturach lepiej niż farba maskuje niedoskonałości na ścianach i jednocześnie umożliwia szybkie odświeżenie powierzchni, jest bowiem przeznaczona do wielokrotnego malowania.

Ściany wewnętrzne najczęściej są malowane lub tapetowane. Ale można je wykończyć także innymi materiałasmi: cegłami, drewnem, szkłem, miękkimi okładzinami i trójwymiarowymi panelami.

Okładziny klinkierowe, ceglane i kamienne najlepiej prezentują się w przestronnych pomieszczeniach

Cegły, kamień, klinkier

Na salonach coraz częściej pojawiają się także inne materiały. Na przykład cegły, kamień oraz płytki klinkierowe. To materiały charakterystyczne dla ścian zewnętrznych, ale obecnie coraz częściej są stosowane również we wnętrzach. Cegły kładzie się jako wykończenie surowych ścian, podobnie rzecz się ma z kamieniem dekoracyjnym i klinkierem. Trzeba jednak pamiętać, że cegły, klinkier i kamień są materiałami, które najlepiej prezentują się w przestronnych wnętrzach. W małych pokojach mogą zanadto zdominować całą aranżację.

Panele drewniana dodają wnętrzom przytulności

Kolorowa boazeria

Do łask wraca także boazeria, ale w zupełnie nowej, odświeżonej odsłonie. Nie przypomina już tej znanej sprzed lat. Dzisiaj boazeria często jest bardzo kolorowa, a producenci oferują także szeroki wybór innych paneli drewnianych o zróżnicowanych fakturach. Drewno w każdej postaci posiada jedną niezmienną zaletę – sprawia, że wnętrza stają się bardziej ciepłe i przytulne. 

Wyjątkowe efekty zapewniają trójwymiarowe panele ścienne

Panele ścienne

Modnym sposobem na wykończenie ścian są trójwymiarowe panele ścienne. Zapewniają oryginalne efekty dekoracyjne, a przy tym mają też właściwości wygłuszające. Mogą być wykonane ze specjalnej płyty gipsowej lub z elastycznej pianki poliuretanowej. Panele piankowe są miękkie i miłe w dotyku. Często są stosowane jako wykończenie jednej ze ścian lub jedynie jej fragmentu – na przykład zagłówka łóżka.

Interesujące efekty zapewniają również panele szklane. Wykonane z hartowanej szyby są trwałe i odporne na uszkodzenia, a przy tym niezwykle efektowne. Nie muszą być jednokolorowe, mogą zostać ozdobione grafiką. Jeszcze oryginalniej prezentują się wówczas, gdy zostaną odpowiednio podświetlone.