Kominek i telewizor w salonie

Położenie kominka w salonie zależy od tego, czy chcemy rozprowadzić z niego ciepło, czy ma on pełnić jedynie funkcję dekoracyjną. Względem niego bowiem będziemy organizować przestrzeń i ustawiać meble.

Salon stanowiący część dzienną domu jest miejscem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Tutaj nie tylko odpoczywamy po pracy, ale także organizujemy wszystkie rodzinne spotkania. Aby czuć się w nim komfortowo, powinien być dostosowany do naszych potrzeb, zapewniać maksymalną wygodę i być urządzony względem naszego gustu. Jeśli w pokoju dziennym ma stać kominek, który doda wnętrzu przytulnego charakteru, jego położenie wpłynie na sposób urządzenia całego salonu.

Kominek w projekcie

Z uwagi na to, że położenie w domu kominka określają warunki konstrukcyjne i techniczne, jest on często od razu zaplanowany w projekcie. Musi być tak zaprojektowany, aby komin przebijający poddasze nie psuł funkcjonalności pomieszczeń na górze. Jego lokalizacja w salonie jest zależna w głównej mierze od tego, czy chcemy z kominka rozprowadzić ciepło, czy ma on pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną. W pierwszym przypadku konieczne będzie rozmieszczenie go w centralnej części salonu i zarezerwowanie dużej przestrzeni, w drugim zaplanowanie go w takim miejscu, aby był widoczny z każdego punktu salonu. Względem niego zależne będzie położenie nie tylko mebli, ale przede wszystkim telewizora. Aby w pokoju nie zagościł przestrzenny bałagan, należy już na etapie projektu zaplanować położenie kominka i telewizora.

Rozdzielenie kominka i telewizora

Kominek i telewizor nie powinny stać obok siebie. Chociaż przy obu się relaksujemy, nie przystają one do siebie. Kominek jest kojarzony z klasyką, tradycją, jego płomień dodaje wnętrzu gościnnego, przytulnego charakteru. Telewizor zaś jest symbolem nowoczesności. Lecz nie tylko z tego powodu powinny znajdować się w pewnej odległości od siebie. Oba emitują światło, zatem ustawienie ich obok siebie może wpływać drażniąco i sprawiać, że będą odwracać uwagę od jednego i przyciągać do drugiego. Warto w salonie wyznaczyć element dominujący, względem którego będą przyporządkowane pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Dzięki temu w pokoju zagości harmonia i zapanujemy nad przestrzennym bałaganem.

Kominek jako główny punkt salonu

W przypadku gdy w pokoju chcemy zaaranżować kącik wypoczynkowy z kominkiem, konieczne będzie stworzenie wyodrębnionej przestrzeni, która będzie odpowiednio duża, by pomieściła

meble wypoczynkowe położone w wystarczającej odległości od kominka. Kominek stanowiący centralny punkt salonu będzie mógł pełnić funkcję dodatkowego źródła ciepła. Stojący w wyeksponowanym miejscu będzie zapewniał wygodny dostęp. Warto w jego pobliżu zaplanować także miejsce na drewno. Ułożone równo we wnęce w ścianie będzie stanowiło dodatkową ozdobę wnętrza. Należy pamiętać, że telewizor nie powinien stać w odległości mniejszej niż 80 cm od kominka. Poza tym należy także wziąć pod uwagę położenie względem okien. Telewizor nie może stać w świetle okna ani naprzeciwko niego. Wygodne będzie ustawienie telewizora i kominka przy dwóch prostopadłych do siebie ścianach. Na dwóch pozostałych można ustawić meble. Aby dobrze oglądało się filmy, należy zachować odpowiednią odległość telewizora od kanapy. Przyjmuje się, że ta odległość powinna wynosić co najmniej trzy przekątne telewizora. W salonie niezwykle ważne jest właściwe poprowadzenie instalacji. Należy podwiesić ekran na ścianie, wmontować głośniki w sufit lub ustawić je na podłodze, by nie potykać się o kable, a także umieścić w odpowiednim miejscu odtwarzacz DVD i sprzęt do słuchania muzyki. Warto pomyśleć o stylowej półce na płyty, którą będzie można łatwo wyczyścić.

Wyeksponowanie telewizora

W przypadku gdy kominek pełni jedynie funkcję dekoracyjną, nie potrzebujemy rezerwować sporej ilości miejsca wokół niego. Może być ustawiony przy przejściu czy nawet koło drzwi w salonie. Zlokalizowany w widocznej z każdego punktu części będzie stanowił doskonałą ozdobę salonu. W tej sytuacji telewizor może być tym wyeksponowanym sprzętem w salonie i względem niego możemy rozplanowywać położenie pozostałych mebli.