Schemat instalacji ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe to z pozoru nieskomplikowana instalacja. Jednak, aby była komfortowa i bezawaryjna w użytkowaniu, musi być wykonana dokładnie według wcześniej nakreślonego schematu – to zadanie należy powierzyć doświadczonemu projektantowi. Można by rzec, że poprawnie i dokładnie sporządzony projekt takiej instalacji to już połowa sukcesu.

Co powinien zawierać projekt ogrzewania?

W projekcie ogrzewania podłogowego powinien znaleźć się przede wszystkim opis techniczny wraz z rysunkami, a także wskazówki dotyczące wykonania instalacji ogrzewania podłogowego oraz listę materiałów. Projektant powinien uwzględnić m.in. takie czynniki, jak:

  • prognozy strat cieplnych;
  • układ obiegów grzewczych w każdym z pomieszczeń ogrzewanych podłogówką, z zaznaczeniem średnic rur i odległości pomiędzy nimi, jak również długości obiegów (jeden obieg nie powinien być dłuższy niż 80-100m, w zależności od tego, jaką średnicę mają rury);
  • elementy izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej;
  • rozkład szczelin dylatacyjnych (oraz ewentualnie podział i rozmieszczenie dodatkowych dylatacji w przypadku większej ogrzewanej powierzchni);
  • temperaturę wody;
  • listę i rozmieszczenie rozdzielaczy oraz pomp cieplnych;
  • wykaz rur ogrzewania podłogowego.

W projekcie ogrzewania podłogowego powinien znaleźć się  opis techniczny wraz z rysunkami, wskazówki dotyczące wykonania instalacji ogrzewania podłogowego oraz lista materiałów.
W projekcie ogrzewania podłogowego powinien znaleźć się opis techniczny wraz z rysunkami, wskazówki dotyczące wykonania instalacji ogrzewania podłogowego oraz lista materiałów.

Na etapie projektu należy również zdecydować, jakiego typu rur użyjemy podczas montażu. Możemy wybrać przewody miedziane, które są antykorozyjne i bardzo wytrzymałe, a także wygodne w montażu. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to również drogie rozwiązanie, które może podnieść nam koszty całego przedsięwzięcia nawet o ok. 40%. Dlatego znacznie częściej stosowane są rury plastikowe – z takich tworzyw, jak polibutylen, polietylen czy polipropylen. Są one również elastyczne i trwałe, a poza tym odporne na korozję.

W projekcie ogrzewania podłogowego powinien znaleźć się przede wszystkim opis techniczny wraz z rysunkami, a także wskazówki dotyczące wykonania instalacji oraz listę materiałów.

Rury muszą być także maksymalnie szczelne, aby do wewnątrz nie przedostał się tlen. Pozostałe materiały do instalacji powinny być dobrej jakości i przede wszystkim pasować do siebie: nie należy kupować byle jakich klipsów do mocowania rur, czy słabej folii izolacyjnej, ponieważ takie próby cięcia kosztów mogą w przyszłości odbić się na komforcie użytkowania instalacji, zaś naprawa będzie nie tylko droga, ale również problematyczna.

Rury muszą być także maksymalnie szczelne, aby do wewnątrz nie przedostał się tlen.
Rury muszą być także maksymalnie szczelne, aby do wewnątrz nie przedostał się tlen.

Jak układać rury w podłogówce?

Podczas montowania instalacji ogrzewania podłogowego należy ściśle trzymać się schematu zamieszczonego w projekcie, zwłaszcza jeśli chodzi o rozstaw przewodów i długość obiegów. Zanim jednak zaczniemy montaż rur, konieczne jest przygotowanie podłoża: wyrównanie, oczyszczenie i osuszenie oraz ułożenie izolacji z folii i styropianu. Wierzchnia warstwa folii powinna być wyposażona w siatkę kotwiącą, aby można było do niej przymocować rury.

Zanim zaczniemy montaż rur, konieczne jest przygotowanie podłoża: wyrównanie, oczyszczenie i osuszenie oraz ułożenie izolacji z folii i styropianu.

Przewody układamy w kształt meandryczny lub pętlowy, przy czym początek obiegu najlepiej umieścić tam, gdzie prognozowane są największe straty ciepła, czyli np. pod oknem. Końce rur umieszczamy natomiast w rozdzielaczu wody. Kiedy obiegi zostaną poprawnie ułożone, przytwierdzamy rury przy pomocy atestowanych klipsów i przeprowadzamy próbę szczelności instalacji. Jeżeli próba wypadnie pomyślnie, pozostaje już tyko ułożyć dylatacje obwodowe i zalać instalację jastrychem.

Schemat instalacji ogrzewania podłogowego
Schemat instalacji ogrzewania podłogowego

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.