Schemat instalacji ogrzewania podłogowego
Ogrzewanie podłogowe to z pozoru nieskomplikowana instalacja. Jednak, aby była komfortowa i bezawaryjna w użytkowaniu, musi być wykonana dokładnie według wcześniej nakreślonego schematu – to zadanie należy powierzyć doświadczonemu projektantowi. Można by rzec, że poprawnie i dokładnie sporządzony projekt takiej instalacji to już połowa sukcesu.
Co powinien zawierać projekt ogrzewania?
W projekcie ogrzewania podłogowego powinien znaleźć się przede wszystkim opis techniczny wraz z rysunkami, a także wskazówki dotyczące wykonania instalacji ogrzewania podłogowego oraz listę materiałów. Projektant powinien uwzględnić m.in. takie czynniki, jak:
- prognozy strat cieplnych;
- układ obiegów grzewczych w każdym z pomieszczeń ogrzewanych podłogówką, z zaznaczeniem średnic rur i odległości pomiędzy nimi, jak również długości obiegów (jeden obieg nie powinien być dłuższy niż 80-100m, w zależności od tego, jaką średnicę mają rury);
- elementy izolacji cieplnej i przeciwwilgociowej;
- rozkład szczelin dylatacyjnych (oraz ewentualnie podział i rozmieszczenie dodatkowych dylatacji w przypadku większej ogrzewanej powierzchni);
- temperaturę wody;
- listę i rozmieszczenie rozdzielaczy oraz pomp cieplnych;
- wykaz rur ogrzewania podłogowego.
Na etapie projektu należy również zdecydować, jakiego typu rur użyjemy podczas montażu. Możemy wybrać przewody miedziane, które są antykorozyjne i bardzo wytrzymałe, a także wygodne w montażu. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to również drogie rozwiązanie, które może podnieść nam koszty całego przedsięwzięcia nawet o ok. 40%. Dlatego znacznie częściej stosowane są rury plastikowe – z takich tworzyw, jak polibutylen, polietylen czy polipropylen. Są one również elastyczne i trwałe, a poza tym odporne na korozję.
W projekcie ogrzewania podłogowego powinien znaleźć się przede wszystkim opis techniczny wraz z rysunkami, a także wskazówki dotyczące wykonania instalacji oraz listę materiałów.
Rury muszą być także maksymalnie szczelne, aby do wewnątrz nie przedostał się tlen. Pozostałe materiały do instalacji powinny być dobrej jakości i przede wszystkim pasować do siebie: nie należy kupować byle jakich klipsów do mocowania rur, czy słabej folii izolacyjnej, ponieważ takie próby cięcia kosztów mogą w przyszłości odbić się na komforcie użytkowania instalacji, zaś naprawa będzie nie tylko droga, ale również problematyczna.
Jak układać rury w podłogówce?
Podczas montowania instalacji ogrzewania podłogowego należy ściśle trzymać się schematu zamieszczonego w projekcie, zwłaszcza jeśli chodzi o rozstaw przewodów i długość obiegów. Zanim jednak zaczniemy montaż rur, konieczne jest przygotowanie podłoża: wyrównanie, oczyszczenie i osuszenie oraz ułożenie izolacji z folii i styropianu. Wierzchnia warstwa folii powinna być wyposażona w siatkę kotwiącą, aby można było do niej przymocować rury.
Zanim zaczniemy montaż rur, konieczne jest przygotowanie podłoża: wyrównanie, oczyszczenie i osuszenie oraz ułożenie izolacji z folii i styropianu.
Przewody układamy w kształt meandryczny lub pętlowy, przy czym początek obiegu najlepiej umieścić tam, gdzie prognozowane są największe straty ciepła, czyli np. pod oknem. Końce rur umieszczamy natomiast w rozdzielaczu wody. Kiedy obiegi zostaną poprawnie ułożone, przytwierdzamy rury przy pomocy atestowanych klipsów i przeprowadzamy próbę szczelności instalacji. Jeżeli próba wypadnie pomyślnie, pozostaje już tyko ułożyć dylatacje obwodowe i zalać instalację jastrychem.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.