Meble na wymiar do dużej i małej łazienki – czy warto?

Czy meble na wymiar sprawdzą się w małej i dużej łazience? Jakie są ich zalety i wady? Z jakich materiałów powinny być wykonane? Dzięki odpowiedziom na te pytania dowiecie się, czy warto zakupić meble łazienkowe na wymiar.

Meble do łazienki na wymiar – dla kogo?
Meble do łazienki na wymiar – dla kogo?

Meble do łazienki na wymiar – dla kogo?

Meble łazienkowe na wymiar są dobrym rozwiązaniem zarówno do małej, jak i dużej łazienki. W przypadku małego metrażu sprawią, że wnętrze staje się bardziej funkcjonalne. Meble nadadzą mu eleganckiego wykończenia bez złudnego wrażenia chaosu lub zagracenia przestrzeni.

W niektórych wyjątkowo trudnych do zagospodarowania wnętrzach meble na wymiar są jedynym rozwiązaniem. Pozwalają one na aranżację np. miejsc w okolicach rur lub wnęki pomiędzy armaturą.

Także urządzenie dużej łazienki może być dla nas problematyczne. Większość gotowych zestawów mebli łazienkowych obejmuje zaledwie kilka szafek lub półek. Dzięki meblom na wymiar możemy stworzyć niepowtarzalne wnętrze z różnymi rodzajami szaf.

W dużej łazience możemy przechowywać nie tylko przybory łazienkowe, kosmetyki czy ręczniki. W pojemnych łazienkowych szafach warto umieścić np. bieliznę czy pościel.

Przed projektowaniem zabudowy warto dokonać pomiarów

Zanim zastanowimy się, jakiego rodzaju meble umieścić w łazience, warto, abyśmy dokonali dokładnych pomiarów pomieszczenia. Kierujmy się tymi zasadami:

  • odległość mebli od wanny lub kabiny prysznicowej powinna wynosić minimum 70 cm,
  • wiszące szafki nie mogą być umieszczane na wysokości głowy w okolicy wanny oraz strefy WC,
  • przed umywalką i toaletą powinno się zostawić około 70 cm wolnej przestrzeni,
  • meble należy ustawić tak, aby nie utrudniały swobodnego poruszania się po pomieszczeniu.

Odległość mebli od wanny lub kabiny prysznicowej powinna wynosić minimum 70 cm
Odległość mebli od wanny lub kabiny prysznicowej powinna wynosić minimum 70 cm

Meble na wymiar do łazienki – zalety i wady

Przed decyzją o zakupie łazienkowych mebli na wymiar, warto, abyśmy zapoznali się z dokładnymi zaletami i wadami tego rozwiązania.

Zalety mebli na wymiar:

  • pozwalają na zagospodarowanie każdej przestrzeni,
  • dają możliwość zabudowania elementów wyposażenia łazienki, np. pralki,
  • są idealnie dopasowane do metrażu pomieszczenia,
  • łączą estetyczny wygląd z funkcjonalnością,
  • są dostosowane do indywidualnych preferencji – możemy sami wybrać kolor mebla, jego kształt, rozmiar, uchwyty, podświetlenie,
  • gwarantują oryginalny efekt aranżacyjny,
  • są montowane przez specjalistów, nie musimy ich sami składać jak w przypadku większości mebli zakupionych w sklepie.

Większość gotowych zestawów mebli łazienkowych obejmuje zaledwie kilka szafek lub półek.

Do minusów mebli na wymiar należą:

  • wysoka cena – uzależniona od rodzaju projektu, materiałów, wymiarów,
  • konieczność uprzedniego wykonania projektu przez specjalistę,
  • długi czas oczekiwania – meble nie są dostępne „od ręki” tak jak w przypadku gotowych zestawów ze sklepów.

Z naszego zestawienia wynika, że meble łazienkowe wykonywane na wymiar mają więcej zalet, niż wad. Producenci mebli starają się tworzyć unikalne modele, które optymalnie wykorzystają przestrzeń dostępną w naszej łazience.

Jakie meble na wymiar do łazienki?
Jakie meble na wymiar do łazienki?

Meble na wymiar do łazienki – jakie wybrać?

Meble na wymiar zostaną wykonane w taki sposób, aby idealnie pasować do każdego rodzaju wnętrza – bez względu na jego metraż.

Meble na wymiar do małej łazienki

  • Jeżeli chcemy optycznie powiększyć naszą łazienkę, powinniśmy zdecydować się na meble podwieszane, które nie zastawią powierzchni podłogi.
  • Wybór mebli w jasnych barwach – np. w bieli, szarościach, beżach – wpłynie na rozjaśnienie pomieszczenia oraz sprawi, że będzie ono wyglądać na większe, niż jest w rzeczywistości.
  • Unikajmy mebli w ciemnych kolorach – mimo że są modnym aranżacyjnym rozwiązaniem, to przytłaczają naszą łazienkę.
  • Wybierajmy meble z połyskiem o jednolitej fakturze – będą lepiej odbijać światło i sprawią, że łazienka będzie optycznie wyglądać na większą.
  • Jeśli metraż łazienki na to pozwala, to lepiej zdecydować się na jedną pojemną szafę np. z przesuwnymi drzwiami, niż kilka małych szafek lub półek, które mogą zmniejszyć wnętrze.
  • Najlepiej, aby umywalka została wbudowana w szafkę z szufladami lub półkami. Dzięki temu uzyskamy dodatkowe miejsce do przechowywania np. kosmetyków.
  • Jeżeli zależy nam na lustrze zawieszanym nad umywalką, to możemy wybrać podwieszaną szafkę łazienkową z lustrem. Zyskamy wtedy dodatkowe miejsce oraz nie zagracimy przestrzeni kolejną szafką.
  • Szafki z lustrzanym frontem sprawią, że łazienka będzie wyglądać na jasną, elegancką oraz większą.

Z naszego zestawienia wynika, że meble łazienkowe wykonywane na wymiar mają więcej zalet, niż wad.

Meble na wymiar do dużej łazienki

  • W przypadku wyboru mebli do dużej łazienki możemy zaszaleć zarówno z kolorem frontów, jak i z samą wielkością mebli. Dużą przestrzeń warto maksymalnie wykorzystać – nie musimy ograniczać się w ilości mebli tak jak w przypadku pomieszczeń o małym metrażu.
  • Jeśli chcemy, aby nasza łazienka stała się bardziej przytulna, to możemy zdecydować się na duże szafy. Dobrym rozwiązaniem będą również wysokie słupki – szafki wyposażone w półki lub szuflady, najczęściej występujące z zamykanymi drzwiczkami.
  • Projektanci mebli na wymiar na pewno pomogą nam dobrać odpowiedni rodzaj oraz kształt mebla, aby stworzyć, jak najbardziej funkcjonalną i zarazem modną aranżacyjnie łazienkę.

Meble retro do łazienki
Allegro
Meble retro do łazienki

Z czego powinny być wykonane meble na wymiar do łazienki?

Wybierając meble do łazienki, powinniśmy zwrócić uwagę na materiał, z którego będą wykonane. W łazience panuje zmienna temperatura oraz zdecydowanie większa wilgoć niż w innych domowych pomieszczeniach. Nasze meble narażone są na kontakt z wodą oraz z parą wodną, dlatego powinny być wykonane ze specjalnych materiałów.

Meble łazienkowe dobrej jakości są odporne na wilgoć oraz nie pęcznieją po bezpośrednim kontakcie z wodą. Mają również zabezpieczone krawędzie.

Poznajmy materiały, z których mogą być wykonane nasze meble do łazienki.

1. Meble z płyty

Płyty z przetworzonego drewna są bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do produkcji mebli łazienkowych, zwłaszcza tych dostępnych w sklepach. Najczęściej są to tzw. płyty MDF i HDF. Meble z płyty są bardziej wytrzymałe i odporne na odkształcenia. W przypadku łazienek, w których panuje duża wilgoć, polecamy meble z płyt HPL.

Drewno jest podatne na odkształcenia.

2. Meble drewniane

Meble wykonane z drewna, a nie ze sklejki imitującej drewno, stają się coraz częstszym wyborem – drewno jest współcześnie jednym z trendów aranżacyjnych. Pod uwagę musimy wziąć jednak fakt, że będą zdecydowanie droższe niż modele wykonane w płyt.

Drewniane meble sprawdzają się zwłaszcza w tych łazienkach, w których nie ma prysznica oraz w pomieszczeniach o dużym metrażu, w których znajdują się w dużej odległości od wanny lub kabiny. Dlaczego? Drewno jest podatne na odkształcenia. Wybierając ten rodzaj materiału, musimy pamiętać o regularnej impregnacji, o której piszemy w dalszej części artykułu.

Do produkcji drewnianych mebli łazienkowych wykorzystywane są głównie drzewa egzotyczne, ponieważ lepiej dopasowują się do wilgoci panującej w naszej łazience. Warto wybrać modele wykonane z drzewa: teak, doussie, iroko, jatobe, marabau, badi, wenge, kempas, guatambu, bibola. Wśród rodzimych odmian popularnością cieszą się: dąb, jesion, modrzew oraz buk.

Meble drewniane w łazience
Kaczucha
Meble drewniane w łazience

3. Meble ze szkła hartowanego

Meble ze szkła hartowanego sprawdzają się w nowoczesnych łazienkach. Dodają wnętrzu elegancji oraz charakteru. Ich dużym plusem jest łatwość w utrzymaniu czystości. Meble ze szkła hartowanego są trwałe i odporne na wilgoć.

4. Wykończenie mebli wykonanych z płyt

W przypadku doboru odpowiednich mebli łazienkowych kolejną ważną kwestią jest ich wykończenie. Szafki wykonane z płyt MDF mogą być wykończone: akrylem, folią uodparniającą, utwardzaczem oraz laminatem.

  • Akryl – usztywnia płytę i nadaje meblom połysku, optycznie powiększając łazienkę o małym metrażu. Jest odporny na ścieranie.
  • Folia uodparniająca – jej zadaniem jest ochrona mebli przed pęcznieniem w wyniku kontaktu z wilgocią. Podczas aplikacji wymaga zastosowania mocnego kleju.
  • Utwardzacz – najczęściej stosowany w formie lakieru. Tak jak folia uodparniająca chroni np. szafy lub półki przed wilgocią.
  • Laminat – zapewnia meblom ochronę przed wilgocią, ale może również ulec rozwarstwieniu. Wymaga bardzo precyzyjnej aplikacji z pomocą specjalistycznego kleju.

Poznajmy materiały, z których mogą być wykonane nasze meble do łazienki.

5. Zabezpieczenie mebli drewnianych

Meble wykonane z drewna zabezpiecza się m.in. za pomocą: lakierów wodoodpornych, wosków, olejów. Środki impregnujące do mebli występują w wersji bezbarwnej – podkreślają rysunki słojów – lub w wersji o konkretnej barwie dobranej pod odcień drewna.

6. Zabezpieczenie elementów metalowych

Teoretycznie metalowe elementy występujące w meblach łazienkowych nie potrzebują dodatkowego zabezpieczenia, ponieważ są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Pod wpływem wilgoci mogą jednak pokryć się rdzą, dlatego warto je zaimpregnować.

Przykłady łazienek z meblami na wymiar

Łazienka na wymiar z drewnianymi elementami
Łazienka na wymiar z drewnianymi elementami

Jasna łazienka w stylu glamour
Jasna łazienka w stylu glamour

Klasyczna łazienka na wymiar
Klasyczna łazienka na wymiar

Ponadczasowa łazienka z meblami na wymiar
Ponadczasowa łazienka z meblami na wymiar

Jasna łazienka z meblami na wymiar
Jasna łazienka z meblami na wymiar

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.