Sposoby na mały dom

Posiadacze małych domów mają często trudność w odpowiedniej aranżacji wnętrz. Problemem jest takie wstawienie wszystkich potrzebnych mebli, by nie zastawić nadmiernie pokojów. Istnieje bardzo wiele trików aranżacyjnych, które optycznie powiększą wnętrze domu i uczynią je jaśniejszym.

Architektura małego domu rządzi się swoimi prawami. Wykorzystuje się tu nieco inne formy aniżeli w przypadku dużych domów. I można pozwolić sobie na użycie droższych, bardziej awangardowych materiałów, gdyż potrzeba ich znacznie mniej. Na pewno budynek dwukondygnacyjny zawsze będzie wyglądał bardziej okazale niż dom o tym samym metrażu, ale parterowy. Jednak projekty domów parterowych powiększą się optycznie za pomocą na przykład płytkich podcieni i niszy, niedużych ganków, wysuniętych okapów czy okien z symetrycznymi podziałami. Naczelna zasada mówi, że w przypadku mniejszych budynków najlepiej sprawdza się prostota i porządek. W momencie gdy przesadzi się z jakimś elementem, przez co natychmiast wysuwa się on na pierwszy plan, zaburzona zostaje spokojna równowaga stylistyczna budynku. Detal przykuwa uwagę, stając się punktem odniesienia dla niewielkiej skali małego domu. Zawsze też dobrze będą wyglądać jasne barwy, które rozświetlają

przestrzeń.

Okna doświetlające wnętrze

Kiedy zdecydujemy się na projekt z poddaszem użytkowym, znakomitym narzędziem aranżacyjnym będą dla nas okna. Można je wykorzystać na różne sposoby, nadając wnętrzu i frontowi designerski wygląd. Przeszklone powierzchnie wpuszczają do wnętrza światło i otwierają dom na otoczenie, przez co wydaje się być większy. Uwagę gości mogą wówczas przykuwać widoki zza okna. Dlatego wykorzystuje się przeszklone wykusze oraz salony otwierające się na ogród. Wśród bardziej awangardowych rozwiązań można wymienić antresolę sąsiadującą z dużymi, ściennymi oknami, oszkloną klatkę schodową czy rezygnację ze ścian działowych na rzecz symbolicznych odpowiedników lub przejrzystych, szklanych przegród. Niewielki dom powiększy maksymalne otwarcie przestrzeni wewnątrz oraz otwarcie domostwa na środowisko zewnętrzne. Korzyścią z takiej aranżacji jest nie tylko optyczne powiększenie budynku. Przede wszystkim, i to warto podkreślić, w takim otwartym domu żyje się wygodniej i przyjemniej. Osoby wrażliwe na piękno natury od razu zrozumieją, co mamy tu na myśli. Innym podpowiemy, że otworzenie domu na przestrzeń daje więcej światła i świeżego powietrza, a to oznacza lepsze fizyczne i psychiczne samopoczucie. Kiedy posiadamy budynek parterowy i nie możemy pozwolić sobie na rozmach, polecamy zwrócić uwagę na projekty, w których zastosowano tzw. amfiladę, czyli zasadę kompozycji opartej na osi widokowej. W rozwiązaniu tym pomieszczenia łączy się szlakiem widokowym. Wszystkie okna są umieszczone w jednej linii i wychodzą na jedną stronę świata. Otwierają tym samym dom na otoczenie w celu optycznego i subiektywnie odczuwanego powiększenia powierzchni budynku.

Zadbany ogród

Liczy się także samo otoczenie domu. Zadbany i piękny ogród podnosi prestiż małego domu, szczególnie gdy ma on klasyczną, prostą konstrukcję. Także dodając elementy zdobniczo-użytkowe dookoła domu, przedłużamy przestrzeń użytkową. Zadaszony taras w letnie dni może służyć jako wiatrołap czy ganek.

Otwarte wnętrze

Obok wspomnianej już rezygnacji ze ścian działowych na rzecz częściowych przegród warto także pozbyć się wszystkich możliwych drzwi wewnątrz domu. Bardziej przyjazne dla oka są też pomieszczenia szerokie i płytkie zamiast wąskich i długich. Dla wygody użytkowania radzimy nigdy nie rezygnować z pomieszczenia gospodarczego. Często jest ono obok funkcji grzewczych wygodnym schowkiem na rozmaite drobiazgi. I wreszcie, nie zagracajmy pokoi mnóstwem przedmiotów i mebli. Lepiej jest wygospodarować dodatkowe pomieszczenie gospodarcze czy składzik. Uprości to zdecydowanie utrzymanie porządku i czystości.

Nieduży dom może być wykończony z prostotą, w klasycznym stylu lub z elementami designerskimi, ale muszą one być odpowiednio przemyślane. Mały dom wcale nie skazuje nas na aranżacyjną nudę! Lepiej potraktować go jak wyzwanie dla naszej wyobraźni, gdyż można bardzo efektownie wykorzystać jego przestrzeń.

Komentarze

  • Hej 2013-04-29T21:43:53Z

    Lepiej zastanów się jakie bedziesz miał rachunki za ogrzewanie gazowe.Prponuje byś został na piecu kotłowym tzw.piec śmieciuch.

    • dana 2012-04-11T18:41:32Z

      Dzięki za celne podpowiedzi, szczególnie jeśli chodzi o przeszklenia i ogród. Szukam pomysłu na to by nie zagracić przestrzeni małej i by było funkcjonalnie, przytulnie. W malutkim domu to jest wyzwanie już się o tym przekonałam. Pomieszczenie gospodarcze jak najbardziej. Obecnie mam tam kotłownię, ale zmienię system ogrzewania na gaz i będzie więcej miejsca na drobiazgi.