Ile kosztuje budowa domu 100 m2?

Budowa domu to przedsięwzięcie, które wiąże się zazwyczaj z koniecznością zaciągnięcia kredytu bankowego. W takiej sytuacji najpowszechniejszym rozwiązaniem jest kredyt hipoteczno-budowlany, który jest wypłacany w transzach, po zakończeniu kolejnych etapów budowy.

Jest to pewne ułatwienie, może bowiem się zdarzyć, że nie wykorzystamy całej przyznanej nam kwoty, a co za tym idzie – będziemy mieć mniej do spłacania. Jednak sytuacja może również być nieco mniej wesoła – jeżeli źle oszacujemy koszty, w trakcie budowy lub wykańczania domu może się okazać, że brakuje nam pieniędzy. Dlatego przed złożeniem wniosku kredytowego warto dokładnie oszacować koszty związane z budową domu. W tym artykule przedstawimy przykładowe koszty budowy domu o powierzchni 100m2.

Zakup działki budowlanej - ceny

Budowa własnych czterech kątów to nie tylko materiały i wynagrodzenie dla ekipy budowlanej. Aby móc przystąpić do stawiania fundamentów, musimy mieć na czym je postawić – potrzebujemy działki budowlanej. Ceny działek charakteryzują się ogromną rozpiętością, więc trudno nawet o wyznaczenie jakiejkolwiek średniej kwoty. Koszt działki budowlanej jest uzależniony przede wszystkim od jej lokalizacji: zarówno od regionu geograficznego, jak też od tego, czy działka znajduje się w dużym mieście, czy też w mniejszej miejscowości, np. na wsi.

Ceny działek charakteryzują się ogromną rozpiętością, więc trudno nawet o wyznaczenie jakiejkolwiek średniej kwoty.

Według raportu portalu Bankier, najdrożej zapłacimy za działkę budowlaną w województwie mazowieckim – średnia cena wynosi tu ok. 180 zł / m2, natomiast w samej Warszawie za metr kwadratowy zapłacimy aż ok. 700 zł. Na kolejnych pozycjach plasują się województwa: pomorskie (ok. 134 zł / m2) i małopolskie (ok. 103 zł / m2). W poszukiwaniu najtańszej działki można udać się do woj. podkarpackiego (ok. 47 zł / m2), lubuskiego (ok. 48 zł / m2) lub warmińsko-mazurskiego (ok. 55 zł / m2).

Działka budowlana: ceny różnią się od lokalizacji
Działka budowlana: ceny różnią się od lokalizacji

Elementy niezbędne do uzyskania pozwolenia na budowę - koszty

Kiedy posiadamy już prawo własności do działki budowlanej – czekają nas następne wydatki. Warto pozyskać wypis z MPZP, aby dowiedzieć się, czy zostały w nim określone warunki, jakie musi spełniać nasz dom (np. rodzaj dachu czy pokrycia dachowego, rodzaj elewacji itp.). Za taki wypis zapłacimy 50-100 zł. Potrzebne będzie również badanie geotechniczne gruntu (ok. 1000-1500 zł) oraz mapa geodezyjna (ok. 700 zł). Nie zapominajmy także o konieczności zatrudnienia kierownika budowy – jego wynagrodzenie to ok. 2000-3500 zł.

Ważnym elementem kosztorysu jest także projekt domu – w tym przypadku ceny wahają się w granicach ok. 1800-4000 za gotowy projekt. Jeżeli decydujemy się natomiast na projekt indywidualny, trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu nawet kilkunastu tysięcy.

Ile kosztuje budowa domu do stanu surowego zamkniętego?

Doprowadzenie budowy domu do stanu surowego składa się z 3 etapów: stan zerowy czyli postawienie fundamentów, stan surowy otwarty i stan surowy zamknięty, kiedy dom jest już wyposażony w dach, okna i drzwi wejściowe. Jakie koszty należy brać pod uwagę w przypadku domu o powierzchni 100m2 w stanie surowym zamkniętym?

Koszty budowy fundamentów

Zacznijmy od fundamentów. Wykonanie robót ziemnych, ław fundamentowych i ścian fundamentowych to szacunkowy koszt ok. 26000-35000 zł. Za same materiały zapłacimy ok. 19000-23000 zł. Wynagrodzenie dla murarza – ok. 5000-6000 zł.

Koszty budowy ścian nośnych i działowych

Następny element to ściany nośne, czyli zewnętrzna konstrukcja domu. Jeżeli budujemy standardowy dom murowany, ściany zewnętrzne są wykonywane zazwyczaj z betonu komórkowego. Koszt tego typu materiałów na wybudowanie omawianej powierzchni to ok. 7000-8000 zł. Do tego doliczamy oczywiście wynagrodzenie dla murarza, czyli kolejne 6000 zł. Po ścianach nośnych pora na działowe – te także wykonuje się z odpowiedniej odmiany betonu komórkowego. Za pustaki zapłacimy średnio ok. 2000-2500 zł.

Koszty budowy ścian domu
Koszty budowy ścian domu

Koszty budowy kominów

W domu nie może zabraknąć również komina. Wybudowanie komina dymowego wiąże się z kosztem ok. 2800-3000 zł, ale oprócz tego musimy jeszcze pamiętać o wywietrznikach z kształtek ceramicznych – szacunkowa kwota w przypadku 6 sztuk to ok. 1400-1600 zł.

Koszty budowy dachu

Nikt nie chciałby pozostać bez dachu nad głową, dlatego podczas szacowania kosztów budowy domu nie można zapomnieć o stropach oraz więźbie dachowej i pokryciu dachu. Drewniany strop można oszacować na kwotę ok. 25000-30000 zł, mniej więcej drugie tyle zapłacimy za dwuspadowy dach (bez wykończenia). Warto jednak wiedzieć, że koszty budowy dachu można zminimalizować lub zwiększyć: ostateczna suma jest uzależniona od takich czynników, jak więźba dachowa czy pokrycie dachowe.

Drewniany strop można oszacować na kwotę ok. 25000-30000 zł, mniej więcej drugie tyle zapłacimy za dwuspadowy dach (bez wykończenia).

Różnica pomiędzy więźbą prefabrykowaną a wykonaną przez dekarzy to ok. 3000 zł, przy czym tańsza jest ta wykonywana przez dekarza. Duże znaczenie ma również rodzaj pokrycia dachowego – najdroższa i najbardziej trwała jest dachówka ceramiczna, podobne właściwości, lecz nieco niższą cenę ma dachówka betonowa. Wiele osób decyduje się jednak na blachodachówkę, która wyglądem przypomina klasyczną dachówkę, jednak jest tańsza – ok. 25 zł / m2 (ceny dachówki betonowej i ceramicznej to średnio 30-50 zł / m2). Do ceny dachu należy doliczyć także jego ocieplenie, podbitkę stropu oraz rynny i wyłaz dachowy. Całość szacuje się na ok. 40000-50000 zł.

Koszty budowy dachu i kominów
Koszty budowy dachu i kominów

Koszty zakupu i montażu drzwi i okien

Aby budowa domu uzyskała status stanu surowego zamkniętego, potrzebne są jeszcze okna, drzwi wejściowe i brama garażowa, jeżeli garaż jest połączony z częścią mieszkalną. Klasyczne okna z PCV to kwota ok. 10000 zł, jeżeli natomiast chcemy mieć drewniane ramy okienne – koszt wzrośnie o ok. 3000-5000 zł. Mówimy tu o oknach przeciętnej, standardowej jakości – chcąc zminimalizować straty ciepła w domu, można zainwestować w droższe okna o lepszych parametrach termoizolacyjnych.

Za dobrej jakości drzwi wejściowe zapłacimy ok. 2500-3500 zł, natomiast za uchylną bramę garażową z napędem elektrycznym – ok. 4500-5000 zł. Można oczywiście zdecydować się na bramę bez napędu, która jest co najmniej o połowę tańsza, jednak komfort użytkowania przemawia za wyborem wersji z napędem.

Koszty wykończenia domu jednorodzinnego

Od stanu surowego zamkniętego do przytulnie urządzonego gniazdka czeka nas jeszcze sporo pracy i … wydatków. Ceny wykończenia domu charakteryzują się dużą rozpiętością, ponieważ dużo zależy od tego, jaki standard chcemy uzyskać. W kosztorysie należy uwzględnić przede wszystkim koszt wykonania elewacji i ocieplenia (styropian lub wełna mineralna), rodzaj ogrzewania (gazowe, elektryczne, piec na pellet lub ekogroszek), wykończenie podłóg i ścian, budowę schodów (jeżeli dom posiada poddasze użytkowe), a także wykonanie kuchni na wymiar i zakup armatury łazienkowej. Finalny koszt wykończenia od stanu surowego zamkniętego może wynieść ok. 100 000-130 000 zł.

Komentarze

 • Gość

  400 tys z wykończeniem ?

 • Gość

  Kosztorys jak wygląda cenowo

 • Tooba.pl

  Koszt fundamentów obejmuje średnie ceny (ani najtańsze, ani najdroższe) materiałów i robocizny. Dodatkowo uwzględniliśmy izolację fundamentów.

 • Poznaniak

  O to człowieku że gdzie się płaci za fundamenty ponad 20 tys chyba pewnie w Warszawie

 • mmg

  Michale, twoja wypowiedź jest beznadziejna, jeśli się nie zgadzasz z treścią artykułu to napisz o co chodzi.

 • Gość

  mało tego w tej cenie znajdują sie juz deski i stemple na dekowanie stropu oraz narzędzia typu kielnia taczka szlifierka 230mm i inne pierdoły typu nawet wkrety i gwoździe.

 • dasie

  buduje dom 113m2 metodą gospodarczą. 35tyś zł kosztowały mnie wszystkie pozwolenia przepisanie działki projekt fundament z chudziakiem i sciany nośne parteru.

 • Gość

  Jak pisaliscie w komentarzu że 200 m2

 • Tooba.pl

  Panie Michale, będziemy wdzięczni za wskazanie informacji, które są Pana zdaniem błędne. Podane kwoty - jak autor zaznaczył - są szacunkowe (różnią się też w zależności od regionu) i dotyczą artykułów ze średniej półki cenowej.

 • Tooba.pl

  Jeśli chodzi o tą odpowiedź - tutaj znajdzie Pani projekty domów, które są tanie w budowie, a mają średnio 200 m2: https://www.tooba.pl/serwis?action=s_sr&kosztStanPodKlucz=300&powUzytkowaOd=180.0&rodzajZabudowy=1----------------Takich domów jest niewiele, dlatego napisaliśmy, że koszt to minimum. 400 tys. zł. Kosztorysy do projektów są aktualizowane na bieżąco na podstawie szacunkowych kosztów zakupu materiałów i płacy za wykonawstwo - należy zawsze uwzględniać 10 proc. margines błędu.

 • Michał

  stek bzdur i niedouczony dziennikarz

 • Paulina

  Artykuł tak, Wasza odpowiedź powyżej dotyczy 200m2

 • Tooba.pl

  Panie Michale, artykuł dotyczy domu o powierzchni 100 m2, nie 200.

 • michał

  gdzie jest taka firma która za 200 m2 z wykończeniem bierze 400 tys zł. ?? Biorę ich ... Za dom 120 m2 z poddaszem użytkowym do stanu surowego zamkniętego (okna i drzwi z bramą garażową normalne nie za 10 tys za sztukę) chcą 200 000 tys... za developerski 350 000. A dom jest o bryle prostokątnej i dachu dwuspadowym z 2 oknami dachowymi i jednym balkonowym. Proszę o namiary na tą firmę i jakieś udokumentowane przykłady jej działalności bo za 400 tys z wykończeniem to chyba z gliny lepią

 • Angelika

  Swiete slowa

 • Tooba.pl

  Dokładne kosztorysy z danymi na temat wszystkich kosztów (dach, elewacja, okna itd.) posiadają nasi architekci - warto zadzwonić i zapytać, gdy zainteresuje Pana jakiś projekt - to nic nie kosztuje, a dowie się Pan konkretów. Nr telefonu: 52 384 49 90

 • Tooba.pl

  Najlepiej jest sprawdzić dokładnie koszty budowy wybierając projekt domu. Podsyłamy link do listy projektów ok. 200 m2 (niektóre z nich mają na stronie podane szacunkowe koszty budowy): https://www.tooba.pl/serwis?action=s_sr&dzialkaMinDlugosc=&dzialkaMinSzerokosc=&nazwa=&powUzytkowaDo=210&powUzytkowaOd=190&x=34&y=12

 • Tooba.pl

  Dzień dobry. Wszystko zależy od tego, jaki to będzie dom (czy będzie mieć skomplikowaną bryłę/dach, czy ma posiadać piętro/poddasze użytkowe lub piwnicę, na jakim terenie dom będzie budowany). Szacunkowo można powiedzieć, że tradycyjny dom 200 m2 z piwnicą i piętrem (o jak najprostszych kształtach), to min. 400 tys. zł (już z wykończeniem).

 • wsa

  budowa domu kosztuje zawsze 50 % więcej niż planujemy :)

 • Pawel

  W tym roku w maju planuje budowe domu kolo 200metrow jaki to koszt?