Stropodach na topie

W domach jednorodzinnych znacznie częściej wykonuje się dachy strome niż płaskie. Skromna popularność tych ostatnich nie zawsze wynika z preferencji inwestorów, ale bywa wymuszana zapisami prawa miejscowego. Zauważalny jest jednak powrót mody na dachy płaskie, które są projektowane zwłaszcza w domach o nowoczesnej stylistyce.

Stropodach, czyli strop nad ostatnią kondygnacją, który jednocześnie pełni funkcję dachu, musi być nie tylko solidny, ale również doskonale zaizolowany. Wykonanie stropodachu rozpoczyna się od stropu. Najczęściej jest to konstrukcja żelbetowa – monolityczna, gęstożebrowa, filigranowa (częściowo prefabrykowana) lub prefabrykowana (w całości wykonana z gotowych płyt betonowych). Za stosunkowo najtrudniejsze w budowie uchodzą stropy gęstożebrowe i monolityczne. Mniej problemów jest ze stropami typu filigran. Powstają one z gotowych części, które wymagają jednak stemplowania oraz ułożenia dodatkowego zbrojenia i betonu. Najłatwiejsze są stropy całkowicie prefabrykowane, które nie wymagają wykonania szalunków i podpór. Są elementami całego systemu. Takie stropy są bardzo równe i gładkie. Natychmiast po ułożeniu można je obciążać. Dla jakości i wytrzymałości stropów niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja betonu. Szczególną ochronę należy zapewnić w pierwszych dniach po jego wylaniu. Świeży beton jak najdłużej powinien pozostawać wilgotny, dlatego należy chronić go przed wiatrem, słońcem, a także przed przemarzaniem. Dla zapewnienia odpowiednich warunków beton można polewać wodą lub przykryć folią budowlaną.

Nowoczesne domy jednorodzinne z płaskim dachem reprezentują zupełnie inny styl niż te budowane przed laty
Nowoczesne domy jednorodzinne z płaskim dachem reprezentują zupełnie inny styl niż te budowane przed laty

Wentylowany lub nie

Dach płaski może mieć konstrukcję wentylowaną lub niewentylowaną. W tym pierwszym przypadku nad ostatnią kondygnacją wykonuje się konstrukcję dachu z izolacją przeciwwilgociową. Taka konstrukcja przypomina dach z nieużytkowym poddaszem. Warstwa izolacyjna (najczęściej z wełny mineralnej lub włókien celulozowych) jest oddzielona pustą przestrzenią z niewielkimi otworami w ścianach. Dzięki nim para wodna nie osadza się na ociepleniu, ale jest usuwana na zewnątrz. Natomiast w konstrukcji dachu niewentylowanego wszystkie warstwy przylegają bezpośrednio do siebie. Jako izolację termiczną dachów niewentylowanych stosuje się płyty styropianowe, a w dachach odwróconych – płyty z polistyrenu ekstrudowanego. Wybierając materiał termoizolacyjny, należy wziąć pod uwagę nie tylko jego współczynnik przewodzenia ciepła, ale również nasiąkliwość, która powinna być jak najmniejsza. Na ociepleniu dachu niewentylowanego układa się izolację przeciwwilgociową.

Stropodach to strop nad ostatnią kondygnacją, który jednocześnie pełni funkcję dachu. Może mieć konstrukcję wentylowaną lub niewentylowaną. 

Izolacja bez błędów

Podczas budowy dachów płaskich szczególną uwagę należy zwrócić na sposób wykonania izolacji przeciwwilgociowej. Istotny jest także rodzaj materiału, który zostanie w tym celu zastosowany. Najczęściej stosuje się papę termozgrzewalną o grubości co najmniej 4 mm, która dobrze sprawdza się zarówno w konstrukcjach wentylowanych, jak i niewentylowanych. Układa się ją w dwóch warstwach i łączy na zakład, klejąc lub zgrzewając. Papa powinna zostać szczególnie starannie zabezpieczona przy rynnach i wpustach dachowych, gdzie często pojawiają się nieszczelności.

Płaskie dachy są doceniane również ze względu ma niskie koszty ich budowy
Płaskie dachy są doceniane również ze względu ma niskie koszty ich budowy

Wpusty, rynny i rury

Stropodach wymaga również dobrego odwodnienia. Nachylenie jego połaci z reguły wynosi nie więcej niż 5 stopni, woda nie spływa więc z niego również szybko, co z bardziej stromych konstrukcji. Aby zapewnić sprawny odpływ wody, stosuje się wpusty dachowe, działające w systemie grawitacyjnym lub podciśnieniowym. Wpusty sprawniej niż rynny odprowadzają wodę z dużego dachu. Zmniejszają przy tym ryzyko zablokowania odpływu. W każdym dachu powinny być zamontowane minimum dwa spusty (drugi jako rezerwowy). W naszym klimacie dobrze także, jeśli co najmniej jeden wpust jest ogrzewany. Wpusty i rynny łączy się z rurą spustową.

Dachy płaskie są charakterystyczne dla nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego.

Ogród na dachu

Stropodach można wykończyć na różne sposoby. Niewentylowany może przeistoczyć się w taras lub ogród. Może zostać w całości pokryty żwirem lub roślinnością. Może także zostać wykończony płytami betonowymi lub kamiennymi, płytkami ceramicznymi czy deskami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.