Styrodur, czyli płyty xps – jaki wybrać? Grubości, parametry

Spieniony polistyren od dawna jest uznanym materiałem termoizolacyjnym w budownictwie. Płyty styropianu o różnych wymiarach powstają przez cięcie bloków i są dosyć porowate, co zwiększa ich nasiąkliwość. Bazując na tym samym materiale wyjściowym, niemiecka firma BASF rozpoczęła w 1964 roku produkcję płyt izolacyjnych o właściwościach przewyższających tradycyjny styropian. Płyty xps, czyli polistyren ekstrudowany, są wytłaczane w formach o docelowych wymiarach. Ich powierzchnia jest gładka, a struktura bardziej jednorodna o zamkniętych komórkach

 

Styrodur - materiał izolacyjny
BASF
Styrodur - materiał izolacyjny

 

Styrodur jest nazwą wyrobów zastrzeżoną przez firmę BASF, a na rynku można spotkać również płyty xps innych producentów. Dobrze jest zdawać sobie sprawę, że każdy styrodur jest polistyrenem ekstrudowanym, ale nie każdy wyrób z takiego polistyrenu jest styrodurem.

Jaki styrodur wybrać? Producenci płyt xps

Zakup płyt izolacyjnych po niskich od nieznanego producenta może się okazać oszczędnością pozorną. Polistyren ekstrudowany powinien mieć wszelkie atesty i potwierdzenia techniczne, a te gwarantują sprawdzone firmy, jak m.in.:

  • BASF – największy kompleks chemiczny na świecie z główną siedzibą firmy w Ludwigshafen w Niemczech. W połowie XX wieku wynaleziono tam polistyren ekspandowany (styropian), a kilkanaście lat później polistyren ekstrudowany (płyty xps).
  • Austrotherm – austriacka firma założona w latach 50. ubiegłego wieku. Produkuje wysokiej jakości płyty izolacyjne.
  • Synthos – posiada zakłady w Czechach, Francji, Holandii oraz Polsce. Oferowany przez tę firmę polistyren ekstrudowany (xps) jest nowoczesnym materiałem termoizolacyjnym.
  • Swisspor – szwajcarska firma z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem na rynku materiałów izolacyjnych.

Rodzaje krawędzi i powierzchni styroduru

Płyty ze styroduru, czyli polistyrenu ekstrudowanego, mogą mieć różne wykończenie krawędzi. Są dostępne płyty z krawędzią prostą, na zakładkę, albo typu pióro-wpust. Powierzchnia bywa gładka albo karbowana. Płyty xps z gładką krawędzią stosowane są przy izolacji mostków cieplnych oraz jako warstwa izolacyjna pod podkład podłogowy. Płyty z krawędzią stopniowaną dają się łatwo układać na zakładkę i tworzyć gładkie, zamknięte powierzchnie. Doskonale się nadają na warstwę izolacyjną pod obciążoną podłogę, jako izolacja stropodachu odwróconego albo górnej kondygnacji w budynkach, których dachy nie są ocieplone. Płyty z krawędzią pióro-wpust stanowią specjalną formę i używane są przykładowo do izolacji dachu. Z kolei karbowana powierzchnia płyty xps zapewnia lepszą przyczepność betonu, kleju albo tynku. Dlatego też takie płyty są używane do izolacji zewnętrznych ścian pod tynk, izolacji wewnętrznej, sufitu albo podłogi pod szlichtę.

W naszym osobnym artykule porównujemy styropian i styrodur – TUTAJ.

Co oznaczają kolory płyt xps?

W przeciwieństwie do polistyrenu ekspandowanego, czyli styropianu (płyty eps), który przeważnie bywa białego koloru, płyty xps produkowane są w różnych, zwykle pastelowych barwach. Często producenci barwią swoje płyty xps na swoje kolory firmowe, tak że po kolorze można rozpoznać markę/firmę i odwrotnie: wiadomo, jakich kolorów płyt można spodziewać się po konkretnym producencie. Aktualne nazwy markowe płyt xps, to: Styrodur (zielone), Austrotherm (różowe), Floormate, Roofmate, Perimate, Wallmate, Styrofoam i Jackodur.

 

Płyty xps - zastosowanie w budownictwie
Abud
Płyty xps - zastosowanie w budownictwie

 

Styrodur (płyty xps) – grubości

Płyty z polistyrenu ekstrudowanego xps są dostępne o grubości 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 100, 120 mm. Od tego parametru zależy współczynnik przewodzenia ciepła oraz opór cieplny.

Najważniejsze parametry styroduru

1. Współczynnik przewodzenia ciepła λ

Wartość λ jest jedną z najważniejszych cech materiału izolacyjnego. Im mniejsza jego wartość, tym słabsze przewodnictwo cieplne materiału. W przypadku xps wartość λ zawiera się w przedziale od 0,035 do 0,045 Wat/metr i stopień Kelwina. Duża izolacyjność oraz niewielki ciężar (25 do 45 kg/m3) to dwie ogromne zalety polistyrenu ekstrudowanego.

2. Naprężenia ściskające przy 10% odkształceniu

Wartość tego współczynnika wynosi od 200 do 700 kPa. Im większa wartość, tym większa odporność płyty na obciążenie. Dlatego dla ścian wystarczy xps200, a na dach odwrócony trzeba zastosować xps700.

3. Nasiąkliwość wodą

Przy długotrwałym zanurzeniu nasiąkliwość wynosi ≤ 0,30 do ≤ 0,70.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.