Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?
Świeże powietrze w mieszkaniu poprawia samopoczucie i wprowadza zdrowy klimat. Jesienią i zimą chętnie przebywamy w domu i zamykamy się w przytulnych czterech ścianach. Ale naprawdę odpocząć można tylko wtedy, gdy atmosfera w mieszkaniu jest odpowiednia, a my dobrze się w niej czujemy. Klimat mieszkania ma więc pierwszorzędne znaczenie, ponieważ nieprzyjemne zapachy, duszne i przegrzane powietrze albo zimne przeciągi są nie tylko niekomfortowe, ale na dłuższą metę nawet szkodliwe.
Jak prawidłowo wietrzyć mieszkanie?
W przypadku złego wietrzenia pomieszczeń zbierają się w nich duże ilości dwutlenku węgla, powodując trudności z koncentracją i bóle głowy. Zbyt duża wilgotność powietrza natomiast sprzyja powstawaniu pleśni, co zdecydowanie szkodzi zdrowiu domowników. Zimą z kolei wiele osób cierpi z powodu suchości śluzówki i skóry, czego przyczyną jest suche powietrze w sezonie grzewczym. Aby zapewnić w mieszkaniu świeże powietrze, zwykle nie wystarczy zwyczajne otwarcie okien – chociaż dobra wentylacja jest pierwszym, ważnym krokiem do dobrego powietrza w mieszkaniu.
Odpowiedni udział tlenu w powietrzu jest szczególnie ważny. Jeśli w zamkniętym pomieszczeniu przebywa wiele osób, tlen szybko się zużywa, a wydychany dwutlenek węgla negatywnie wpływa na klimat mieszkania. Duszne i zużyte powietrze działa męcząco i obniża zdolność koncentracji.
Wietrzyć mieszkanie należy codziennie, najlepiej trzy-cztery razy. Przy niskich temperaturach zewnętrznych mocne wietrzenie nie powinno trwać zbyt długo. Otworzyć trzeba drzwi we wszystkich pomieszczeniach, zwłaszcza bez okien, aby świeże powietrze wszędzie dotarło. Uchylone okna dają wymianę powietrza w małym stopniu. Za to duża część ciepła uchodzi z mieszkania bezpowrotnie. Dlatego lepiej jest okna otworzyć na krótko, ale całkowicie.
Ranking oczyszczaczy powietrza! TOP 10 produktów<<TUTAJ
Wilgotność powietrza i temperatura
Jakość klimatu w mieszkaniu zależy istotnie od temperatury powietrza i jego wilgotności. Idealna byłaby wilgotność rzędu 40-60% i temperatura powietrza od 19 do 22°C.
Rośliny doniczkowe pomagają na złe powietrze
Ozdobne rośliny mieszkaniowe poprawiają jakość powietrza, ponieważ pochłaniają znajdujący się w nim dwutlenek węgla i poprzez fotosyntezę wprowadzają do mieszkania na nowo tlen. Przy tym zwiększają wilgotność wdychanego powietrza i zapobiegają przeziębieniom. Wilgotna śluzówka w drogach oddechowych jest bardziej odporna na działanie czynników chorobotwórczych.
Wiele roślin doniczkowych zwraca w formie pary wodnej do 97% wilgoci pobranej z podłoża i skuteczni reguluje wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Do roślinnych oczyszczaczy powietrza należą między innymi bluszcz, figowiec, sansewieria, dieffenbachia i kroton.
Budynki stają się coraz bardziej szczelne
Wymagania energetyczne wobec zarówno nowo budowanych, jak i remontowanych istniejących budynków są coraz bardziej zaostrzane. Nowoczesna technika budowlana sprawia, że energooszczędne domy potrzebują coraz mniej energii, ale stają się zarazem coraz lepiej izolowane i szczelne.
Wady i zalety nawilżaczy powietrza: https://jakbudowac.pl/Wady-i-zalety-nawilzaczy-powietrza
Mieszkańcy takich domów mają do rozwiązania trudny problem: aby czuć się w mieszkaniu komfortowo i uniknąć szkód budowlanych wywołanych wysoką wilgotnością powietrza, potrzeba w ciągu godziny około 30 m3 świeżego powietrza na osobę. W tym celu trzeba byłoby co dwie-trzy godziny otwierać na kilka minut okna. Taki rytm jest w nowoczesnych budynkach nie do zrealizowania. Co gorsza, w zależności od pory roku, warunków klimatycznych i pogodowych, pomieszczenia byłyby wentylowana zbyt mało albo zbyt intensywnie. Na przykład dziesięciominutowe otwarcie okien w mroźną pogodę wystarczy, aby całkowicie wymienić powietrze w pomieszczeniu, natomiast ten efekt drastycznie maleje przy łagodniejszych temperaturach.
Jako skuteczne rozwiązanie takich codziennych problemów stosuje się wentylację kontrolowaną. Zapewnia automatyczną i komfortową, w wymaganym zakresie, wymianę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach. W ten sposób chronione jest zdrowie mieszkańców oraz stan techniczny budynku.
W przeciętnym gospodarstwie domowym każdy mieszkaniec przekazuje do powietrza w pomieszczeniach około trzech litrów wody w formie pary wodnej. Powstaje ona podczas normalnej codziennej aktywności jak gotowanie, pranie, oddychanie, a także jest wydzielana przez rośliny. O ile wilgoć nie będzie regularnie i skutecznie usuwana podczas wentylacji, jej poziom zacznie wzrastać ze względu na szczelność konstrukcji, a tym samym stworzy korzystne warunki dla rozwoju grzybów pleśniowych i roztoczy. Szczególnie szkodliwe są niewidoczne zarodniki grzybów rozwijającej się w mieszkaniu pleśni.
Automatyczne urządzenia wentylacyjne ograniczają wilgotność powietrza i niszczą warunki rozwoju szkodliwych grzybów, a poza tym poprawiają komfort życia mieszkańców: poziom dwutlenku węgla zostaje radykalnie zmniejszony, a zarazem usunięte z pomieszczeń nieprzyjemne zapachy i opary z mebli i materiałów budowlanych.
Świeże powietrze w domu i oszczędzanie energii cieplnej
Różni producenci oferują dzisiaj cały szereg korzystnych cenowo i wydajnych systemów wentylacyjnych. Właściciele domów mają możliwość wyboru odpowiedniego wariantu w zależności od warunków budowlanych, wymaganej wydajności oraz własnych możliwości finansowych. Na dodatek, stosując system wentylacyjny zamiast zwykłego otwierania okien, zyskuje się poważne oszczędności energii cieplnej. Korzystając z wentylacji domowej z odzyskiem ciepła można zredukować koszty ogrzewania domu nawet o 40%.
Komentarze