Czym i jak myją dachy profesjonaliści?
Jeśli się uczyć to od profesjonalistów. W tym artykule zebraliśmy najciekawsze patenty fachowców specjalizujących się w myciu dachów. Chcesz się dowiedzieć, jakie mają sposoby na pozbycie się brudu z wysokości? Zapraszamy do lektury!
Mycie dachów rękoma profesjonalistów — jak to wygląda?
Jak myślisz, czym się różni mycie przez profesjonalistów od mycia przez amatora? Osoby, dla których mycie dachów w sezonie to codzienność, najczęściej wymieniają:
- szybkość wykonania prac,
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przez profesjonalistów,
- znajomość technik, które pozwalają sprawnie wykonać pracę na różnych typach dachów,
- stosowanie sprawdzonych środków do czyszczenia dachów,
- korzystanie z bezpiecznych i dostosowanych do rodzaju wykonywanych prac narzędzi,
- umiejętność przewidzenia zagrożeń i większa dokładność.
Czynniki te sprawiają, że osoba, która nie zajmuje się tym zawodowo, nieprędko osiągnie poziom profesjonalisty, a dla niektórych samodzielne mycie dachów może okazać się wręcz niebezpieczne.
Mycie dachu przed malowaniem
Podobnie wygląda mycie dachu przed malowaniem. Amatorzy bagatelizują sprawę, sądząc, że farba wszystko przykryje. Po pewnym czasie pojawiają się bąble, a farba zaczyna odchodzić. Cała praca idzie na marne, a koszt materiału okazuje się pieniędzmi wyrzuconymi w błoto.
Jeśli więc poważnie myślisz o malowaniu dachu, to dokładnie go wyczyść. Proste zabrudzenia możesz zmyć wodą pod ciśnieniem, ale glony i mech powinieneś usunąć przy użyciu odpowiedniego środka chemicznego do dachu. Poniżej opisujemy, jak przebiega mycie dachu z blachodachówki przed malowaniem krok po kroku.
Mycie i malowanie dachu
Tutaj przypomnimy sobie kilka głównych punktów. Aby pomalować dach, najpierw musisz:
- usunąć z dachu wszystkie luźne przedmioty i większe zanieczyszczenia, takiej jak gałęzie czy liście,
- udrożnić rynny,
- zabezpieczyć okna i elementy, które nie będą malowane,
- brud, kurz, mchy, porosty i inne zanieczyszczenia potraktować mocnym środkiem chemicznym o właściwościach biobójczych i odczekać ilość czasu podaną w instrukcji na opakowaniu użytego środka,
- spłukać środek wodą,
- wyczyścić rynny i sprawdzić, czy na dachu nie ma uszkodzeń, które dyskwalifikują dach do malowania.
Po wykonaniu tych czynności możesz podjąć się malowania metodą natryskową lub ręcznie. Którą z nich wybierają zawodowcy? Opinie są podzielone. Największe firmy korzystają z metody natryskowej, gdyż jest szybsza i bardziej ekonomiczna. Istnieją jednak dalej cieszący się uznaniem fachowcy, którzy uważają, że najlepszym sposobem jest malowanie pędzlem. Jakość ich pracy jest wysoka, gdyż dach jest pokryty grubszą warstwą farby niż podczas malowania natryskowego. Oczywiście wiąże się to również z większym kosztem farby.
Zobacz też: Jak wygląda proces mycia i malowania dachu z blachy i dachówki? Kiedy należy podjąć się renowacji?
Cena za mycie i malowanie dachu, czyli ile biorą profesjonaliści?
Z profesjonalistą najczęściej umówisz się na rozliczenie za metr kwadratowy dachu. Ceny są zróżnicowane i w zależności od rejonu za mycie i malowanie dachu zapłacisz od 20 do 40 zł za metr kwadratowy. Oczywiście na cenę tę składa się wiele czynników, w tym:
- koszt materiału,
- koszt roboczogodziny,
- koszt eksploatacyjny sprzętu,
- koszt dojazdu,
- często koszt roboczogodziny pomocnika,
- czyszczenie dachu,
- malowanie dachu.
Cena za mycie i malowanie dachu stanowi więc nie tylko wynagrodzenie pracownika. Wchodzi w nią sporo innych składowych. Czy warto zatem starać się osiągnąć profesjonalizm? Jeśli nie planujesz zajmować się tym zawodowo, to może lepiej skorzystać z usług osób, które mają zasoby i umiejętności potrzebne do tej pracy? A jeśli naprawdę chcesz myć dach samodzielnie, to chociaż zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.