Jak dobrać mały stolik kawowy? 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę

Niewielki, ale praktyczny. Mały stolik kawowy to funkcjonalny dodatek do każdego salonu. Odłożysz na nim książkę i kubek z gorącą herbatą, postawisz półmisek z owocami, po które domownicy będą sięgać w wolnej chwili, a nawet spędzisz przy nim czas z dziećmi, wypełniając kolejne kolorowanki. Odpowiednio dopasowany uzupełni aranżację i podkreśli jej styl. Na co zwrócić uwagę, szukając idealnego modelu?

Salon ze stolikiem kawowym
Mały stolik kawowy – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Mały stolik kawowy – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie?

Nawet tak niewielki mebel, jak mały stolik kawowy, może mieć diametralny wpływ na charakter wnętrza. Przy jego wyborze warto jednak kierować się nie tylko designem – atrakcyjny wygląd powinien bowiem iść w parze z walorami praktycznymi i funkcjonalnością. Jeżeli zależy ci na tym, aby mały stoliczek był nie tylko ładnym, ale również praktycznym dodatkiem, zwróć uwagę na takie aspekty jak: rozmiar, przeznaczenie oraz kształt. To pomoże ci podjąć trafną decyzję.

1. Rozmiar

Jakie wymiary mają stoliki kawowe? Nie ma zasady! To, jaki rozmiar będzie dobry, zależy przede wszystkim od tego, ile miejsca możesz przeznaczyć na ten mebel. Dysponujesz niewielkim salonem? Zbyt duży stolik nie tylko utrudni swobodne korzystanie z pomieszczenia, ale również wizualnie przytłoczy wnętrze. W przypadku niezbyt dużego salonu zastanów się więc, czy nie lepiej kupić zestaw składający się z dwóch lub trzech małych stolików zamiast jednej większej ławy. Takie komplety to obecnie nieodłączny element najmodniejszych aranżacji.

Przyjmuje się, że mały stoliczek kawowy powinien posiadać blat o długości odpowiadającej ⅔ długości kanapy i być o ok. 2,5-5 cm niższy niż siedziska otaczających go mebli wypoczynkowych. Taka wysokość pozwala na wygodne korzystanie z tego mebla. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby był on jeszcze niższy lub wyższy, jeżeli uważasz, że wówczas będzie lepiej odpowiadał twoim potrzebom.

Jeżeli obawiasz się, że wybierzesz stolik, który nie będzie rozmiarowo pasował do twojego salonu, sprawdź, czy sklep internetowy zapewnia możliwość wymiany produktu. Jeśli nie potrafisz zwizualizować sobie danego mebla czy dodatku w swoim wnętrzu i chcesz je „przetestować”, poszukaj czegoś w sklepie Novodom.

Szklany stolik kawowy w białym salonie

2. Przeznaczenie

Przy wyborze mebla warto wziąć pod uwagę także jego przeznaczenie. Jeżeli szukasz modelu do salonu, dobrym rozwiązaniem może okazać się mały stolik kawowy z półką lub szufladą. Dzięki nim zyskasz więcej przestrzeni do przechowywania drobnych przedmiotów.

Na rynku dostępne są również stoliki pomocniczki, czyli takie, które umieszczamy z boku kanapy czy między kanapą a fotelem. Tego rodzaju mebel świetnie sprawdza się jako ekspozytor na dekoracje lub jako dodatkowa przestrzeń na podręczne rzeczy – książkę, pilota czy kubek z herbatą – w przypadku siedzisk położonych w sporej odległości od głównego stolika.

3. Kształt

Do tej pory we wnętrzach królowały stoliki kwadratowe lub prostokątne. Teraz na prowadzenie wychodzą modne modele o okrągłych i owalnych kształtach. Okrągły mały stolik kawowy „zmiękcza” aranżację – opływowe kształty wprowadzają do wnętrza nieco łagodności i przytulności. Ponadto, bardzo łatwo znaleźć na niego miejsce, bo zazwyczaj ma niewielkie rozmiary. Na korzyść stolików okrągłych przemawia też bezpieczeństwo – takie modele nie posiadają ostrych rogów i kantów, dlatego będą dobrym wyborem do salonu, w którym często przebywają dzieci.

Podczas gdy stoliki okrągłe sprawiają, że pomieszczenie zyskuje łagodniejszy charakter, kwadratowe i prostokątne modele wprowadzają do wnętrza więcej symetrii. Jeżeli warianty w klasycznych kształtach do ciebie nie przemawiają, możesz zdecydować się np. na stolik heksagonalny lub trójkątny z zaokrąglonymi rogami.

Szukasz praktycznego małego stolika kawowego? Aby podjąć dobrą decyzję, weź pod uwagę nie tylko wygląd, ale również rozmiary, przeznaczenie oraz kształt. Dzięki temu wybierzesz praktyczny, a do tego dopasowany do wnętrza mebel.

 

Materiał zewnętrzny

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.