Panele tapicerowane – gdzie się sprawdzą i jak je montować? Zalety, wady, opinie

Panele tapicerowane to okładzina ścienna, która może stanowić niebanalne urozmaicenie aranżacji, a przy tym poprawić parametry izolacji termicznej i akustycznej pomieszczenia. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór paneli płaskich, wypukłych i akustycznych, wykończonych zazwyczaj welurem lub aksamitem, a niekiedy również innymi materiałami, jak np. bawełna czy skóra.

null

Rodzaje paneli tapicerowanych

Panele tapicerowane to rodzaj okładziny składającej się z trzech warstw. Podstawę stanowi płyta MDF lub OSB, na którą nałożona jest pianka lub gąbka o odpowiedniej grubości (najczęściej ok. 2-5 cm). Ostatnią, wierzchnią warstwą jest materiał, którym obite są panele. Może to być welur, aksamit, len, bawełna, materiały skórzane lub skóropodobne oraz inne tkaniny tapicerskie. Aby panele cechowały się wysoką jakością i były odporne na uszkodzenia, płyta wiórowa powinna mieć grubość przynajmniej ok. 8 mm. Pianka stanowiąca wypełnienie również musi być odporna na wgniecenia i zniekształcenia.

Panele mogą mieć różne kształty i wielkości, ale kluczowym parametrem, który decyduje o ich specyfice, jest grubość panelu. Biorąc pod uwagę tę cechę, możemy wyróżnić 3 rodzaje paneli tapicerowanych:

  • panele płaskie o grubości ok. 2-3 cm – pełnią głównie funkcję dekoracyjną, ponieważ są zbyt cienkie, by wspomagać parametry izolacyjne pomieszczenia;
  • panele wypukłe o grubości ok. 4-5 cm – dzięki większej ilości pianki panele tego typu pomagają w wyciszeniu pomieszczenia (przynajmniej w pewnym stopniu) i nadają wnętrzu bardziej przytulnego charakteru;
  • panele akustyczne o grubości ok. 6-7 cm – to najbardziej efektywny rodzaj paneli, jeśli zależy nam na wyraźnej poprawie izolacji akustycznej i termicznej; niestety trzeba liczyć się też z wyższą ceną niż w przypadku pozostałych rodzajów paneli.

Gdzie sprawdzą się panele tapicerowane?

Ze względu na swoją budowę i właściwości, tego typu panele najlepiej sprawdzą się we wnętrzach, w których chcemy uzyskać przytulny klimat, większy komfort i niebanalny urok. Mogłoby się wydawać, że takie rozwiązanie będzie najbardziej spójne z aranżacją typu glamour lub z klasycznym wystrojem, jednak równie dobrze możemy zamontować panele w pomieszczeniu urządzonym w minimalistycznym czy nawet industrialnym stylu. Wszystko zależy od faktury i designu materiału obiciowego.

Najbardziej oczywistym miejscem, w którym często można spotkać panele tapicerowane, jest sypialnia, a konkretnie ściana, do której przylega zagłówek łóżka. Takie rozwiązanie ociepla wnętrze zarówno dosłownie, jak i w przenośni – nadając mu przyjemny, „pluszowy” charakter, który zdecydowanie sprzyja wypoczynkowi. Poza tym, jeżeli zastosujemy grubsze panele (wypukłe lub akustyczne), możemy skuteczniej odgrodzić się od dźwięków zza ściany, co również pozytywnie wpływa na jakość naszego snu. Warto zatem rozważyć taką opcję, szczególnie jeśli mieszkamy w bloku – wówczas można pokusić się nawet o wyłożenie panelami całej ściany, którą graniczymy z sąsiadami.

Oprócz sypialni, panele tapicerowane świetnie sprawdzą się w pokoju dziecięcym – można zamontować je na ścianie, przy której ustawione jest łóżko. Drugą opcją jest wydzielenie przy pomocy paneli przestrzeni stanowiącej kącik zabaw, dzięki czemu zapewnimy maluchom większe bezpieczeństwo.

Nieco rzadziej stosuje się tego rodzaju panele w innych pomieszczeniach, ale nie znaczy to wcale, że nie nadają się np. do salonu czy domowej biblioteki lub gabinetu. W salonie doskonale będą prezentowały się panele tapicerowane umieszczone na ścianie, na której (lub przy której) znajduje się telewizor albo za kanapa. Jeżeli w mieszkaniu znajduje się pokój przeznaczony np. do pracy zdalnej czy biblioteka, panele tapicerowane pomogą nam wygłuszyć pomieszczenie, a przy okazji wznieść estetykę wnętrza na wyższy poziom. Innym miejscem, które możemy urozmaicić panelami tapicerowanymi, jest strefa wejściowa: jeśli mamy tam siedzisko służące przede wszystkim do wygodnego zakładania butów, możemy wyłożyć fragment ściany znajdujący się za nim panelami w takim samym kolorze.

Krótko mówiąc, panele tapicerowane możemy ułożyć niemalże wszędzie – wszystko zależy od naszej inwencji twórczej i pomysłu na aranżację. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu okładzina nie nadaje się do kuchni czy łazienki, ze względu na wyższy poziom wilgoci w tych pomieszczeniach.

Panele tapicerowane to idealne rozwiązanie m.in. do sypialni
Panele tapicerowane to idealne rozwiązanie m.in. do sypialni

Zalety i wady paneli tapicerowanych

Głównym walorem paneli tapicerowanych jest ich wartość estetyczna. Odpowiednio dobrany design i kolorystyka sprawi, że taka okładzina będzie stanowiła efektowne dopełnienie aranżacji wnętrza. Natomiast szeroka gama dostępnych modeli i wzorów pozwala na dopasowanie paneli praktycznie do każdego stylu wystroju. Poza tym panele tapicerowane umieszczone na ścianie np. obok łóżka będą wygodnym oparciem, zaś w pokoju dziecięcym mogą stanowić także dodatkowe zabezpieczenie przed uderzeniem się o twardą ścianę.

Jak już wspomnieliśmy, niektóre modele paneli tapicerowanych charakteryzują się właściwościami izolacyjnymi: zarówno pod względem akustycznym (umożliwiają lepsze wyciszenie pokoju), jak i termicznym (zmniejszają straty ciepła). To również jest ich istotną zaletą, często decydującą o wyborze takiego rozwiązania.

Dużym plusem paneli jest też łatwość montażu – mając nawet niewielkie doświadczenie w tym zakresie i podstawowe umiejętności, można zamontować je samodzielnie. Co więcej, możemy wybrać sposób montażu najlepiej dostosowany do naszych wymagań i uwarunkowań, np. na klej, haki lub rzepy.

Zastanawiając się nad zamontowaniem paneli tapicerowanych, trzeba wziąć pod uwagę również minusy takiego rozwiązania. Należy do nich przede wszystkim nieco bardziej problematyczne czyszczenie niż w przypadku standardowej ściany: większość paneli ma wprawdzie powłokę hydrofobową, która zapobiega nasiąkaniu materiału i gąbki wodą, jednak nie zapobiegnie to bardziej uciążliwym plamom. Z drugiej strony, mamy przecież w domu również meble z tapicerką, np. kanapy czy fotele, które też mogą ulec zaplamieniu – wyczyszczenie ich zazwyczaj nie jest niemożliwe. Panele można zatem czyścić podobnymi środkami.

Wadą paneli tapicerowanych jest też to, że gromadzi się na nich kurz, więc jeżeli w domu jest osoba z alergią, konieczne będzie częste odkurzanie. W takiej sytuacji warto również poszukać w sklepach paneli wypełnionych pianką hipoalergiczną.

Niektórzy do słabych stron paneli zaliczają możliwość, że tego rodzaju elementy aranżacji potrafią szybko się znudzić, zaś ich wymiana po zbyt krótkim czasie użytkowania byłaby znacznie bardziej problematyczna i droższa niż np. przemalowanie ściany czy naklejenie nowej tapety.  

Panele tapicerowane mogą pokrywać nawet całą ścianę
Panele tapicerowane mogą pokrywać nawet całą ścianę

Co warto uwzględnić przy zakupie paneli?

Planując zakup paneli tapicerowanych, trzeba najpierw zastanowić się, jaką rolę mają pełnić: czy ma to być jedynie element dekoracyjny, czy chcemy również przy ich pomocy podnieść poziom wyciszenia danego pokoju lub zastosować je jako dodatkową izolację termiczną. Wówczas pole wyszukiwania może zawęzić się do jednego lub maksymalnie dwóch rodzajów paneli, np. jedynie modeli akustycznych, o grubszej warstwie pianki i z bardziej solidną płytą MDF.

Kiedy przeglądamy już konkretne oferty paneli, warto dokładnie przyjrzeć się ich parametrom. Materiał zewnętrzny powinien być mocny, trwały i możliwie jak najbardziej odporny na zabrudzenia, ale równocześnie – efektowny, posiadający przyjemną fakturę. Pianka znajdująca się w środku nie może być podatna na zgniecenie i odkształcenie, zwłaszcza jeśli zamierzamy zamontować panele w miejscu zagłówka łóżka, gdzie będziemy chcieli się o nie oprzeć.

Przed zakupem przyda nam się też wstępny projekt układu paneli tapicerowanych na ścianie – dzięki temu łatwiej nam będzie dopasować ich wymiary, kształt i liczbę. Jeśli mamy taką możliwość, warto przygotować wizualizację, szczególnie jeśli rozważamy ułożenie paneli na całej ścianie, a nie tylko na jej fragmencie. Dzięki temu unikniemy dość kosztownego błędu, jakim byłby zakup paneli, które być może elegancko prezentują się na pojedynczych zdjęciach sprzedawcy, ale w naszym mieszkaniu okażą się zupełnie nietrafionym wyborem. W tym miejscu nie sposób nie wspomnieć o kolorach i wzorze paneli w kontekście dopasowania ich do aranżacji wnętrza. W pomieszczeniu urządzonym w dość monochromatycznym klimacie, można pokusić się o panele o kontrastującej wyrazistej barwie, dzięki której będą one stanowiły mocny akcent i niebanalne urozmaicenie wystroju. Jeśli jednak decydujemy się na ten sam lub podobny kolor, należy zwrócić uwagę na temperaturę barwy: łączenie ciepłych i zimnych odcieni na jednej ścianie może nie wyglądać najkorzystniej.

Montaż paneli tapicerowanych

Do najprostszych sposobów montażu paneli tapicerowanych należy mocowanie na rzepy lub klej montażowy, ponieważ wówczas nie musimy wykonywać żadnych otworów w ścianie. Alternatywą jest montowanie przy pomocy haków, jednak to już nieco bardziej skomplikowana metoda.

Pierwszym etapem montażu jest oczyszczenie i odtłuszczenie ściany. To niezbędne, aby panele dobrze i równo przylegały do powierzchni. Jeżeli w tynku znajdują się większe ubytki czy nierówności, trzeba je wyrównać. Ściana przed montażem powinna być również solidnie osuszona, więc jeżeli czyściliśmy ją z użyciem wody, należy odczekać przynajmniej kilka godzin.

Jeżeli panele będą mocowane jedynie na fragmencie ściany i chcemy uzyskać konkretny wzór czy układ, warto przed przystąpieniem do montażu rozrysować sobie projekt, a następnie, według tego schematu, ułożyć panele na podłodze – dzięki temu łatwiej będzie nam zamontować je później na ścianie bez pomyłek. Po takim wstępnym ułożeniu całości mierzymy dokładnie jej zewnętrzny obrys i nanosimy go na ścianę, aby wyznaczyć granice paneli. Najlepiej skorzystać przy tym z poziomicy, aby wszystko zostało zamocowane równo.

Ostatnim krokiem jest przytwierdzenie paneli do ściany. Jeśli wybraliśmy klej montażowy, rozprowadzamy go punktowo wokół brzegów każdego panelu lub jedynie w kątach i ewentualnie – niewielką ilość na środku. Następnie dociskamy panel do ściany i przytrzymujemy przez co najmniej kilkanaście sekund. W przypadku montażu na taśmę z rzepami sprawa jest jeszcze prostsza, ponieważ nie ryzykujemy zachlapania klejem zewnętrznego materiału. Jedną część rzepy przytwierdzamy do ściany, drugą zaś – do panelu, najlepiej również na wszystkich brzegach i kawałek taśmy pośrodku. Następnie przykładamy panel do ściany, uważając na to, by rzepy równo do siebie przylegały, i przyciskamy. W taki sposób układamy cały wzór. Jeżeli panele mają pokrywać całą powierzchnię ściany, montaż jest o tyle łatwiejszy, że wystarczy mocować je równo jeden przy drugim, zaczynając od dolnego rogu ściany.

Zamontowanie paneli nie powinno sprawiać większych trudności osobie, która ma już choćby niewielkie doświadczenie w samodzielnym przeprowadzaniu drobnych prac remontowych. Jeżeli jednak nie jesteśmy pewni, czy podołamy temu zadaniu, najlepiej od razu poprosić o pomoc kogoś bardziej zaznajomionego z tematem lub po prostu zlecić to fachowcowi. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.