Projekt domu dla rodziny z dziećmi – na co zwrócić uwagę?

Dom dla rodziny z dziećmi, dwójką lub większą gromadką, wymaga dokładnego zaplanowania układu pomieszczeń. Zobacz, jak wybrać projekt domu.

Dom piętrowy z garażem
Projekt domu dla rodziny z dziećmi – na co zwrócić uwagę?

Dom dla rodziny – parterowy czy piętrowy?

Wybór między domem parterowym a budynkiem z poddaszem użytkowym to jedna z pierwszych decyzji, jaką musimy podjąć przed rozpoczęciem budowy domu. Dla rodzin z małymi dziećmi dom parterowy może być bardziej funkcjonalnym i bezpiecznym rozwiązaniem – brak schodów eliminuje ryzyko upadków, które mogłyby stanowić poważne zagrożenie dla najmłodszych. Równocześnie rodzice zyskują możliwość nieustannej kontroli nad najmłodszymi dzięki otwartej strefie dziennej.

Z kolei dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym może lepiej odpowiadać potrzebom rodzin, które chcą zachować wyraźny podział na strefę dzienną i nocną. Parter może pełnić funkcję przestrzeni wspólnej z dużym salonem, jadalnią i kuchnią, natomiast poddasze zapewni prywatność dla rodziców i dzieci, jeżeli zostaną tam ulokowane wszystkie sypialnie. Takie rozwiązanie pozwala na efektywniejsze zagospodarowanie działki – budynek nie musi być rozległy, a tym samym zostaje więcej miejsca na ogród i plac zabaw dla dzieci. Jeśli zdecydujemy się na dom piętrowy, musimy szczególnie zadbać o zabezpieczenie schodów. Minimalistyczne, otwarte konstrukcje mogą wyglądać efektownie, ale niekoniecznie są bezpieczne dla małych dzieci. Najlepszym rozwiązaniem będą klasyczne schody z pełnymi podstopnicami, solidną poręczą oraz barierką na górnym poziomie.

Koszty budowy i eksploatacji

Zwróćmy uwagę na to, że wybór projektu domu parterowego będzie wymagać od nas konieczności posiadania większej działki – ze względu na powierzchnię zabudowy. Z kolei rozległa podstawa budynku będzie przekładać się na wyższe koszty fundamentów oraz dachu. Dom piętrowy lub z poddaszem użytkowym na tak zwany pierwszy rzut oka może być tańszy pod względem powierzchni zabudowy od domu parterowego, wymaga jednak budowy bardziej skomplikowanej konstrukcji nośnej, stropów czy schodów. Ostateczny koszt będzie oczywiście zależeć od wielu czynników, w tym od: projektu, ceny materiałów budowlanych, usług ekip budowlanych.

Kolejnym aspektem są koszty eksploatacji. W „parterówkach” rozkład ciepła jest bardziej równomierny, co może sprzyjać niższym rachunkom za ogrzewanie. W piętrowych budynkach ciepło naturalnie unosi się do góry, co wymaga zastosowania dodatkowych rozwiązań grzewczych i izolacyjnych, aby utrzymać komfortową temperaturę na obu poziomach.

Rodzaj dachu

Konstrukcja dachu wywiera wpływ nie tylko na ostateczny wygląd nieruchomości, ale przede wszystkim na koszty budowy. W przypadku domów z jedną kondygnacją dach stanowi większą część całkowitej powierzchni budynku, dlatego jego koszt może być wyższy niż w budynkach piętrowych. Najczęściej stosuje się natomiast dachy wielospadowe, które wymagają bardziej skomplikowanej więźby dachowej, a co za tym idzie – wyższych nakładów finansowych. Warto jednak zwrócić uwagę na projekty domów z płaskim dachem, które wpisują się we współczesne trendy.

Projekt domu dla rodziny z dziećmi – jaki metraż będzie najlepszy?

Projekt i makieta domu
Projekt domu jednorodzinnego

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących wyboru gotowego projektu domu dla rodziny jest jego optymalny układ i wielkość. Powinna być ona dopasowana nie tylko do liczby mieszkańców, ale przede wszystkim do naszych możliwości finansowych, indywidualnych preferencji oraz stylu życia. Przyjmuje się, że w przypadku domu dla rodziny 2+1 wystarczy metraż od 80 do 120 metrów kwadratowych, natomiast dla rodziny 2+2 (dwie osoby dorosłe i dwójka dzieci) optymalnym rozwiązaniem będzie dom o powierzchni użytkowej od 100 do 160 metrów kwadratowych. Taka przestrzeń pozwoli komfortowo zaplanować wszystkie niezbędne pomieszczenia, a także wygodną przestrzeń wspólną (np. przestronny salon) i prywatne pokoje. 

Uwaga: Dla wielodzietnej rodziny polecanym rozwiązaniem jest dom o metrażu od 120 do 180 metrów kwadratowych.

Ile pokoi powinno znaleźć się w domu jednorodzinnym?

Przyjmuje się, że dla czteroosobowej rodziny zazwyczaj wystarczą trzy sypialnie: jedna dla rodziców i dwie dla dzieci. Warto zaplanować również dodatkowy pokój, który może pełnić funkcję domowego gabinetu lub pokoju gościnnego. W przypadku rodziny pięcioosobowej liczba pokoi powinna być większa. Cztery sypialnie to minimum, jeśli każde dziecko ma mieć swoją przestrzeń.

Co więcej, w nowoczesnych projektach salon najczęściej połączony jest z kuchnią oraz z jadalnią i powinien być na tyle duży, aby swobodnie pomieścić wszystkich domowników i gości.

Uwaga: Warto zaznaczyć, że otwarta kuchnia w przypadku rodzin z małymi dziećmi może okazać się wyzwaniem. Gorące garnki, ostre noże i inne potencjalnie niebezpieczne elementy wyposażenia wymagają szczególnej uwagi. Jeśli marzymy o kuchni otwartej na salon, warto rozważyć zastosowanie np. przeszklonych drzwi przesuwnych, które jednocześnie pozwolą na czasowe oddzielenie strefy gotowania.

Jaką powierzchnię powinny mieć sypialnie dziecięce?

Najbardziej komfortowa powierzchnia sypialni dla jednego dziecka to około 10-12 metrów kwadratowych. Taka przestrzeń pozwali nam na ustawienie m.in.: łóżka, biurka, szafy i regałów na zabawki czy książki. Jeśli powierzchnia sypialni jest większa, to możemy w niej wygospodarować strefę do relaksu (np. ustawić sofę lub fotel do czytania).

W przypadku rodzeństwa dzielącego wspólną sypialnię zadbajmy o to, by pokój miał co najmniej 12-15 metrów kwadratowych, tak aby każde dziecko miało swoją indywidualną przestrzeń. Można wówczas zastosować różne sposoby podziału wnętrza, np. regał jako ściankę działową, a także postawić piętrowe łóżko.

Jeśli planujemy wybór małego domu dostosowanego do potrzeb rodziny, to oczywiście możliwe jest zaplanowanie mniejszych sypialni o powierzchni 8-9 metrów kwadratowych, jednak wtedy konieczne będzie zastosowanie wielofunkcyjnych mebli.

Uwaga: Bardzo istotnym elementem w projektowaniu sypialni dziecięcych jest dostęp do naturalnego światła – pokój powinien być jasny i dobrze doświetlony.

Jaka liczba łazienek będzie odpowiednia?

Wybierając projekt domu, warto także zwrócić uwagę na odpowiednie rozmieszczenie i liczbę łazienek. Dwie łazienki w domu to obecnie standard, który znacząco wpływa na komfort naszego codziennego funkcjonowania. Jedna z nich powinna znajdować się w pobliżu sypialni – na poddaszu lub piętrze (w sytuacji, gdy dom ma więcej kondygnacji) – natomiast druga z nich może być ulokowana w strefie dziennej, tak aby była dostępna zarówno dla domowników, jak i gości. Natomiast w większych domach z poddaszem użytkowym lub piętrem warto rozważyć trzecią łazienkę.

Zapoznaj się: Czy da się wybudować dom za 150 tysięcy w 2025 roku? Analiza

Przestrzeń do przechowywania i pomieszczenia gospodarcze

Wybierając projekt domu, powinniśmy zwrócić uwagę także na funkcjonalną przestrzeń do przechowywania oraz dodatkowe pomieszczenia gospodarcze, które ułatwią organizację i utrzymanie porządku.

  • Spiżarnia, najczęściej ulokowana w pobliżu kuchni, umożliwia wygodne przechowywanie zapasów żywności czy rzadziej używanych naczyń.
  • Kolejnym udogodnieniem jest pralnia, która może być połączona z suszarnią. Najlepiej, aby znajdowała się w pobliżu łazienek lub sypialni.
  • Jeśli dom ma wystarczającą powierzchnię, warto przewidzieć również osobną garderobę, zwłaszcza przy sypialni głównej. Natomiast w pokojach dziecięcych i korytarzach – dodatkowe szafy wnękowe.
  • Niezbędnym pomieszczeniem technicznym jest kotłownia, która może pełnić także funkcję składzika.
  • W garażu warto zagospodarować dodatkowe miejsce np. na: rowery, hulajnogi, sprzęt sportowy, akcesoria samochodowe. Jest to także świetna przestrzeń na przechowywanie wózka dziecięcego czy narzędzi ogrodowych.

Bibliografia

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.