Jak osłonić działkę od wiatru?
Nieprzyjemny wiatr to coś, co skutecznie uprzykrza wypoczynek właścicielom ogrodów i tarasów. Są jednak sposoby, by osłonić działkę od wiatru. Idealne są nie tylko klasyczne ogrodzenia i płoty, ale także roślinne szpalery. Przeczytaj nasz poradnik i uchroń się od wiatru w ogrodzie.
Sposoby na osłonięcie działki
Możliwości osłonięcia ogrodu od wiatru jest kilka. Zanim jednak podejmiesz konkretne działania, poznaj wszystkie możliwości i dobierz najlepsze do swojej przestrzeni. Wiele zależy bowiem od wielkości i usytuowania działki. Ważny jest też powód, dla którego chcesz osłonić działkę – kierujesz się jedynie chęcią minimalizowania nieprzyjemnych podmuchów wiatru, czy też marzysz o odgrodzeniu się od ciekawskich spojrzeń sąsiadów lub przechodniów?
Niezależnie od tego, co Tobą kieruje, do wyboru masz:
- szczelny płot
- żywopłot lub pnącza roślinne wzdłuż ogrodzenia
- podniesienie bariery przez dodatkowe nasadzenia w formie drzew-ekranów
- wydzielenie w większym ogrodzie stref dodatkowo osłoniętych szpalerem roślin
- posadzenie wysokich i rozłożystych drzew.
Po wybraniu i wykonaniu odpowiednich instalacji, możesz przystąpić do końcowej aranżacji. Zaplanuj w ogrodzie oryginalne rabaty kwiatowe i uzupełnij całość praktycznymi meblami i ozdobnymi dodatkami. Dzięki temu stworzysz idealną przestrzeń do relaksu.
Płot dookoła działki
Pierwszą i podstawową opcją osłonięcia działki od wzroku sąsiadów, przechodniów, czy wiatru, jest płot. Najskuteczniejszy jest szczelny płot z jak najmniejszą liczbą prześwitów i łączeń. Dzięki temu stworzy się skuteczną i solidną, a przede wszystkim zwartą barierę. Odsłoni ona nie tylko od sąsiadów, ale przede wszystkim od silnych podmuchów wiatru. To rozwiązanie jest sposobem najszybszym, przy którym nie trzeba czekać na efekt, ponieważ jest on natychmiastowy – osłona działa od razu po jej zainstalowaniu. Jest też uniwersalne – sprawdza się na każdej działce i w każdym ogrodzie. Trzeba tylko pamiętać, że im mniej szczelin między poszczególnymi elementami i im wyższe ogrodzenie, tym lepiej spełnia swoją funkcję. W ostatnim czasie modne są płoty lamelowe – sprawdzą się idealnie zarówno w nowoczesnym budownictwie, jak i wokół budynku o tradycyjnym wyglądzie.
Żywopłot wokół działki
Dodatkową osłoną lub skuteczną samą w sobie może być żywopłot. Jeśli chcesz posadzić rośliny przy płocie – będą one idealnym uzupełnieniem, szczególnie jeśli występują w nim szczeliny. Samodzielnie stojący żywopłot również może być efektowny i skuteczny, ale trzeba pamiętać, że mimo wszystko mniej chroni od „przybyszów z zewnątrz” – przez taki element stosunkowo łatwo przedostać się potencjalnemu złodziejowi czy szkodnikom lub np. zwierzętom sąsiadów itp. Żywopłot wokół płotu można również zastąpić pnączem, np. winobluszczem, ale także lipą, grabem czy żywotnikiem.
Drzewa-ekrany wokół posesji
Działkę odgrodzisz od silnych podmuchów wiatru także nasadzeniami z drzew, które stanowią ekrany. To rozwiązanie jest skuteczne i polecane nie tylko na duże działki, ale także do niewielkich ogrodów. Drzewa-ekrany mają zdolność zatrzymywania mocnego wiatru, a jednocześnie ich zaletą jest to, że nie zabierają dużo miejsca. Odpowiednio dobrane mogą być także stylowym dodatkiem do każdego ogrodu. Gatunkiem polecanym do takich nasadzeń jest np. lipa.
Wydzielenie stref w ogrodzie
Dysponując dużą powierzchnią, na pewno wiesz, że odczuwalne są w nim silne podmuchy wiatru, nawet mimo wysokiego ogrodzenia. Wiatr bowiem omija przeszkodę z płotu górą i z impetem trafia do ogrodu. W takim wypadku, jeśli ogród jest duży, a płot i dodatkowe nasadzenia wokół obrysu działki nie działają, warto podzielić ogród na strefy – „pokoje”. Może to być oddzielne miejsce do grillowania, oddzielne do relaksu z wygodnymi fotelami, oddzielne dla dzieci do zabawy. Każda z przestrzeni może mieć inny materiał na podłodze (może to być np. trawa, deski, kostka itp.). Kluczowe jest odgrodzenie tych stref wyższą roślinnością. Ściany zieleni skutecznie wyłapią i zatrzymają podmuchy wiatru, a jednocześnie dadzą wrażenie prywatności i intymności. Przed rozpoczęciem prac, warto jednak dokładnie przemyśleć i zaplanować poszczególne części ogrodu.
Wysokie drzewa w ogrodzie
Kolejnym sposobem na wiatr w ogrodzie są wysokie drzewa o gęstych i rozłożystych koronach. Najczęściej sadzi się je od strony, z której wieje najmocniej. Jednak, by nie wytwarzać sztucznie wyglądających kompozycji, warto posadzić takie drzewa w różnych miejscach ogrodu tworząc przemyślaną aranżację. Do polecanych gatunków w takich nasadzeniach należą lipy, dęby, głogi, lilaki i wiązy.
Rabaty ogrodowe
Po ostatnich wysokich nasadzeniach, można wykonać rabaty kwiatowe. Te dekoracyjne kompozycje dadzą pełnię wizji. Ozdobne rabaty mogą zawierać nie tylko kwiaty, ale także krzewy, byliny czy efektowne trawy ozdobne. Całość uzupełniona wygodnymi meblami i dodatkami w postaci poduszek, koca czy ozdobnych światełek pozwoli stworzyć niepowtarzalne i klimatyczne miejsce.
Poniżej przedstawiamy kilka przykładów takiej ogrodowej aranżacji:
Podsumowując, wybierając odpowiedni sposób, możesz bez problemu zamienić swoją przestrzeń w zaciszną i intymną strefę osłoniętą od widoku sąsiadów, a także od nieprzyjemnego wiatru. Wysokie nasadzenia z rozłożystych w koronach drzew lub żywopłotu pozwoli minimalizować skutki wiatru dla użytkowników przestrzeni ogrodowej.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.