Jakie są zalety gotowych wiązarów dachowych z fabryki?

Prefabrykowane wiązary coraz częściej wykorzystywane są do budowy połaci dachowych. W wielu konstrukcjach ich zalety przewyższają budowę tradycyjnej więźby. Poznajcie najważniejsze zalety gotowych wiązarów budowanych w fabrykach.

Wiązary prefabrykowane dachowe
Gotowe wiązary dachowe z fabryki - jakie mają zalety?

Gotowe wiązary - technologia produkcji

Więźba dachowa montowana metodami ciesielskimi to tradycyjna konstrukcja stosowana od wieków. Jednak od pewnego czasu coraz popularniejsze stają się konstrukcje prefabrykowane- czyli gotowe wiązary dachowe drewniane. Choć nadal wielu inwestorów spogląda na nie z nieufnością, mają liczne zalety, którymi mogą przekonać niezdecydowanych.

Wiązary tego typu są przygotowywane w fabrykach w formie gotowych kratownic. Nie wymagają tworzenia na budowie z materiałów zdobytych w tartaku. Do produkcji wykorzystuje się elementy drewniane o dokładnych wymiarach. Wszystkie łączone są za pomocą blach stalowych z kolcami, które wpasowuje się w strukturę drewna. Konstrukcje przygotowywane są na wymiar i dostarczane na budowę w całości lub w dużych elementach przeznaczonych do łączenia już na miejscu.

Najważniejsze zalety wiązarów dachowych prefabrykowanych

Wiązary dachowe stanowią mocną konkurencję dla tradycyjnej więźby. Mają proste formy, dlatego początkowo były stosowane jako konstrukcje przewidziane do budowy dachów w magazynach i zakładach przemysłowych. Coraz częściej trafiają do budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Skąd bierze się ich popularność? Przyczyn jest kilka.

Przeczytaj także: Gotowe wiązary a więźba tradycyjna - różnice

Krótki czas realizacji

Najważniejszą z zalet wymienianych przez specjalistów jest szybkość budowy dachu. Niejednokrotnie dach jest dostarczany na budowę w całości i ustawiany na ścianach. Nie licząc czasu potrzebnego na budowę wiązarów w fabryce, konstrukcja będzie gotowa maksymalnie po trzech dniach od dostarczenia na budowę. Dla porównania, konstrukcje ciesielskie tworzone są przez kilka tygodni. Krótszy czas oznacza oszczędności, mniejszy bałagan na budowie, a także brak potrzeby przygotowywania oddzielnego miejsca na przechowywanie drewna na więźbę.

Trwałość i stabilność

Prefabrykowane wiązary dachowe uznawane są za więźbę bardziej żywotną od tradycyjnych konstrukcji ciesielskich. To przekłada się na większą stabilność i bezpieczeństwo użytkowników obiektu. Takie cechy wynikają z kilku czynników:

  • precyzja wykonania - większość procesów produkcji wiązarów wykonuje się maszynowo. Zapewnia to powtarzalność i pozwala uniknąć niedokładności. Ponadto każdy wiązar jest projektowany i dostosowywany do panujących obciążeń. Dzięki temu więźba praktycznie nie ma słabszych miejsc wynikających z niedociągnięć przy budowie;

  • jakość materiałów - do produkcji wiązarów wykorzystuje się wcześniej przygotowane elementy drewniane. Wszystkie są poddawane mechanicznemu suszeniu, szlifowane i mają regularne wymiary. Ogranicza to ryzyko osłabienia więźby z powodu wad materiału;

  • technologia łączenia - dzięki zastosowaniu stalowych płytek kolczastych przeciążenia w materiale rozchodzą się bardzo równomiernie. Ogranicza to pojawianie się słabszych miejsc, jak to się zdarza w przypadku łączenia za pomocą gwoździ.

Odporność na degradację biologiczną

Do produkcji wiązarów wykorzystuje się pełnowartościowe drewno. W procesie przygotowania poddawane jest suszeniu mechanicznemu. Wówczas na materiał działa wysoka temperatura i suche powietrze. Takie warunki całkowicie niszczą larwy szkodników, które mogą znajdować się w materiale.

Dodatkowo elementy są zabezpieczone przed wilgocią. Poza impregnacją dodatkowo chroni je gładka struktura szlifowanych ścianek. Dzięki temu drewno nie ulega procesom biodegradacji. Nie ma ryzyka rozwoju szkodników, a także powstawania pleśni i próchnicy. Unika się również wykrzywiania i wypaczania elementów drewnianych. To wpływa na zwiększoną żywotność więźby.

Uniwersalne zastosowanie

Wiązary mogą być stosowane jako zadaszenie w obiektach przemysłowych. Sprzyja temu możliwość montowania ich na obiektach o dużych rozpiętościach między podporami. Sprawdzają się także na budynkach mieszkalnych, w tym domach jednorodzinnych. Choć polecane są do dachów mało skomplikowanych, można zmodyfikować projekt i dostosować wiązary do konkretnych rozwiązań projektowych.

Dodatkowe możliwości konstrukcyjne

Zastosowanie wiązarów daje możliwości konstrukcyjne nieosiągalne dla więźby klasycznej. Przede wszystkim nie trzeba ich układać na murłatach, a jedynie na wieńcach ścian. Oznacza to nie tylko ułatwienie montażowe i ograniczenie zużycia materiałów. Grube belki drewniane są bardzo ciężkie, dlatego wyeliminowanie ich z konstrukcji znacznie zmniejsza obciążenie ścian.

Zastosowanie wiązarów prefabrykowanych może też ograniczyć koszty budowy całego obiektu. Odpowiednio zaprojektowana konstrukcja umożliwia wykorzystanie belki wiązarowej jako konstrukcji nośnej stropu. Sprawdzi się to w przypadku projektu zakładającego wykorzystanie poddasza jako przestrzeni użytkowej. Wówczas na poziomych belkach więzarowych można ułożyć podłogę. Dzięki temu nie trzeba wylewać dodatkowego stropu żelbetowego, który jest kosztowny i zwiększa obciążenie na ściany.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.