Wiązary z fabryki ze stropem drewnianym zamiast betonowego - sposób na oszczędności

Wiązary drewniane prefabrykowane coraz częściej zastępują tradycyjne więźby dachowe. Są równie funkcjonalne, a dają możliwość wygenerowania znacznych oszczędności. Sprawdźcie, jak zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych w czasie budowy dachu.

Wiązary dachowe prefabrykowane
Wiązary dachowe prefabrykowane - jak obniżają koszt dachu?

Wiązary prefabrykowane - charakterystyka

Dach jest jedną z najdroższych konstrukcji w nowym budynku. Jednocześnie stawiamy mu ogromne wymagania. Tym bardziej projektanci i inwestorzy cenią sobie skuteczne sposoby na oszczędności przy budowie tej części obiektu.

Jedną z metod wykonywania więźby dachowej, która cieszy się rosnącą popularnością, jest zastosowanie wiązarów prefabrykowanych. To konstrukcje wykonywane w formie kratownic z cienkich belek drewnianych. Są połączone ze sobą za pomocą płytek z kolcami wprasowanymi w strukturę drewna. Wykonuje się je w fabrykach, a na budowę są przywożone jako cała więźba lub do częściowego montażu.

Już na tym etapie można wskazać na konkretną oszczędność, jaka wynika z zastosowania konstrukcji. Wiązary z fabryki montuje się na budynku jednorodzinnym w ciągu maksymalnie 3 dni. W przypadku budowy tradycyjnej więźby metodami ciesielskimi ten okres wydłuża się do nawet kilku tygodni. W związku z tym szybciej można przejść do kolejnego etapu prac, a w przypadku deweloperów można szybciej wystawić dom na sprzedaż.

Zapoznaj się: Jakie są zalety gotowych wiązarów dachowych z fabryki?

Czy wiązary drewniane są tańsze do tradycyjnej więźby?

Do dokładnego porównania kosztów wykonania więzarów prefabrykowanych i tradycyjnej więźby byłby potrzebny projekt. Koszty w dużej mierze zależą od kształtu dachu. Przy dachach o jednolitej i prostej konstrukcji łatwiej wykorzystać elementy prefabrykowane. Jeśli inwestor decyduje się na bardziej nieregularny kształt połaci, łatwiejsze i tańsze będzie wynajęcie cieśli.

Ogólne określenie kosztów można przeprowadzić, biorąc pod uwagę dwa czynniki:

  • koszt materiału - do produkcji więzarów prefabrykowanych wykorzystuje się cienkie belki o grubości maksymalnie 60 mm. Ich dobór i przygotowanie sprawia, że koszt kubika takiego materiału jest wyższy, niż belek z tartaku, wykorzystywanych do budowy tradycyjnej więźby;

  • Ilość materiału - konstrukcja więzarów prefabrykowanych umożliwia zastosowanie desek w większych odstępach. Z kolei przy pracach ciesielskich powstaje wiele odpadu. Dlatego do budowy więźby z więzarów przygotowywanych w fabryce potrzeba mniej materiału.

Takie zestawienie nie daje nam jednoznacznej odpowiedzi, która z technik jest tańsza. Wielu ekspertów skłania się jednak właśnie ku więzarom z fabryki.

Wiązary prefabrykowane - jak obniżają koszt budynku?

Konstrukcja więzarów prefabrykowanych to nie tylko krokwie tworzące połacie dachowe. Całość jest połączona z belką więzarową, która zespaja konstrukcję. Daje też jeszcze jedną opcję - można wykorzystać ją jako strop strychu. Belki więzarowe nie są w stanie przenosić dużego obciążenia użytkowego. Jeśli zatem inwestor nie chce wykańczać poddasza na przestrzeń użytkową, może wykończyć wnętrze elementami zamocowanymi do więzarów.

Dlaczego wspominamy o tym w kontekście oszczędności? Przede wszystkim nie trzeba wylewać dodatkowego stropu żelbetowego, który dzieli najniższą kondygnację i strych. Taka konstrukcja to koszt kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dokładna wartość zależy od jego powierzchni i kształtu. Dlatego na ostatnich kondygnacjach w budynkach parterowych i wielokondygnacyjnych, można nałożyć więzary z fabryki bezpośrednio na ściany nośne. Unika się tym samym kosztownego etapu prac budowlanych. Jednocześnie można bez problemu wykorzystać przestrzeń strychu jako magazyn.

Jeszcze jedną zaletą jest ograniczenie czasu budowy. Wylanie stropu i oczekiwanie na całkowite wyschnięcie betonu trwa około miesiąca. Dlatego w budynkach parterowych, gdzie nie ma konieczności wylewania innych stropów, pozwala to wyraźnie skrócić czas budowy. Jeśli uwzględnimy miesiąc na wiązanie żelbetu i kilka tygodni na układanie więźby, daje to już bardzo wyraźną oszczędność czasu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.