Jak długo trwa budowa domu? Podpowiadamy
Sprawdzamy, jaki jest realny czas wybudowania domu (poszczególnych etapów) w tradycyjnej technologii murowanej oraz w przypadku jej alternatyw.
Czytaj dalejSprawdzamy, jaki jest realny czas wybudowania domu (poszczególnych etapów) w tradycyjnej technologii murowanej oraz w przypadku jej alternatyw.
Czytaj dalejBudowa domu to niełatwe zadanie wymagające podejmowania wielu trudnych decyzji. Każdy z inwestorów już na etapie projektowania musi wybrać technologię, w jakiej planuje wznieść budynek. Wiele osób przy tej okazji bierze pod uwagę przede wszystkim potencjalne koszty budowy. Duże znaczenie ma także je...
Czytaj dalejWybór konstrukcji ścian zewnętrznych to jedna z najważniejszych decyzji inwestora planującego budowę własnego domu. Jeśli decydujemy się na dom energooszczędny, należy pamiętać, że ściany odpowiadają za 30% wszystkich strat ciepła w budynku. Jakie ściany będą najtańsze i najprostsze w budowie? Które...
Czytaj dalejW domu murowanym ściany zewnętrzne można postawić w technologii jedno-, dwu- lub trójwarstwowej. Każda z nich posiada swoje wady i zalety. Najprostsza wydaje się technologia jednowarstwowa, ale jednocześnie wymaga od wykonawców największej dokładności.
Czytaj dalejŚcianki działowe pełnią w domu jednorodzinnym funkcję przegród między pomieszczeniami. Nie są trudne do wykonania, a z uwagi na lekką konstrukcję można modyfikować ich układ. Wyjaśniamy najważniejsze zasady budowy ścianek działowych.
Czytaj dalejW technologii tradycyjnej murowanej buduje się najwięcej domów. Na rynku działa wiele firm, które specjalizują się w tym systemie, a jednak błędy – i to całkiem podstawowe – zdarzają się bardzo często.
Czytaj dalejPomieszczenia wewnątrz domu wydziela się za pomocą ścian działowych i nośnych. Te pierwsze mogą być wykonane z niemal dowolnych materiałów. W przypadku drugich wymogi techniczne są bardziej wyśrubowane.
Czytaj dalejSilikaty to wyroby wapienno-piaskowe, które są alternatywą dla ceramiki, betonu komórkowego lub keramzytobetonu. Nadają się do wznoszenia różnego rodzaju ścian systemem tradycyjnym murowanym. Materiał ten choć ma wiele zalet, nie jest wolny od wad.
Czytaj dalejKeramzyt jest sztucznym kruszywem otrzymywanym w wyniku wypalania glin i łupków w bardzo wysokiej temperaturze. Posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Jest wykorzystywany do produkcji pustaków ściennych, stropowych, a także gotowych elementów prefabrykowanych.
Czytaj dalejŚciana jaka jest, każdy widzi – śmiało możemy zaryzykować takie stwierdzenie, parafrazując definicję z encyklopedii powszechnej autorstwa ks. Benedykta Chmielowskiego. Jednak wykończona ściana, jaką widzimy, może zostać wykonana przy użyciu różnych technik oraz materiałów.
Czytaj dalej