Dom tani w budowie. Gdzie szukać oszczędności?

Oszczędzanie na budowie domu nie zawsze jest dobrym pomysłem. Ogromnym błędem będzie np. szukanie oszczędności na materiałach budowlanych czy ekipie wykonawczej. Istnieją jednak sposoby na tanią i prawidłową budowę domu. O nich dowiecie się z kolejnych punktów niniejszego artykułu.

Podstawa oszczędności na budowie – dobry projekt domu

Najważniejszą zasadą jest odpowiednie dopasowanie przyszłego projektu domu do własnych wymagań. Mamy tutaj duże pole do popisu, ponieważ oferta gotowych projektów domów jest szeroka. Możemy również pokusić się o projekt indywidualny, jeżeli mamy nietypowe wymagania lub gdy działka ma niestandardowe i trudne ukształtowanie (tylko wtedy będzie się on opłacać bardziej, niż projekt gotowy, o czym piszemy w osobnym artykule o indywidualnych projektach domów).

Powierzchnia domu ma duże znaczenie w kwestii kosztów budowy
Powierzchnia domu ma duże znaczenie w kwestii kosztów budowy

Powierzchnia domu a koszty budowy

Jak często radzą architekci, dom o powierzchni 100 m2 będzie wystarczający dla klasycznej rodziny 2+2. Szacuje się, że każdy dodatkowy pokój w projekcie to koszt rzędu 30 tys. zł. Jeżeli więc nie potrzebujemy posiadać większego domu lub nie jest konieczna budowa dodatkowego pomieszczenia, lepiej nie wprowadzać takich zmian do projektu domu.

Wzorowy dom do zamieszkania przez 4 osoby, powinien posiadać powszechny podział:

 • wyraźnie oddzielona strefa dzienna od nocnej – co znajdziemy w większości gotowych projektów domów. Na strefę dzienną powinien składać się salon, kuchnia, jadalnia (ewentualnie również spiżarnia), pomieszczenie gospodarcze oraz dodatkowa toaleta. Na strefę nocną natomiast powinny przypadać co najmniej 3 sypialnie, druga łazienka oraz ewentualnie garderoba);
 • garaż lub wiata;
 • komunikacja nie może zdominować pozostałych części domu (korytarze czy przedpokoje). Ma ona być miejscem jedynie ułatwiającym przemieszczanie się po strefach domu – nie musi więc posiadać dużych rozmiarów.

Oszczędność na rozplanowaniu instalacji wewnętrznych

To, jakie będą koszty budowy instalacji wewnętrznych, w dużej mierze zależy od rozplanowania układu domu. Jeżeli układ jest dobrze przemyślany, oszczędzimy na rozbudowie układu rur lub instalacji elektrycznych. Oszczędności będą szczególnie zauważalne wtedy, gdy dojdzie do wyposażania łazienek. Ich usytuowanie względem kuchni może pozwolić na zbudowanie jednego centrum wentylacyjnego.

Planowanie instalacji wewnętrznych domu
Planowanie instalacji wewnętrznych domu

Liczba kondygnacji a koszty budowy domu

Zasada oszczędności na kondygnacjach w domu jest z reguły jedna – im mniej, tym taniej. Jednak wszystko zależy od wybranego projektu. Jeżeli dom ma mieć dużą powierzchnię, budowa domu parterowego wiąże się z koniecznością wykonania większej powierzchni drogiego w budowie dachu.

Zasada oszczędności na kondygnacjach jest z reguły jedna – im mniej, tym taniej. Jednak wszystko zależy od wybranego projektu.

W takim przypadku o wiele bardziej korzystną opcją jest budowa domu parterowego z poddaszem użytkowym. Musimy jednak uwzględnić w kalkulacji kosztów fakt, że koszty budowy podniesie wykonanie stropu między kondygnacjami oraz schodów.

Projekt domu – najtańszy na planie prostokąta?

Większość projektów domów tanich w budowie, charakteryzuje się przede wszystkim prostotą konstrukcyjną. Nie bez powodu. Prostsza bryła to – poza tym, że często bardziej funkcjonalna – również mniejsze koszty budowy domu. Nie zawsze musi to jednak oznaczać niską efektywność budynku. Nawet najmniej skomplikowany dom można z powodzeniem urozmaicić ciekawą elewacją, np. z drewna czy klinkieru.

Piwnica – budować czy nie?

Jeżeli zależy nam na niskich kosztach budowy domu, lepiej zrezygnować z piwnicy. Podpiwniczenie wiąże się bowiem – zarówno w kwestii materiałów, jak i kosztów wykonawstwa – z wysokimi kosztami w porównaniu do kosztów całej inwestycji. Kosztorysanci szacują, że budowa piwnicy może podwyższyć koszt całkowity budowy domu nawet o 30 proc. Jeżeli więc zależy nam po prostu na posiadaniu dodatkowej powierzchni gospodarczej, lepiej wygospodarować miejsce na strychu i zrezygnować z piwnicy.

Większość projektów domów tanich w budowie, charakteryzuje się przede wszystkim prostotą konstrukcyjną. Nie bez powodu. Prostsza bryła to – poza tym, że często bardziej funkcjonalna – również mniejsze koszty budowy domu.

Z drugiej strony, gdy mamy do czynienia z trudną działką, np. o nietypowym nachyleniu (często w terenach górskich na południu kraju), piwnica nie wydaje się być tak złą opcją. Czasami jej budowa jest nawet zalecana. Zatem wszystko zależy od dobrego dopasowania projektu do działki.

Jakie ogrzewanie będzie najtańsze w budowie?

Wybór ogrzewania domu musimy przeanalizować już na etapie szukania projektu domu. Ważne są bowiem nie tylko koszty początkowe budowy instalacji, ale również późniejsza eksploatacja. Zwykle wybiera się pomiędzy kotłem na paliwo stałe a kotłownią gazową. Jak pokazują dane z raportu opracowanego przez firmę Tooba.pl na rok 2017, najczęściej wybierane jest:

 • ogrzewanie gazowe (42 proc.),
 • kocioł węglowy (25 proc.),
 • kocioł na ekogroszek (18 proc.),
 • pompa ciepła (7 proc.),
 • kocioł na pellety (6 proc.),
 • ogrzewanie elektryczne (2 proc.).

Jak jednak wygląda opłacalność inwestycyjna powyższych rozwiązań? O ile w domach o mniejszej powierzchni sprawdzi się instalacja gazowa, o tyle w domach większych niekoniecznie. Zaleca się, aby w domach o powierzchni większej niż 120 m2 montować raczej instalację na paliwo stałe (pod względem kosztów budowy).

Kotłownia w domu jednorodzinnym
Kotłownia w domu jednorodzinnym

Rodzaj dachu – jaki będzie najtańszy w budowie?

Kierując się wyłącznie kwestią oszczędzania na budowie domu, warto zrezygnować ze zbędnych urozmaiceń dachu. Każde załamanie dachu to dodatkowy koszt inwestycyjny. Ponadto w takich elementach bardzo łatwo dochodzi do powstawania mostków termicznych, co przeradza się w przyszłości na wyższe koszty eksploatacji.

Dach o wielospadowy to także większa powierzchnia do wykonania, co generuje kolejne koszty. Najlepszym rozwiązaniem jest więc budowa prostego dachu dwuspadowego, gdzie dla domu o powierzchni ok. 100 m2 będzie on kosztować 20-25 tys. zł. Dach skomplikowany (wielopołaciowy), to nawet dwukrotnie wyższy koszt.

Kierując się wyłącznie kwestią oszczędzania na budowie domu, warto zrezygnować ze zbędnych urozmaiceń dachu. Każde załamanie dachu to dodatkowy koszt inwestycyjny.

Nie bez znaczenia jest również wybór pokrycia dachowego. Najdroższe będzie oczywiście wykończenie ceramiczne lub cementowe. Najtańsze z nich to koszt ok. 30-35 zł m2. Do kosztów wykończenia dachu musimy także doliczyć akcesoria dachowe, takie jak uszczelnienia, uchwyty czy klamry, na których nie warto oszczędzać.

Kosztorys inwestorski pozwoli na oszczędności?

Z pewnością przyda się przygotowany przez fachowców kosztorys. Najpierw pozwoli uzyskać najlepsze rozeznanie, co do wydatków, jakie nas czekają, a potem umożliwi sprawne zaplanowanie i kontrolowanie przebiegu prac. O zaletach wykonania kosztorysu inwestorskiego piszemy w osobnym artykule.

>>Sprawdź, jak zrobić kosztorys inwestorski<<

System gospodarczy czy zlecony?

Sposób organizacji budowy też ma znaczenie. Nie bez powodu większość domów jednorodzinnych w Polsce powstaje systemem gospodarczym. Wynika to z powszechnego przekonania, że jest to najlepszy sposób na optymalizację kosztów.

Z pewnością przyda się przygotowany przez fachowców kosztorys. Najpierw pozwoli uzyskać najlepsze rozeznanie, co do wydatków, jakie nas czekają, a potem umożliwi sprawne zaplanowanie i kontrolowanie przebiegu prac.

W tym twierdzeniu tkwi ziarno prawdy, w praktyce jednak często okazuje się, że wysokość oszczędności jest niższa niż początkowo zakładano, a budowa nadmiernie się wydłuża i trzeba jej poświęcić zbyt wiele czasu.

Materiały budowlane - oszczędzać czy nie?

Materiały budowlane to kolejny punkt na liście optymalizacji. Ogromne pole do szukania oszczędności, ale jednocześnie niemała pułapka. Od jakości materiałów budowlanych zależą poszczególne parametry techniczne budynku i jego trwałość. Zanim więc zastąpimy je tańszymi zamiennikami, sprawdźmy, jakie warunki spełniają te ostatnie. Dom powinien być nie tylko tani w budowie, ale także solidny, wygodny i niedrogi w utrzymaniu. Tanie, niesprawdzone materiały zagwarantują realizację tylko pierwszego punktu z tej listy.

Komentarze

 • myślący T.J-c 2016-12-12T13:44:54Z

  Dom tani w budowie nie zawsze znaczy tani w eksploatacji. Już na etapie szukania działki budowlanej można wskazać tańsze i droższe koszty budowy. Długo by wymieniać cechy korzystne i niekorzystne przy wyborze miejsca pod dom, oraz wymagania i oczekiwania inwestora. Ważny jest projekt, technologia, rodzaje użytych materiałów a nawet usytuowanie budynku do stron świata. Ważny jest czas budowy, system realizacji, zaangażowanie inwestora a nawet pogoda. i napotkane utrudnienia. Tysiące problemów, ale jaki sukces końcowy - szczęśliwa cała rodzina na sto lat a może i dłużej. . .