Elegancki salon i sypialnia w stylu nowojorskim – dlaczego warto?
New York City jest światem samym dla siebie. W tej metropolii rodzą się nowe trendy, właśnie tutaj zrozumiałe staje się pojęcie stylu. W końcu nad wszystkim unosi się duch tego miasta – nieograniczone możliwości zarówno w ubiorze, jak i w mieszkaniu. Dlaczego warto zdecydować się na salon i sypialnię w tym stylu? Sprawdzamy.
Niezależnie od tego, czy to będzie wspaniała swoboda w loftach Brooklynu, czy ponadczasowa elegancja w szykownych apartamentach przy 5th Avenue, nowojorczycy po prostu wiedzą jak umiejętnie tworzyć kombinacje. Stawiają na szlachetną porcelanę, złocone naczynia i kolorowe kinkiety. Do autentycznego nastroju nie może zabraknąć w żadnym wypadku jakiegoś dzieła sztuki ze Statuą Wolności – i już styl New York City jest gotowy.
Witamy w Nowym Jorku!
Wystawne miejskie budynki przekonują swoją okazałością. W dużych, jasnych pomieszczeniach można znaleźć szczególnie wyrafinowane wyposażenie: od klasycznych szczegółów w nastroju vintage do akcesoriów w najnowocześniejszym wzornictwie. W głównym pomieszczeniu, w salonie, meble są dyskretnie powściągliwe w wyborze kolorów. Wygodne, tapicerowane kanapy z ozdobnymi guzikami zapraszają w prostym écru, jasnym beżu albo subtelnej szarości. Wzrok przyciągają efektowne lampy, stylowe wazony, rzeźby i inne dzieła sztuki. Wysokie sufity zapewniają dostatek miejsca dla dużych płócien. Także tapety znajdują tutaj swoje odpowiednie miejsce.
Podczas gdy pokój dzienny – salon – zapewnia optyczną lekkość i swobodną przestrzeń dla gości, w sypialni albo pokoju do pracy może być przytulniej i bardziej prywatnie. Barwna galeria obrazów nadaje ścianom osobistego wyrazu. Poduszki i narzuty z dobrej jakości materiałów zapewniają wygodę. Przestronny układ pomieszczeń pozwala również na obszerne łóżko. Łóżko w intensywnych kolorach z pikowanym zagłówkiem wygląda naprawdę świetnie. Ta wystawna wyrazistość zostaje złagodzona przez proste drewniane komody i jasne dodatki w sypialni. Prawdziwa przytulność zostaje podkreślona przez zastosowani długich do podłogi zasłon. Pozwalają na zamknięcie się w zasłużonej sferze prywatności i delektowanie się drinkiem, oczywiście ze stylowej szklanki i karafki w odpowiednim designie. Tego rodzaju miejski styl jest doskonałą mieszanką uroku vintage i prostej elegancji.
Mieszkanie w stylu brooklińskim - jak zaaranżować?
Manhattan i Brooklyn to dwie znane dzielnice Nowego Yorku połączone Mostem Brooklińskim. Sławny most oddziela luksusowy Manhattan od zwykłego i autentycznego Brooklynu - nie jest to przypadek. Styl brookliński pojawił się jako rodzaj ruchu przeciwstawiającego się, skierowanego przeciw establishmentowi, przeciwko eleganckiemu, drogiemu i szykownemu Manhattanowi. W rezultacie powstał niezwykle swobodny i nieformalny styl, któremu warto się przyjrzeć, jako że również reprezentuje Nowy York. Oto kilka rzeczy, które czynią styl brooklińskim:
- Osobowość: meble opowiadają historię.
Staroświecka zabytkowa szafka, zniszczony fotel albo szczególna rzeźba – dozwolone jest wszystko, co podkreśla osobowość i opowiada o przeszłości. Osobliwe egzemplarze, które są niepowtarzalne, wyróżniają się spośród otoczenia, są szczególnie pożądane. - Wszystko naturalne: użycie naturalnych materiałów
Szczotkowany metal, lite drewno, obrobione drewno przyniesione przez wodę albo kamień – w przeciwieństwie do gładkiego i upiększonego Manhattanu dominują w stylu brooklińskim materiały surowe i naturalne. - Multi-kulti: wpływy całego świata
Mieszkańcy Brooklynu, podobnie jak reszty Nowego Yorku, są bez reszty wielokulturowi. Żyją tu ludzie z absolutnie każdego zakątka świata. To odbija się także w stylu brooklińskim, z jego kolonialnymi wpływami. Tutaj wiszą na ścianach maski afrykańskie, kredensy zdobią azjatyckie wazony, a na podłogach leżą perskie dywany. - Mieszanina robi wrażenie: niezbędne pomieszanie materiałów
Skóra, zamsz, rattan, beton, sztruks, jedwab, drewno albo metal – dozwolone są wszystkie materiały, możliwe dowolne kombinacje. Tak dopełnia się styl brookliński. - Dusza stylu brooklyńskiego: pragnienie buntu
Prawdziwemu mieszkańcowi Brooklynu nie da się niczego narzucić i nakazać jakiegoś stylu. Niekonwencjonalny, niezależny i nieco buntowniczy – tak można określić cudowny składnik niepowtarzalnego stylu brooklyńskiego.
Loft na Manhattanie - styl nowojorski
Niewielkie pomieszczenia stawiają ogromne wymagania. Aby mieszkać i pracować, potrzeba odpowiednio dużo przestrzeni, a w najlepszym razie jeszcze przyjmować spontaniczne wizyty. Czy to jest możliwe? Tak, na przykład urządzając loft na Manhattanie w nowojorskim stylu.
Jeśli wiele dzieje się na małej powierzchni, wielki chaos jest przeważnie nieunikniony. Z tego właśnie powodu trzeba zwracać uwagę na podział przestrzeni i tworzenie stref mieszkalnych, które funkcjonują niezależnie: miejsce do spania, kącik do czytania, domowe biuro – każda strefa powinna być od innych optycznie oddzielona.
To się udaje przede wszystkim przy pomocy odpowiedniego oświetlenia. Niezależne punkty świetlne oświetlają poszczególne obszary i tworzą świetlne wyspy, promieniujące przytulnością. Stojąca lampa wyznacza kąt do lektury, wisząca oświetla z góry duży stół, a kinkiety oświetlają dyskretnie miejsce do spania. Poza tym można zastosować różne koncepcje kolorystyczne, albo wykorzystać regały i ławy do podzielenia pomieszczenia na strefy. Nadają się też duże rośliny doniczkowe – dzielą przestrzeń i tworzą przytulny nastrój.
Jak zaprojektować i urządzić sypialnię? Zasady i inspiracje<<TUTAJ
Podstawą jest duże łóżko, najlepiej ustawione na środku ściany. Obrazy na ścianach tworzą stylowy nastrój galerii, a duża kanapa albo masywny fotel mogą w razie potrzeby stać się dodatkowym miejscem do spania. Jak zwykle bywa, mniej znaczy tutaj więcej, i każdy element powinien mieć swoje uzasadnienie.
Kolory ścian wpływają na postrzeganie wielkości pomieszczenia. Im mniejsze jest mieszkanie, tym częściej trzeba sięgać po biel, beż albo jasną szarość. Ciemniejsze tony, jak błękit albo brąz tworzą barwne akcenty i strukturę, i koniecznie powinny znaleźć zastosowanie. Ważne są też dodatki dekoracyjne. Prosty wazon z długimi kwiatami, oparty o ścianę obraz albo stos książek – mają sprawiać wrażenie, jakby pozostawionych przypadkowo. Doskonale pasuje też nowoczesna patchworkowa poduszka i duży zegar ścienny.
Komentarze