Kilka pomysłów na fontannę w ogrodzie

Nie od dziś wiadomo, że woda daje życie. Nic więc dziwnego, że jej obecność w ogrodzie stwarza korzystny klimat dla ludzi i roślin. Jeśli zatem chcemy ożywić nasz ogród, wprowadzić w nim wyjątkowy klimat i sprawić, aby nawet w najbardziej upalne dni panował tam bardzo przyjemny chłód, to możemy zastanowić się nad zainstalowaniem odpowiedniej fontanny.

Montując fontannę w przydomowym ogródku uzyskamy przede wszystkim unikalną atmosferę. Z czasem przekonamy się, że tryskająca woda ożywi naszą działkę w sposób bardzo dosłowny; wraz z jej pojawieniem się nasz ogród zaczną coraz częściej odwiedzać ptaki i inne zwierzęta. Działka stanie się miejscem, w którym zapomnimy o znużeniu i monotonii. Fontanna jednocześnie nie przysporzy większych problemów związanych z montażem.

Fontannę należy dostosować do rozmiarów oraz stylu ogrodu
Fontannę należy dostosować do rozmiarów oraz stylu ogrodu

Najmniejsze fontanny można zamontować niemal wszędzie – także na balkonie i tarasie. W upalne dni będą schładzać i nawilżać powietrze, a ich cichy plusk będzie sprzyjał relaksowi na świeżym powietrzu. Sposób działania tego rodzaju urządzeń jest oparty na wymuszonym obiegu wody. Zazwyczaj są one wyposażone w mały zbiornik. Woda powinna być często uzupełniana i wymieniana, ponieważ w przeciwnym razie będą się w niej rozwijać i namnażać bakterie oraz glony. Aby fontanna mogła działać, konieczne jest wyposażenie jej w pompę o odpowiedniej mocy. Nowoczesne urządzenia mają niewielki pobór mocy, są więc energooszczędne. Możemy wybierać spośród pomp o różnej wydajności i różnej wysokości podnoszenia słupa wody.

Studzienki, dzbany i rzeźby 

W sklepach ogrodniczych spotkamy się z ogromnym wyborem fontann. Przybierają one najrozmaitsze kształty. Mogą na przykład nawiązywać do form architektonicznych z różnych epok, tryskać wprost z dzbana lub rzeźby. Te ostatnie pasują zwłaszcza do ogrodów utrzymanych w angielskich stylu. Wybór właściwego urządzenia w dużej mierze zależy od wielkości naszego ogrodu. Na niewielkiej działce nie umieścimy wszak olbrzymiej fontanny, która zajmie większą część powierzchni. Fontannę należy więc dostosować do rozmiarów ogrodu oraz stylu, w którym został zaprojektowany. Do małego, klasycznego skweru dobrze będzie pasować na przykład fontanna w formie studzienki, umieszczona na ścianie budynku.

Właściciele dużych ogrodów mogą zdecydować się z kolei na fontannę kilkukondygnacyjną, która wieczorem, po odpowiednim oświetleniu, będzie prezentować się naprawdę oszałamiająco i będzie przyciągać uwagę. Otoczona ławeczkami stworzy niepowtarzalne miejsce wypoczynku. Niektóre z fontann posiadają wodoodporne reflektory typu LED i czujniki zmierzchu, gwarantujące odpowiednie oświetlenie zależnie od pory dnia.

Do wyboru pozostają także tzw. fontanny ożywione. W tym przypadku, dzięki zastosowaniu odpowiednich dysz, woda porusza się torem piłeczki ping-pongowej, wyrzucając piłki wody na różną wysokość. Takie urządzenia zapewniają widowisko, od którego z trudnością można oderwać wzrok.

Wodotrysk w oczku lub kamieniu

Fontanny często są również montowane w oczkach wodnych. W takiej sytuacji urządzenie pobiera wodę bezpośrednio ze zbiornika. W zależności od tego, na jaki rodzaj końcówki zdecydujemy się, to strumień przybierze formę kielicha, bicza lub

Dzieci z pewnością ucieszy fontanna, w której będą mogły się pluskać
Dzieci z pewnością ucieszy fontanna, w której będą mogły się pluskać
kaskadowego strumienia. W małych oczkach wodnych pompka może zostać w oczku, na cokole. W większych dysza zazwyczaj jest umiejscawiana w stawie, a pompka – na brzegu.

Dzieci z pewnością ucieszy fontanna, w której będą mogły się pluskać. Wersja kąpielowa fontanny powinna być wyposażona w specjalne maty antypoślizgowe i być na tyle płytka, aby zapewnić maluchom bezpieczeństwo zabawy. Woda doprowadzana do urządzenia powinna pochodzić wprost z sieci lub podlegać filtrowaniu, spełniając podobne kryteria higieny, co woda w basenach. Ten rodzaj fontanny będzie miał wartość nie tylko dekoracyjną, ale jednocześnie będzie wyjątkowym placem zabaw dla dzieci, przy którym również rodzice odpoczną w spokoju.

Najbardziej interesującym wyzwaniem dla amatorów pięknych ogrodów może jednak okazać się próba zaprojektowania własnej fontanny - na przykład w formie strumienia tryskającego wprost z kamienia. Aby uzyskać taki efekt, należy w odpowiedniej wielkości kamieniu wywiercić otwór, a następnie pod głazem umieścić zbiornik z wodą i pompkę. W prosty i szybki sposób, bez specjalnego nakładu kosztów, otrzymamy własnoręcznie wykonane źródełko. Możemy też zdecydować się na zupełnie inny projekt – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Po zrealizowaniu tak oryginalnego pomysłu, będziemy cieszyć unikalnym miejscem odpoczynku i zaciszem z korzystnym dla relaksu mikroklimatem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.