Z czego zbudować oczko wodne? Folia, beton, czy inne rozwiązanie?

Własny niewielki staw ogrodowy to prawdziwa oaza pośród zieleni. Na wodzie i w wodzie zawsze coś się dzieje: ptaki się kąpią, rybki szukają pożywienia, ważki zawisają nad powierzchnią. I czy może być coś piękniejszego, niż relaks w ogrodzie, gdzie w tle słychać szum wody? Jeśli ktoś chciałby podobną idyllę wyczarować na swojej działce, może to zrobić we własnym zakresie.

Własny niewielki staw ogrodowy to prawdziwa oaza pośród zieleni.
Allegro
Własny niewielki staw ogrodowy to prawdziwa oaza pośród zieleni.

O czym warto wiedzieć przed założeniem oczka wodnego?

Przed założeniem oczka wodnego trzeba wziąć pod uwagę wiele różnych czynników. Jako jedno z pierwszych pojawia się pytanie o rodzaj zbiornika. Kto dzisiaj zajrzy do internetu albo do sklepu budowlanego, aby wybrać odpowiedni model, szybko się zorientuje, jak bardzo szeroka i praktycznie nieograniczona jest ta oferta. Tym ważniejsza wydaje się znajomość zalet i wad poszczególnych modeli. Nawiasem mówiąc, żaden z rodzajów oczek wodnych nie jest zdecydowanie lepszy od drugiego. Decyzja zależy przede wszystkim od osobistych upodobań właścicieli ogrodu. Do wyboru są różne materiały:

Oczko wodne – gotowa forma

Gotowe oczko wodne w formie skorupy jest wykonane z tworzywa sztucznego wzmocnionego włóknem szklanym albo z polietylenu. Do dyspozycji stoją różne rozmiary i kształty zbiorników. Bywają nawet gotowe oczka wodne jako modele znanych jezior. Niemniej jednak główną wadą gotowych form jest ograniczona możliwość indywidualnego urządzania ogrodowej sadzawki. Po prostu kształt i wymiary formy są niezmienialne. Za to strefy płytkiej wody, bagna i wody głębokiej są już przewidziane i oczko wodne może być w krótkim czasie zainstalowane.

Jeżeli staw ogrodowy ma pomieścić nie więcej niż jeden metr sześcienny wody, gotowa forma jest najbardziej korzystnym wyborem. Także w małych ogrodach, na bardzo kamienistym gruncie, albo kiedy do dyspozycji pozostaje niewiele miejsca, gotowe oczka wodne mają poważne zalety. Za nimi przemawia też trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał formy.

Zastosowanie gliny ma sens przy budowie oczek wodnych o znacznych rozmiarach.
Zastosowanie gliny ma sens przy budowie oczek wodnych o znacznych rozmiarach.

Początkujący miłośnicy oczek wodnych, którzy chcą mieć na razie tylko rośliny wodne, również powinni wybrać ten rodzaj zbiornika. Jest on zbyt mały, aby móc hodować w nim ryby, które poza tym nie przetrwałyby w nim zimy. Interesujące mogą być natomiast gotowe elementy oczek wodnych w formie górskich strumieni.

Gotowe zbiorniki mają brzegi z reguły gładkie i strome, o czym należy pamiętać urządzając oczko wodne. Trzeba przygotować miejsca, aby mogły się wydostać z wody małe zwierzęta, które tam wpadły.

Oczko wodne – folia na dno oczka

Gotowe zbiorniki wodne są wytwarzane do wielkości ok. 5 m średnicy. Kiedy więc planowane jest większe oczko wodne, z pomocą może przyjść folia. Daje się łatwo modelować i umożliwia przez to realizację najróżniejszych pomysłów. Głębokość i forma oczka wodnego z folii zależy tylko od fantazji jego twórcy.

Elastyczna wykładzina z tworzywa sztucznego, czyli owa folia, łatwo i tanio uszczelnia zbiornik. Ponieważ konieczna jest naturalna równowaga w oczku wodnym, stworzona poprzez różne strefy głębokości, zbiornik musi być przed wyłożeniem folią dobrze zaprojektowany. Ważne jest też, aby małe zwierzęta mogły swobodnie wydostać się z wody.

Aby ogrodowy zbiornik wodny stał się żyjącym zbiorowiskiem roślin i zwierząt, musi mieć głębokość co najmniej jednego metra. Ryby będą wtedy mogły w nim przezimować. Inne korzyści płynące z naturalnej równowagi w zbiorniku, to wytwarzanie przez rośliny wodne odpowiedniej ilości tlenu dla ryb oraz oczyszczanie wody z pozostałości karmy i odchodów.

Folia jest też materiałem wygodnie pakowanym przez producenta w rolki. Jej grubość waha się od 0,5 mm do 2 mm. Im większy ma być zbiornik ogrodowy, tym grubsza powinna być użyta folia. Jej główną wadą jest podatność na uszkodzenia.

Zadbane oczko wodne w ogrodzie - jak pielęgnować? Zobacz

O czym warto wiedzieć przed założeniem oczka wodnego?
O czym warto wiedzieć przed założeniem oczka wodnego?

Oczko wodne z betonu

Jest to metoda dosyć skomplikowana, ale dająca długotrwałą konstrukcję. Oczko wodne z betonu może służyć nawet przez 50 lat. Zastosowanie betonu umożliwia zbudowanie oczka wodnego o dolnej wielkości i formie. Dla zachowania trwałości, beton musi być na całej powierzchni wylany jednego dnia. Betonowe podłoże wymaga też zneutralizowania w celu usunięcia zasadowych składników.

Oczko wodne z gliny

Zastosowanie gliny ma sens przy budowie oczek wodnych o znacznych rozmiarach. Zbiornik trzeba wykopać na głębokość większą o 25-35 cm od planowanej głębokości oczka wodnego. Resztki korzeni, kamienie i inne pozostałości trzeba dokładnie wybrać, a potem dobrze zagęścić grunt. Najpierw dno wykopu pokrywa się warstwą piasku i folią. Glinę układa się warstwami na grubość ok. 25 cm. Na dobrze ubitą glinę nakłada się matę i warstwę żwiru. Trwałość stawu ogrodowego uszczelnionego gliną ma kilkadziesiąt lat. Wadą może być znaczny koszt materiałów i robocizny.

Oczko wodne z laminatu

Zanim zostanie wyłożony laminat, dno zbiornika wylewa się betonem. Następnie powierzchnia jest pokrywana matami szklanymi z płynną żywicą. Tego rodzaju oczka wodne mogą mieć dowolnie urozmaiconą formę, a ich trwałość jest bardzo wysoka.

Jak wykonać oczko wodne w ogrodzie? Więcej tutaj

Komentarze