Ceny rolet zewnętrznych – czy to się opłaca?

Chcąc zabezpieczyć się przed promieniami słonecznymi, światłem lamp ulicznych czy po prostu spojrzeniami sąsiadów z naprzeciwka, zawieszany w oknach zasłony lub rolety. Jeżeli jednak chcemy zyskać większy poziom zarówno ochrony, jak i prywatności, mamy do dyspozycji rolety zewnętrzne, montowane na ramie okiennej lub na elewacji budynku, czy te w zabudowie. Ile kosztuje takie udogodnienie i czy opłaca się z niego skorzystać?

W związku z tym, że wśród rolet zewnętrznych możemy wyróżnić kilka rodzajów o różnym poziomie bezpieczeństwa i trwałości, a także sposobu sterowania, ich ceny również są dość znacznie zróżnicowane.

Rolety nadstawne z PVC - koszt

Rolety nadstawne z PVC są umieszczane bezpośrednio na ramie okiennej, zatem możemy zamontować jedynie na etapie budowy domu lub wymiany okien. Montaż jest dość szybki i co istotne – nie wymaga ingerencji w elewację budynku. Za tego typu roletę w standardowych wymiarach zapłacimy ok. 150–200 zł.

 

Rolety zewnętrzne są opłacalnym zakupem: zapewniają bezpieczeństwo i oszczędności na ogrzewaniu.
Rolety zewnętrzne są opłacalnym zakupem: zapewniają bezpieczeństwo i oszczędności na ogrzewaniu.

 

Rolety natynkowe - koszt

Rolety natynkowe, zwane też elewacyjnymi, mają pokrywę wykonaną z aluminium i są przymocowane do zewnętrznej ściany budynku – nie są więc zabudowane. Dla uzyskania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa zalecane jest mocowanie takich rolet bezpośrednio do muru, zatem w przypadku domu ocieplanego od zewnątrz warstwą styropianu lub wełny mineralnej może to być dość trudne lub wręcz niemożliwe. Ich zaletą jest natomiast fakt, że możemy je zamontować właściwie w dowolnym momencie. Koszt pojedynczej rolety elewacyjnej sterowanej ręcznie to ok.400–650 zł.

W związku z tym, że wśród rolet zewnętrznych możemy wyróżnić kilka rodzajów o różnym poziomie bezpieczeństwa i trwałości, a także sposobu sterowania, ich ceny również są dość znacznie zróżnicowane.

Rolety podtynkowe - koszt

Rolety podtynkowe, do całkowitej zabudowy, z aluminiową pokrywą, mogą być montowane wyłącznie na etapie budowy – niezbędne jest więc uwzględnienie ich już w projekcie domu. Dzięki montażowi w zabudowie, skrzynka rolety nie jest w ogóle widoczna z zewnątrz. Ceny tego typu rolet sterowanych ręcznie kształtują się na poziomie ok. 500–700 zł.

 

Rolety zewnętrzne - ciepło zimą, chłodniej latem
Rolety zewnętrzne - ciepło zimą, chłodniej latem

 

Cena napędu elektrycznego do rolet

Dodatkowym udogodnieniem, w jakie mogą być wyposażone rolety zewnętrzne, jest napęd elektryczny. W takim wypadku nie musimy zasuwać i podnosić rolet ręcznie – możemy to zrobić zdalnie, przy pomocy wyłącznika lub pilota. Jeżeli decydujemy się na opcję instalacji napędu elektrycznego, za pojedynczą roletę zapłacimy ok. 1300–2100 zł.

Jeżeli decydujemy się na opcję instalacji napędu elektrycznego, za pojedynczą roletę zapłacimy ok. 1300–2100 zł.

Ile kosztuje montaż rolet zewnętrznych?

Jako że samodzielny montaż rolet zewnętrznych w większości przypadków nie wchodzi w grę, trzeba również doliczyć koszty z tym związane. Za taką usługę zapłacimy ok. 100-200 zł / szt. W renomowanych firmach często możemy zamówić zestaw rolet zaprojektowanych na wymiar, wraz z usługą montażu.

 

Rolety zewnętrzne można wyposażyć w napęd elektryczny.
Rolety zewnętrzne można wyposażyć w napęd elektryczny.

 

Ochrona i oszczędzanie - korzyści z instalacji rolet

Zastanawiając się nad zakupem rolet zewnętrznych, warto pomyśleć nie tylko o kosztach, jakie nas czekają, ale również o oszczędnościach. Rolety nie tylko stanowią ochronę, która w przypadku ewentualnej próby włamania opóźnia czas dostania się do pomieszczenia. Są również doskonałym zabezpieczeniem przed nadmiarem słońca i silnym wiatrem, deszczem lub śniegiem. Poza tym roleta zewnętrzna zapewnia lepszą izolację akustyczną i termiczną. W związku z tym zmniejsza się zarówno poziom hałasu z zewnątrz.

Jako że samodzielny montaż rolet zewnętrznych w większości przypadków nie wchodzi w grę, trzeba również doliczyć koszty z tym związane.

Pamiętajmy również, że okna to miejsca ,w których występuje największa strata ciepła – kiedy zasłonimy je roletą w czasie mrozu, ubytek jest znacznie mniejszy, zaś koszt ogrzewania może zmaleć nawet o ok. 25-30%. Dlatego mieszkając na parterze w bloku, a tym bardziej we własnym domu, możemy potraktować rolety zewnętrzne jako swego rodzaju inwestycję we własny komfort i bezpieczeństwo.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Gość 2022-10-02T21:13:01.897Z

  Gdzie w Grudziądzu zamówić rolety. Proszę o informację

  • Gość 2023-04-22T06:21:21.090Z

   tak

  • Olek 2018-09-23T21:34:14Z

   Poplątanie z pomieszaniem. Autor chyba pomylił rolety zewnętrzne z markizami zewnętrznymi pionowymi.

   • Tooba.pl 2018-09-25T09:46:32Z

    Dzień dobry, bylibyśmy wdzięczni, gdyby wskazał nam Pan miejsce w artykule zawierające błąd. Pozdrawiamy serdecznie!