Jak montować rolety zewnętrzne? Instrukcja krok po kroku

Montaż rolet zewnętrznych to decyzja, którą zazwyczaj podejmujemy na etapie budowy domu lub przy okazji generalnego remontu z wymianą okien. Zastosowanie takiego rozwiązania jest motywowane najczęściej ochroną prywatności oraz zwiększeniem bezpieczeństwa, zwłaszcza jeżeli zdecydujemy się na atestowane rolety antywłamaniowe.

Jednak warto wiedzieć, że rolety stanowią również zabezpieczenie przed utratą ciepła, hałasem oraz niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Aby bez zarzutu spełniały wszystkie te funkcje, muszą być precyzyjnie i prawidłowo zamontowane.

Wybór rolet zewnętrznych

Sposób, szybkość i stopień skomplikowania montażu jest uzależniony m.in. od rodzaju rolet, jakie wybierzemy. Jeżeli chcemy zamontować rolety w gotowym budynku, w którym są już wstawione okna, mamy właściwie tylko 1 możliwość – rolety elewacyjne, które instaluje się do zewnętrznej ściany domu, na murze nad oknem lub we wnęce okiennej. Rolety nadstawne, przymocowywane do ramy okiennej, najlepiej uwzględnić już w planach budowy domu, ponieważ wnęka okienna musi być powiększona o rozmiar skrzynki rolety. Jednak istnieje możliwość zamontowania ich później, podczas wymiany stolarki okiennej. Natomiast w przypadku rolet podtynkowych konieczne jest uwzględnienie ich w projekcie domu, ponieważ skrzynka umieszczana w nadprożu nad oknem jest całkowicie zabudowana. W takiej sytuacji, mimo że montaż jest najbardziej skomplikowany, roleta najlepiej spełnia swoje funkcje termoizolacyjne i akustyczne.

Rolety zewnętrzne dachowe
Rolety zewnętrzne dachowe

Przygotowania do montażu rolety zewnętrznej

Przed przystąpieniem do montażu należy odpowiednio przygotować otwór okienny – powinien on być dokładnie wymierzony, co jest szczególnie istotne w przypadku rolet nadstawnych (naokiennych) oraz do zabudowy (podtynkowych). Trzeba również zwrócić uwagę na elementy mocujące, które muszą być dostosowane do podłoża (betonu, pustaków, konstrukcji aluminiowych, drewna). Elementy te muszą być także dopasowane do rodzaju rolety: elewacyjne montuje się zazwyczaj na odpowiednie kołki rozporowe, zaś podtynkowe i nadstawne – na wkręty dopasowane do danej konstrukcji. Jeżeli zamierzamy montować rolety elewacyjne lub do zabudowy, musimy również wykonać otwory pod przewody sterujące lub linkę czy taśmę oraz otwory do prowadnic.

Jednak warto wiedzieć, że rolety stanowią również zabezpieczenie przed utratą ciepła, hałasem oraz niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Aby bez zarzutu spełniały wszystkie te funkcje, muszą być precyzyjnie i prawidłowo zamontowane.

Montaż rolet zewnętrznych - krok po kroku

Jeżeli zdecydowaliśmy się na rolety naokienne, montaż rozpoczynamy od umieszczenia profilu adaptacyjnego na ramie okna. Następnie, w zależności od typu rolety (naokienna / elewacyjna), montujemy prowadnice na ramie okiennej lub na ścianie. Kolejnym krokiem jest zamontowanie skrzynki rolety: w przypadku rolet naokiennych umieszczamy ją również na ramie okna, natomiast skrzynkę rolety elewacyjnej lub do zabudowy przymocowujemy na prowadnicach, po czym przekładamy przewód, linkę lub taśmę przez przeznaczony do tego otwór i przymocowujemy przelotkę taśmy / linki do podłoża przy pomocy odpowiednio dobranych elementów. Wewnątrz budynku, na ścianie instalujemy również nawijarkę linki.

Przed przystąpieniem do montażu należy odpowiednio przygotować otwór okienny – powinien on być dokładnie wymierzony, co jest szczególnie istotne w przypadku rolet nadstawnych (naokiennych) oraz do zabudowy (podtynkowych).

Ostatnim krokiem w przypadku rolety naokiennej jest zamontowanie okna wraz z roletą w przygotowanym otworze okiennym. Jeżeli natomiast zainwestowaliśmy w rolety sterowane elektrycznie, należy podłączyć je do instalacji elektrycznej – najlepiej wykonać oddzielny obwód z własnym bezpiecznikiem, aby w przypadku awarii móc szybciej i łatwiej usunąć usterkę, bez konieczności odłączania prądu w całym domu. Po zamontowaniu wszystkich elementów rolety możemy wykonać próbę działania oraz upewnić się, że pancerza rolety nie da się podnieść od zewnątrz (prawidłowe działanie blokady).

Niektóre rodzaje rolet wymagają montażu podczas instalacji okna.
Niektóre rodzaje rolet wymagają montażu podczas instalacji okna.

Najczęstsze błędy montażowe rolet zewnętrznych

Podczas montażu rolet mogą pojawiać się błędy, które później będą mieć wpływ na jakość użytkowania, trwałość rolet zewnętrznych oraz zabezpieczenie przed włamaniem. Do najczęstszych nieprawidłowości można zaliczyć:

  • źle wykonany otwór na przewód sterujący / linkę / taśmę – załamania i ostre krawędzie powodują że elementy rolety szybciej się zużywają;
  • odkształcenie skrzynki – pancerz rolety może zacinać się podczas opadania;
  • nieprawidłowe wypoziomowanie skrzynki rolety – może przyczynić się m.in. do powstawania zbyt dużych szczelin w perforacji pancerza;
  • brak ograniczników – problem z rozwijaniem pancerza, który zwija się za mocno i zostaje zablokowany w skrzynce;
  • nieprawidłowe uszczelnienie (lub całkowity jego brak) przestrzeni pomiędzy skrzynką rolety i prowadnicami a elewacją – przedostawanie się wilgoci do przewodu / linki / taśmy, co może skutkować osłabieniem linki lub zwarciem, jeżeli mamy do czynienia z napędem elektrycznym.

Montaż rolet zewnętrznych wymaga zatem dużej precyzji, aby ich eksploatacja była rzeczywiście komfortowa i przede wszystkim – bezpieczna. Dlatego najlepiej zlecić tę usługę fachowcom lub zamówić rolety z montażem w sprawdzonej, renomowanej firmie. Koszty zakupu rolety zewnętrznej nie są niskie, dlatego nie warto ryzykować uszkodzeniem prodkuktu złym wykonawstwem.

Komentarze

  • Nadar 2021-06-27T15:42:05Z

    Nie omówiono sposobu.montazu rolet zewnętrznych do okien drewnianych.Jakie wkręty,uszczelnienia.Artykul z tych ,,skopiuj i wklej"

    • silnikidorolet.eu 2021-04-27T09:13:59Z

      Świetny artykuł. Montaż rolet zewnętrznych nie powinien sprawiać problemu montażystom. Ważne, aby dobrać odpowiedni silnik do rolet.