Rolety zewnętrzne czy klimatyzacja? Opinie

Rolety zewnętrzne czy klimatyzacja – które rozwiązanie będzie lepsze do domu jednorodzinnego? Jak działają rolety zewnętrzne? Czy warto zdecydować się na rolety zewnętrzne elektryczne? Zapoznajcie się z naszym artykułem.

 

Rolety zewnętrzne - skuteczna ochrona przed słońcem
Montaż rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne czy klimatyzacja?

Niezaprzeczalną zaletą zastosowania rolet zewnętrznych jest prawie niezakłócony widok z okna, przy równoczesnej możliwości pełnego zacienienia okna. Gorące promienie słońca, które prawie bez przeszkód przenikają przez zwykłe szyby okienne, zostają przez rolety powstrzymane. Dzięki takiemu skutecznemu zacienieniu najczęściej zbędne staje się instalowanie urządzeń klimatyzacyjnych. Daje to w rezultacie wyraźne oszczędności energii elektrycznej. Rezygnując z budowy instalacji klimatyzacyjnej, oszczędza się dodatkowo na kosztach inwestycyjnych oraz unika nakładów czasu i pracy.

Tradycyjne rolety zewnętrzne mają jednak ograniczone możliwości do całkowitego lub częściowego zasłonięcia okna, natomiast nowoczesne zewnętrzne rolety elektryczne wyposażone są w ruchome pióra (lamele). Łączą więc funkcje rolety z funkcją antywłamaniową z żaluzji zewnętrznych fasadowych. Mechanizm zabezpieczający zapewnia wyższy poziom ochrony mieszkania.

Instalacja rolety zewnętrznej na intensywnie i często nasłonecznionych powierzchniach fasady stanowi w ostatecznym rozrachunku rozsądną inwestycję w ochronę środowiska.

Rolety zewnętrzne – zalety, działanie

Promieniowanie cieplne przenika przez szyby okienne bez żadnych przeszkód. Wewnątrz zamontowana osłona przeciwsłoneczna może wprawdzie nie dopuszczać słońca do znajdujących się w pomieszczeniu mebli, ścian, podłóg itd., ale odbija jedynie część promieniowania. Poza tym sama się w słońcu nagrzewa i działa w mieszkaniu jak dodatkowy grzejnik.

Z kolei zimą, kiedy świeci słońce, można unieść rolety, aby pożądane ciepłe promienie wpuścić do środka. Po zachodzie słońca zaleca się rolety opuścić, nie tylko dla zasłonięcia widoku, ale również dla zatrzymania ciepła w domu. Opuszczone rolety nie pozwalają podmuchom mroźnego wiatru owiewać okien.

Możliwy jest też montaż rolet zewnętrznych w późniejszym terminie, na wykończonym już budynku. Rolety instaluje się albo na fasadzie domu, albo w futrynie okiennej. To zależy od warunków budowlanych i życzenia właściciela. Lamele rolet zewnętrznych są prowadzone poprzecznie w prowadnicach osłoniętych panelami. Panele są wykonane z niekorodującego materiału i tak zaprojektowane, że rolety są całkowicie zabezpieczone podczas złej pogody.

Rolety zewnętrzne elektryczne – czy warto?

Wyposażenie domu w zewnętrzne rolety wiąże się z określonym czasem na ich obsługę. Ręczna obsługa jednej tylko rolety zajmuje dziennie co najmniej kilka minut na otwarcie, zamknięcie albo zabezpieczenie przed nadchodzącą burzą. Rolety zewnętrzne napędzane i sterowane elektrycznie oszczędzą ich właścicielom wielu kłopotów.

Czy elektryczne rolety zewnętrzne są drogie? Koszt ręcznie obsługiwanych rolet jest niewątpliwie niższy. Natomiast napęd elektryczny ze sterownikami niezawodnie kontroluje położenia rolet. Czujnik światła zamyka je, kiedy promienie stają się zbyt agresywne. Inne czujniki reagują na deszcz i wiatr. Sterowanie roletami może odbywać się za pośrednictwem pilota.

Rolety zewnętrzne – opinie

Czy warto zainwestować w rolety zewnętrzne? Zebraliśmy dla Was opinie użytkowników forów Internetowych.

„Mam rolety zewnętrzne w prawie całym domu, nie robiłam tylko w drzwiach tarasowych i pokoju dziennym. Rolety materiałowe wewnętrzne (takie na rolkach) po jakimś czasie zaczynają się przekrecać, ogladałam to u kilku znajomych, fatalna sprawa. Żaluzje pionowe trzeba zsuwac, zeby otworzyć okno. Nie mam zasłon ani firanek, wannę w łazience pod oknem wychodzacym na ulicę, w czasie gdy kotś się kąpie muszą byc zaciagnięte, zostawiamy wtedy małe szpary i otwieramy na oścież okno, łazienka nie zaparowuje tak mocno. Zimą mniej sie mieszkanie wychładza przy zaciagniętych roletach, moze to niewielki zysk, ale przynajmniej piec się nocą nie włącza i go nie słysze. Pare razy przydały się też przy silnych burzach, córka sie boi piorunów, zaciagała je w pokoju i nie widziałą błyskawic, mogła spokojnie zasnąć. Przy niemowlęciu też się sprawdzają, szczególnie w upalne dni, można w pokoju stworzyć przyjemny półmrok" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

„Przeciw, bo jeśli chodzi o funkcję antywłamaniową - zdecydowanie lepsze są okna anywłamaniowe (okucia Wk2, szyba P4). Są drogie, ale i tak wyjdą taniej niż okna + porządne rolety; funkcja izolacji termicznej - być może skuteczna, ale nie chciałabym siedzieć w domu z zasłoniętymi rolatami tylko dlatego, że tak jest oszczędniej" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta.

„Rolety zewnętrzne plusy: w jakiś sposób są one dodatkowa zaporą przed ucieczką ciepła z domu (przy mniej szczelnych oknach i przy wiatrach) - zawsze są jakąś dodatkową zaporą; mniej odczuwasz skutki silnych wiatrów czy deszczy czy śnieżyc, a przy okazji chronią okna szczególnie te z drewna. Może i dzisiaj są one solidne ale nie są wieczne, a moim zdaniem taka roleta zwiększa, ich żywotność; jak opuścisz wszystkie to nawet wieczorem przy zapalonych światłach możesz udawać, że Cię nie ma w domu o ile masz ku temu powody i chcesz; w jakiś tam sposób chronią dom przed włamaniem. Oczywiście na złodziei nie ma sposobów ale każde utrudnienie jest czymś co możne zniechęcić. Co do podnoszenia to z tym nie ma problemu. Podnosi się takie jak piszesz bardzo łatwo i lekko i też nie jestem zwolennikiem podnośników automatycznych. Minusy to widzę tylko takie, iż no trzeba za nie zapłacić no i trzeba ich konstrukcje wkręcić w okna co po ich ewentualnym demontażu pozostawia w nich dziury. Tu jednak nie wiem do końca bo może są i inne sposoby ich montowania" – źródło wypowiedzi: Forum OX.

„My mamy takie rolety zewnętrzne z moskitierą, świetnie sprawdzają się w letnim okresie oraz ochraniają przed nadmiernym nagrzaniem się pomieszczenia. W zimie dodatkowo izoluja no i przede wszystkim chronią nas przed "nieproszonymi gośćmi". Przy zakupie musisz zwrócić uwagę na to jakiego typu chcesz mieć te rolety, bo często spotykam się z opinią, że wizualnie nie odpowiadaja danej osobie po ich zamontowaniu" – źródło wypowiedzi: Forum Gazeta Współczesna.

Przeczytaj także: Rolety rzymskie, plisowane, dzień-noc – jakie wybrać? [PORÓWNANIE]

Komentarze

 • Kasia 2021-11-22T12:28:43Z

  Jeśli natomiast będziecie szukać rolety wewnętrznych wysokiej jakości to polecam firmę Roltex z Wrocławia.

  • Dopler Częstochowa 2021-06-02T09:27:12Z

   Wybór pomiędzy klimatyzacją, a roletami zależy od naszego budżetu i tego, co tak naprawdę oczekujemy. Klimatyzacja jest dość drogim rozwiązaniem w stosunku do rolet zewnętrznych. W zależności od stylu naszego mieszkania, rolety również mogą pięknie je unowocześnić oraz podkreślić charakter domu.

   • Joanna 2020-11-04T08:26:20Z

    Miałam rolety w mieszkaniu, ale niestety w Warszawie w bloku cieżko jets tak wytrzymać... ja nie byłam w stanie i zamontowano nam klimatyzator, najlepszy wybór w ostanim czasie jakigo dokonaliśmy