Rolety zewnętrzne – ochrona nie tylko przed słońcem

Zarówno w prywatnych willach, jak i w budynkach wielorodzinnych w oknach można zauważyć charakterystyczne rolety zewnętrzne. Inwestorzy, którzy decydują się na ich montaż, zyskują między innymi ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz dodatkowe zabezpieczenie przed włamaniem.

Obecnie montowane, nowoczesne rolety zaskakują swoją funkcjonalnością. Wielu inwestorom zupełnie słusznie kojarzą się przede wszystkim z bezpieczeństwem. Zwłaszcza rolety antywłamaniowe mogą skutecznie utrudnić dostęp do wnętrza domu osobom do tego niepowołanym. Rolety antywłamaniowe charakteryzują się między innymi większą grubością pancerza, wzmocnioną dolną listwą oraz maskownicą prowadnicy, są przy tym droższe od zwykłych. Zwykłe rolety zewnętrzne z napędem elektrycznym także można wzbogacić o funkcje antywłamaniowe, dodając zawieszki blokujące, utrudniające podniesienie pancerza z zewnątrz. Tak wyposażona roleta podczas próby włamania spowoduje ponadto hałas, który skutecznie zaalarmuje otoczenie o powstałym zagrożeniu. Rolety mogą również zostać zintegrowane z systemem alarmowym, który w sytuacji zagrożenia spowoduje ich zamknięcie.

Rolety w pełni zautomatyzowane

Podczas dłuższej nieobecności gospodarzy opuszczone rolety mogą niepotrzebnie przykuwać uwagę przechodniów i wzbudzać zainteresowanie potencjalnych włamywaczy. Tego problemu nie będą mieli właściciele domów, którzy zdecydują się na rolety z rozbudowanym systemem sterowania radiowego. Odpowiednio programując system, można uzyskać wrażenie, że ktoś stale przebywa w domu. Bardziej zaawansowane funkcje pozwolą na wybór różnych godzin oraz pomieszczeń, w których rolety będą odsłaniane. Współczesne zautomatyzowane systemy rolet stanowią przy tym bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki zaopatrzeniu w silniczki nie tylko nie trzeba ich podnosić ręcznie, ale można zarządzać kilkoma roletami jednocześnie, bez konieczności chodzenia od okna do okna. Zaawansowane systemy, po wprowadzeniu do pamięci urządzenia odpowiednich danych, będą automatycznie dostosowywać czas otwierania rolet do wschodu i zachodu słońca. Godziny można wybrać zgodnie z własnymi upodobaniami; na przykład dostosowując je tak, aby rano zawsze budziły nas promienie słońca.

Ochrona przed słońcem i hałasem

Odpowiednio dobrane rolety nie tylko utrudnią zadanie włamywaczom, ale także skutecznie wytłumią hałasy, docierające do domu z zewnątrz. Głośny ruch uliczny, wciąż grillujący sąsiedzi czy głośno szczekający pies nie muszą być utrapieniem, spędzającym sen z oczu. Rolety skutecznie wytłumią hałasy i pozwolą wyspać się także przy otwartym oknie. Latem bowiem zasłonięte rolety umożliwią nam pozostawienie otwartych okien, pomimo nawet bardziej głośnego sąsiedztwa.
Ostatnią, choć wcale nie najmniej istotną zaletą rolet jest ich termoizolacyjność. W upalne, letnie dni stanowią najlepszy sposób na zacienienie wnętrz i tym samym na ich ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem. Z kolei zimą będą pełnić funkcję termoizolatora, zatrzymującego ciepło wewnątrz pomieszczeń. Rolety zaopatrzone w system sterowania ze specjalnymi czujnikami mierzącymi poziom nasłonecznienia zostaną automatycznie opuszczone i podniesione w poszczególnych częściach domu, zależnie od panujących warunków. Automatyzacja rolet sprawia więc, że ich obsługa jest prosta, a odpowiednio zaprogramowany system gwarantuje bezpieczeństwo domowników, którzy nie muszą obarczać pamięci codzienną obsługą rolet.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.