Choinka na święta i do ogrodu

Żywot choinki świątecznej jest bardzo krótki. Ozdabia wnętrza najwyżej przez kilka tygodni i następnie ląduje w koszu. Jeśli jednak zamiast drzewka ciętego kupimy roślinę w doniczce, nie trafi ona po świętach do śmietnika.

Obok choinek ciętych sprzedawcy oferują także drzewka w doniczkach. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy chcieliby dać choince drugie życie i posadzić ją w ogrodzie. Do zasadzenia nadają się jednak tylko takie drzewka, które od początku były uprawiane w pojemnikach. Roślina, która rosła w ziemi i została przesadzona do doniczki na krótko przed sprzedażą, nie ma wielkich szans na przeżycie w gruncie. Takie drzewka często są okaleczone; sprzedawcy przycinają ich system korzeniowy w taki sposób, że jego powierzchnia chłonna okazuje się niewystarczająca dla dalszego rozwoju rośliny.

Świąteczna choinka może na stałe ozdobić ogród
Świąteczna choinka może na stałe ozdobić ogród
Zdrowe jest zielone

Zanim kupimy choinkę trzeba sprawdzić, czy roślina jest zdrowa. U dobrego drzewka igły są zielone, wszelkie wysuszone, żółte lub czerwone igły mogą wskazywać, że drzewko nie jest w najlepszym stanie.

7 dni w domu

W naszym klimacie drzewa iglaste zimą przechodzą w stan spoczynku. Nie rosną, a ich funkcje biologiczne zostają ograniczone do minimum. Podobnie jest z choinkami doniczkowymi. W związku z tym nie jest wskazane, aby przebywały w ciepłych wnętrzach dłużej niż tydzień. W przeciwnym razie mogą zostać wybudzone ze stanu spoczynku. Najlepiej więc, aby choinka przebywała w ogrzewanym pomieszczeniu nie dłużej niż siedem dni. Następnie może zostać wyniesiona w zaciszne miejsce ogrodu lub na balkon. Donicę trzeba wówczas okryć słomą lub innym materiałem, który ochroni ukorzenienie przed mrozem.

Do zasadzenia w ogrodzie nadają się tylko takie drzewka, które od początku były uprawiane w pojemnikach. Choinki, które zostały przesadzone do doniczki na krótko przed sprzedażą, nie mają wielkich szans na przeżycie w gruncie. 

Czas na przesadzenie

Jeżeli drzewko przebywało we wnętrzach zbyt długo i jego stan spoczynku został przerwany, to po świętach powinno zostać umieszczone w jasnym, chłodnym pomieszczeniu. Do ogrodu będzie mogło zostać wyniesione, gdy skończą się przymrozki. W tym czasie nie można zapomnieć o regularnym podlewaniu, aby nie dopuścić do przesuszenia korzeni.

Choinkę można przesadzić do ogrodu na wiosnę, po rozmarznięciu gruntu. Drzewo umieszcza się wówczas w dole o średnicy dwa – trzy razy większej od jej bryły korzeniowej, w taki sposób, aby nasada pnia częściowo wystawała ponad powierzchnię ziemi.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.