Śnieg, mróz i susza, czyli zima w ogrodzie

Zimą ogród śpi, ale to nie oznacza, że spać może również ogrodnik. Ostatnie zimy nie należały do najbardziej mroźnych, ale w naszym klimacie praktycznie wszystko może się zdarzyć, lepiej więc rośliny zabezpieczyć przed niespodziankami pogodowymi.

Planując nasadzenia w ogrodzie, warto mieć na uwadze m.in. warunki klimatyczne panujące w danym regionie. Jeśli zasadzimy rośliny o odpowiedniej mrozoodporności, to będziemy mieć gwarancję, że w dobrym stanie przetrwają zimę i to bez konieczności okrywania. Szczególnie trudne dla roślin są duże i długo utrzymujące się mrozy. Wyzwaniem jest także zimowa słoneczna pogoda, której towarzyszą nocne mrozy. W takich warunkach, jeśli wcześniej rośliny nie zostały w żaden sposób okryte, warto zabezpieczyć przynajmniej te wrażliwsze gatunki. 

Glebę wokół roślin o płytkim ukorzenieniu warto pokryć korą, trocinami lub kompostem. Szczególną opieką trzeba otoczyć wszystkie regularnie przycinane gatunki. Najbardziej wrażliwe należy osłonić matą.

Maty, kopczyki, kora i trociny

Małe byliny można okryć warstwą trocin, kory lub gałązkami iglastymi. Nieco większe rośliny rosnące w grupach najwygodniej jest osłonić jednym materiałem, na przykład włókniną lub siatką o drobnych oczkach. Jeśli chodzi o pnącza, to u ich nasady warto usypać kopczyki ziemi, a pędy okryć matami słomianymi lub gałązkami iglastymi. Większość drzew i krzewów wymaga okrywania jedynie w pierwszych latach. Młode, wrażliwe na mróz rośliny, na przykład cyprysy, można okryć matą słomianą, włókniną, a jeśli są zupełnie niewielkie, to można je w całości nakryć pudłem kartonowym i do środka nasypać trocin. Glebę wokół roślin o płytkim ukorzenieniu warto pokryć korą, trocinami lub kompostem. Szczególną opieką trzeba też otoczyć wszystkie rośliny, które są regularnie przycinane. Takie krzewy są mniej odporne na wahania temperatury. Wokół nich wystarczy usypać kopczyki z ziemi, ale najbardziej wrażliwe, czyli np. niektóre odmiany róż pnących, warto dodatkowo osłonić matą.

Zima w ogrodzie. Piękna i zarazem niebezpieczna (dla wrażliwych roślin)
Zima w ogrodzie. Piękna i zarazem niebezpieczna (dla wrażliwych roślin)

Rośliny doniczkowe

Mrozy są najtrudniejsze do przetrwania dla umieszczonych na zewnątrz roślin doniczkowych. Ich korzenie są otoczone jedynie cienką warstwą ziemi, która w połączeniu ze ściankami pojemnika nie stanowi odpowiedniego zabezpieczenia podczas mrozów. Rośliny doniczkowe najlepiej umieścić w zacisznym miejscu, na podstawce lub deskach, które zapewnią swobodny przepływ powietrza i następnie pojemniki owinąć materiałem izolacyjnym. Trzeba też regularnie sprawdzać stan gleby w donicach i gdy jest wysuszona – podlewać ją (podczas odwilży).

Gdy temperatura spadnie poniżej minus pięciu stopni Celsjusza, rośliny zimujące w donicach dobrze jest okryć w całości, łącznie z pędami.

Zimowa susza

Zimą nie tylko mrozy są groźne. Dla roślin zimozielonych iglastych i liściastych niebezpieczna jest także susza. Trzeba je więc podlewać podczas wzrostów temperatur, a także chronić przed wysuszającym wiatrem, ustawiając ekrany zasłaniające. Zagrożeniem dla roślin jest również śnieg, zwłaszcza ciężki i mokry, który może deformować korony i łamać gałęzie. Po obfitych opadach warto więc strząsnąć śnieg. Rośliny o pokroju kolumnowym przed zimą można związać sznurkiem, co zapobiegnie osadzaniu się na nich śniegu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.