Piękny ogród na święta

Chcąc poczuć świąteczną atmosferę, coraz więcej osób dekoruje przed Bożym Narodzeniem nie tylko wnętrze domu, ale także jego otoczenie. Przyozdobiony ogród będzie wyglądał pięknie dzięki migocącym światełkom, podświetlanym elementom oraz girlandom i gałązkom.

Przed świętami w sklepach ogrodniczych pojawia się coraz więcej dekoracji, którymi możemy przyozdobić nasz dom i ogród. Tradycja przystrajania ogrodów w czasie świąt Bożego Narodzenia pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, jednak coraz częściej jest praktykowana także w Polsce. Duży wybór świątecznych dekoracji ogrodowych sprawia, że ogród może wyglądać niesamowicie w czasie świąt i tworzyć przytulny, rodzinny klimat. Cena ogrodowych ozdób bożonarodzeniowych jest bardzo różnorodna – możemy znaleźć zarówno te w przystępnej cenie, jak i takie, na które mogą pozwolić sobie nieliczni. W Polsce najczęściej wybiera się kolorowe

światełka i lampki, które dają niesamowity efekt po zapadnięciu zmroku. Ich zakup nie jest dużym wydatkiem, dzięki czemu przy niskim nakładzie finansowym można sprawić, by otoczenie domu wyglądało magicznie.

Ozdoby świetlne

Od lat stosuje się łańcuchy z małych lampek, którymi można przyozdobić nie tylko choinki, ale także wejście do domu. Dostępne są w sklepach również węże świetlne, w których światło może migotać, przygasać lub falować zależnie od ustawienia, łańcuchy z diodami LED, idealne do rozwieszenia na elewacji budynku lub w oknach kurtyny świetlne oraz nitki świetlne z szerokokątnymi diodami LED, których światło zlewające się w jedną smugę doskonale podświetli otwory okienne i drzwiowe, a także gałęzie drzew i krzewów. Dekoracje świetlne dostępne w sklepach są dostosowane do zasilania bezpośrednio z sieci o standardowym napięciu.

Poza tym chcąc wprowadzić więcej motywów świątecznych do ogrodu, można zdecydować się na świecące gwiazdy, choinki czy renifery. Oprócz podświetlanych konstrukcji dostępne są także gipsowe figurki przedstawiające postać Świętego Mikołaja. Należy jednak pamiętać, by nie przesadzić z ilością ozdób świątecznych, przez co nasz ogród stałby się kiczowaty.

Jakie lampki wybrać do oświetlenia domu i ogrodu?

Aby iluminacja świąteczna była bezpieczna, musi spełniać kilka istotnych zasad. Przepisy unijne wymagają od dystrybutorów, aby przy każdym urządzeniu umieszczone były informacje o takich parametrach jak nazwa importera, napięcie znamionowe, pobór mocy oraz klasa ochrony IP. Powinny być one umieszczone na opakowaniu, tabliczce znamionowej lub na metce zawieszonej przy wtyczce. Ponadto informacje muszą być przetłumaczone na język polski. Ponieważ dekoracje świetlne muszą mieć określony stopień ochrony nie mniejszy niż IP44, przed zakupem warto przeczytać informacje na opakowaniu, czy wybrane elementy będą odpowiednie. Powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwa symbole zamieszczone na opakowaniu. Symbol zawierający odwrócony trójkąt z umieszczoną w środku literą F oznacza, że produkt jest niepalny, natomiast podwójny kwadrat oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji.

Oświetlenie ogrodu różni się od tego stosowanego wewnątrz domu. Wszystkie elementy do ozdoby ogrodu powinny być gumowe i dobrze zaizolowane w przeciwieństwie do instalacji stosowanych wewnątrz domu, które są wykonane z plastiku i zawierają zwykłe oprawki na żarówki. Warto także zwrócić uwagę na to, czy łańcuch lub nitka świetlna zawierają na końcu

specjalne gniazdo, do którego można przyłączyć kolejny element. Dekoracje, które można traktować jako moduł, ułatwią dekorowanie ogrodu. Dzięki takiemu połączeniu nie trzeba będzie używać dodatkowo przedłużaczy, przez co ograniczymy ilość kabli.

Cała instalacja powinna zawierać zabezpieczenia przed przeciążeniem i zwarciem. Poza tym konieczny jest wyłącznik różnicowoprądowy na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA. W przypadku gdy nie ma takiego elementu w naszej instalacji, należy zastosować ozdoby świąteczne, które są przystosowane do zasilania obniżonym napięciem przez transformator 230/40 V. Ważną kwestią jest umieszczenie go wewnątrz budynku w suchym miejscu.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.