Czy postawienie domku letniskowego wymaga pozwolenia na budowę?

Przy budowie domku letniskowego wymagane jest dopełnienie podobnych formalności jak przy budowie domu jednorodzinnego. Konieczne będzie zatem uzyskanie pozwolenia na budowę. Jest jednak sytuacja, w której potrzebne jest jedynie zgłoszenie.

Pozwolenie na budowę

Zgodnie z prawem budowlanym w przypadku budowy domku letniskowego konieczne jest dopełnienie podobnych formalności jak przy budowie domu jednorodzinnego, a zatem wymagane jest pozwolenie na budowę. Przepisy ściśle określają, jakie obiekty budowlane takiego pozwolenia nie wymagają. Przy budowie domku letniskowego wystarczy zgłoszenie jedynie w wypadku, gdy nie jest on trwale związany z gruntem, a zatem kwalifikuje się do kategorii tymczasowych obiektów budowlanych. Tymczasowość jednak zobowiązuje. Domki letniskowe niezwiązane trwale z gruntem są zwolnione z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę, ale jedynie wtedy, gdy są przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym przez inwestora w zgłoszeniu. Trzeba jednak pamiętać o pewnym zastrzeżeniu – ten termin nie może być dłuższy niż 120 dni od rozpoczęcia budowy. Po upływie tego terminu nie można go przedłużyć.

Wymagane dokumenty

Aby móc legalnie wybudować domek letniskowy, musimy we właściwym starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu złożyć szereg dokumentów. Wymagane są cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z wymaganymi opiniami i uzgodnieniami zgodnego z ustaleniami planu zagospodarowania terenu lub decyzją o warunkach zabudowy, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz wypis i wyrys z Miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy, jeśli nie ma tego pierwszego.

www.tom-dom.com.pl
Pozostałe formalności

Przy budowie domku letniskowego konieczne będzie ustanowienie kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Co najmniej 7 dni przed należy zawiadomić powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót, załączając oświadczenie zatrudnionego kierownika budowy o podjęciu obowiązków. Należy nadzór budowlany także zawiadomić o zakończeniu budowy. Do zawiadomienia trzeba dołączyć komplet dokumentów, czyli oryginał dziennika budowy, oświadczenie kierownika budowy o zgodności wykonania obiektu z projektem budowlanym, warunkami pozwolenia na budowę i przepisami oraz oświadczenie o uporządkowaniu terenu budowy, protokoły badań dotyczących przeprowadzonych instalacji, protokoły odbioru wykonanych przyłączy oraz geodezyjną inwentaryzację powykonawczą.

Warto zaznaczyć, że nie jest konieczne sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej w przypadku budowy domku letniskowego, ponieważ nie wykonuje się ich do budynków mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż cztery miesiące w roku. Należy jednak pamiętać, że w projekcie budowlanym musi być informacja o tym, że jest to domek letniskowy, a nie dom jednorodzinny przeznaczony na stałe zamieszkanie.

Należy pamiętać, że samowolna budowa domku letniskowego może być bardzo kosztowna, ponieważ opłata legalizacyjna wynosi 25 tys. zł.

Komentarze

  • Maria K. 2014-04-18T21:32:24Z

    A ja proponuję w takim razie całoroczne domki letniskowe, takie drewniane, na kołach (można je sobie zobaczyć np. w serwisie Letniskowo.pl). Tego rodzaju domki nie wymagają żadnych pozwoleń, a jedynie zgłoszenia. Sama się chyba zdecyduję na coś takiego, bo jak pomyślę o tych wszystkich formalnościach, to aż włos jeży mi się na głowie. Biurokracja w Polsce jest nie do obejścia, nawet jak się ma znajomości. Lato się zbliża, a my z mężem już chcemy tego roku mieć coś swojego wreszcie. No i taki domek na kołach jest oczywiście tańszy. My wybraliśmy sobie model o powierzchni 27 mkw (9 x 3 m). Będzie nas kosztował niecałe 40 tysięcy złotych. Bez pozwolenia to nawet nad samym jeziorkiem można postawić, blisko lasu, gdzie tylko się chce. Sąsiedzi mają taki domek i są bardzo zadowoleni.

    • Sara 2014-04-04T00:37:16Z

      też bym chciała mieć jakiś fajny domek letniskowy

      • tomek 2013-12-03T11:26:33Z

        beznadzieja z tymi urzędami tylko kasa

        • domek 2013-08-10T20:18:32Z

          Proponuję wybudować domek w technologii betonowej z Q-Moduł, tanio i bez użerania się z budowlańcami. Ja co prawda wybudowałem sobie warsztat na wynajętym gruncie. Przywieźli mi gotowy warsztat wulkanizacji postawili dźwigiem i z głowy nie bujałem się z przebudową wynajętych pomieszczeń. Za parę lat jak minie umowa najmu gruntu a właściciel nie zechce mi przedłużyć umowy albo radykalnie podniesie czynsz, zabieram moje Q-Moduły i przewożę na nową działkę. No i ta trwałość beton to beton. Domki letniskowe też chyba robią. Do rozważenia podaję link: http://www.budownictwomodulowe.com

          • Jajac 2013-05-16T15:58:17Z

            "Wcale nie jest tak źle w tych urzędach. Trzymajmy się narzuconych parametrów, głównie wysokości, a nic złego nas nie spotka :)" Co autor tychże kojących serce me słów miał na myśli?

            • drewnianyogrod.com.pl 2013-04-01T12:51:02Z

              Wcale nie jest tak źle w tych urzędach. Trzymajmy się narzuconych parametrów, głównie wysokości, a nic złego nas nie spotka :)

              • Doris 2013-03-16T06:56:05Z

                Jestem załamana! Mały domek a tyle zachodu. Marzenia poszły do pamiętnika, więc pozostaje tylko zakup domku angielskiego. Bez szału, ale można spokojnie wakacje czy też weekendy spędzicnie narażając się na prawny szał.Pozrawiam wszystkich wytrwałych i z ..kasą:)

                • Joka 2013-02-05T08:53:14Z

                  a ja buduje :)

                  • arti 2012-12-20T15:05:11Z

                    to rezygnuje