Domek na działce letniskowej - budowa
Domek rekreacyjny jest przeznaczony do okresowego wypoczynku. Nie podlega takim samym przepisom, jak całoroczne obiekty mieszkalne. Wymogi formalne są znacznie mniejsze; letnia siedziba może powstać łatwiej i taniej niż jej całoroczny odpowiednik.
Domek letniskowy w świetle prawa
W przepisach polskiego prawa nie ma oficjalnej definicji domku letniskowego. Jednakże ze względu na jego przeznaczenie, czyli wykorzystywanie jako obiektu mieszkalnego sezonowego, a nie całorocznego, należy uznać go za budynek rekreacji indywidualnej.
Budynek rekreacji indywidualnej nie musi spełniać przepisów dotyczących budowy domów całorocznych. Nie jest użytkowany zimą, nie musi zatem posiadać instalacji ogrzewania, a ściany zewnętrzne i podłogi nie muszą być tak samo dobrze ocieplone, jak w domach jednorodzinnych. Działka, na której powstanie domek rekreacyjny, nie musi być uzbrojona. Nie ma obowiązku doprowadzenia ciepłej wody do umywalek, a pomieszczenia mogą być niższe (wystarczy 2,2 m). To spore ułatwienie w szczególności dla właścicieli terenów, które są znacznie oddalone od miast i nie mają możliwości przyłączenia do miejskiej sieci wodociągowo-kanalizacyjnej. Pozostałe przepisy - dotyczące m.in. usytuowania budynku na działce (odległości od jej granic) - są takie same, jak w przypadku pozostałych obiektów.
Budowa domku letniskowego – pozwolenie czy zgłoszenie?
Nasuwa się istotne pytanie: czy aby zbudować domek letniskowy, trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę? To zależy przede wszystkim od jego wielkości. Małą daczę zbudujemy bez pozwolenia. Przepisy określają, że wolno stojące parterowe budynki rekreacji indywidualnej, o powierzchni zabudowy do 35 m², można budować na podstawie zgłoszenia (pod warunkiem jednak, że powstanie najwyżej jeden taki obiekt na każde 500 m² działki). Należy przy tym podkreślić, że za budynek parterowy uznaje się jedynie taki z samym parterem, więc w przypadku użytkowego poddasza mamy do czynienia z obiektem o dwóch kondygnacjach.
Budowa całorocznych domków letniskowych (bez względu na powierzchnię zabudowy) oraz domków letniskowych przeznaczonych do okresowego wypoczynku o powierzchni zabudowy powyżej 35 m² wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Budowa domku letniskowego na zgłoszenie – gdzie, kiedy i jak załatwić formalności?
Budowę domku letniskowego należy zgłosić do starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu. Koniecznie będzie wypełnienie odpowiedniego wniosku (wzór dostępny w urzędzie i Internecie). Zgłoszenie musi zawierać rodzaj, zakres oraz sposób przeprowadzenia prac budowlanych. Należy podać adres budowy, termin rozpoczęcia prac budowlanych i dane ewidencyjne nieruchomości. Konieczne będzie także dołączenie oświadczenia o prawie do dysponowania daną nieruchomością na cele budowlane.
Zgłoszenia należy dokonać przed rozpoczęciem prac budowlanych i poczekać na ocenę urzędu. W innym przypadku wznoszony obiekt zostanie uznany za samowolę budowlaną. Jeśli zgłoszenie spełni wszystkie wymagania, urząd przyjmie ją tzw. milczącą zgodą lub wyśle pismo o braku podstaw do wzniesienia sprzeciwu. Prace budowlane można rozpocząć po upływie 21 dni od zgłoszenia, o ile urząd nie wydał decyzji o sprzeciwie.
Co zrobić, jeśli wybudowaliśmy domek letniskowy bez zgłoszenia?
Dobra informacja dla tych, którzy postawili już domek letniskowy, ale nie zadbali wcześniej o dopełnienie wszystkich formalności jest taka, że wraz z wejściem w życie nowelizacji prawa budowlanego obniżeniu uległy kary za legalizację niektórych samowoli. Obecnie opłata legalizacyjna za wybudowanie bez zgłoszenia wolno stojącego parterowego domku letniskowego przeznaczonego do okresowego wypoczynku (o powierzchni do 35 m²) wynosi 5 tys. zł.
Komentarze