Czym różni się poddasze użytkowe od nieużytkowego?

W większości projektów domów, w których przewidziano poddasze, to ostatnie ma charakter użytkowy. Ale są także projekty, w których poddasze określa się jako nieużytkowe. Na czym, poza nazewnictwem, polega różnica?

Poddasze to przestrzeń między dachem a jego najwyższym stropem. Powierzchnia i kształt poddasza zależą m.in. od konstrukcji więźby dachowej oraz wysokości ścianki kolankowej. O poddaszu użytkowym mówimy wówczas, gdy zawiera pomieszczenia przystosowane do przebywania w nich ludzi. Poddasze określa się jako nieużytkowe, jeśli jego wnętrz nie można przystosować na cele mieszkalne. Takie poddasze wykorzystuje się jako strych lub po prostu pozostawia przestrzeń wentylacyjną, miejsce na wiązary dachowe.

Poddasze użytkowe zawiera pomieszczenia przystosowane do przebywania w nich ludzi. 

Funkcje pomieszczeń

Różnica pomiędzy obydwoma rodzajami poddaszy dotyczy przede wszystkim funkcji, jakie mają one pełnić. Przy czym jako poddasze użytkowe zostanie potraktowana nie tylko powierzchnia przeznaczona na sypialnie czy pokoje dzienne, ale także pomieszczenia pomocnicze - garderoby, łazienki, kuchnie itp. Co mniej oczywiste, pomieszczenia techniczne i gospodarcze także są częścią poddasza użytkowego. Na takim poddaszu może również zostać wyodrębniony lokal użytkowy o innym charakterze niż wcześniej wymienione.

Na poddaszu użytkowym można zaplanować na przykład pokój wypoczynkowy

Wymagania techniczne

Aby na poddaszu można było urządzić wyżej wymienione pomieszczenia, muszą zostać spełnione istotne wymagania dotyczące konstrukcji, wyposażenia czy oświetlenia górnej kondygnacji. Przede wszystkim trzeba zaprojektować silny strop. Na górę muszą prowadzić wygodne schody, nie mogą to być schody składane. Poddasze trzeba oddzielić od palnej konstrukcji dachu ognioodpornymi przegrodami. Pokoje przeznaczone na stały pobyt ludzi muszą mieć średnią wysokość 2,2 m. Jeśli będą wykorzystywane nie dłużej niż przez cztery godziny dziennie – ich wysokość może wynieść 1,9 m. Wnętrza trzeba ocieplić, zapewnić im wentylację, ogrzewanie, doprowadzić instalację elektryczną. Każde pomieszczenie mieszkalne musi zostać doświetlone oknami zajmującymi 1/8 powierzchni podłóg. Mogą to być okna w ścianach szczytowych, połaciowe czy lukarny.

Podział na poddasze użytkowe i nieużytkowe ma także odzwierciedlenie w wysokości płaconych podatków. Za użytkowe, traktowane jako osobna kondygnacja, trzeba płacić. Nieużytkowe nie zwiększa wymiaru opodatkowania.