Dawne dworki we współczesnej odsłonie
Dworki są obecne w naszym krajobrazie od wielu, wielu lat. Ich charakterystyczny styl ukształtował się na przełomie XIX i XX wieku. Od tego czasu powstały liczne przykłady tego typu budownictwa. I nadal powstają.
Architektura dworkowa wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem, a projektanci przygotowują propozycje domów, które, nawiązując do form historycznych, jednocześnie odpowiadają współczesnym potrzebom. To piękne budowle o regularnych bryłach, zazwyczaj zwieńczonych czterospadowymi dachami z lukarnami. Ich najbardziej charakterystycznym elementem jest ganek wejściowy, ozdobiony kolumnowym portykiem, czasem posiadający swoją bliźniaczą wersję od strony ogrodowej. Poniżej prezentujemy kilka przykładów niezwykle udanych nawiązań do dawnej architektury dworkowej.
Projekt Chmielniki małe (124,36 m2)
Uroczy dom jednorodzinny, który ma szansę przypaść do gustu nie tylko miłośnikom tradycji dworu polskiego. Szczególnego uroku dodają budowli finezyjne lukarny – tzw. wole oka. We wnętrzach zaproponowano bardzo funkcjonalny układ świetnie zaplanowanych pomieszczeń, z otwartą częścią dzienną na parterze i bardziej zacisznym poddaszem.
Projekt Aleksandria Muza (130,9 m2)
Szlachecka posiadłość, która zaspokoi potrzeby współczesnej rodziny. W prostej, klasycznej bryle został zamknięty czytelny układ pomieszczeń rozlokowanych na jednej kondygnacji. Wyraźnie wydzielono prywatną, dzienną oraz gospodarczą część wnętrz. Kolumnowe portyki podkreślają strefę wejściową oraz wyjście z salonu na taras.
Projekt Ancona (91,92 m2)
Przykład na to, że budynek w stylu dworkowym nie musi być ogromną rezydencją. Stosunkowo niewielka powierzchnia tego domu umożliwia skorzystanie z dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla młodych. Elewację frontową ozdabia wsparty na kolumnach efektowny tympanon z półokrągłym oknem. Wnętrza budynku zaplanowano z myślą o czteroosobowej rodzinie.
Projekt Tercja 6 CE (159,6 m2)
Szlachetna prostota we współczesnej wersji. Dom o doskonałych proporcjach z rozległymi, reprezentacyjnymi wejściami oraz dużymi oknami. W środku kryje przestronne wnętrza ze strefą nocną ograniczoną do jednej komfortowej sypialni. Z sypialni, pokoju dziennego i kotłowni można wyjść bezpośrednio do ogrodu.
Projekt Arkan Dworek wersja A (134,9 m2)
Jednorodzinny dom z poddaszem użytkowym o zwartej, prostej bryle urozmaiconej wykuszem. Skojarzenie z dawnymi dworkami budzi dzięki pięknie zaakcentowanej strefie wejściowej oraz dzięki stylowo zadaszonemu tarasowi. W bryłę budynku wkomponowano garaż, wydzielono także kilka pomieszczeń gospodarczych.
Projekt D204A (152,41 m2)
Elegancka willa stylizowana na dworek. Kompletny program funkcjonalny zaplanowano na parterze, ale istnieje możliwość powiększenie powierzchni użytkowej o poziom poddasza. Spośród trzech pokojów prywatnych szczególnie komfortowo prezentuje się apartament gospodarzy, w którym sypialnia została połączona z garderobą oraz łazienką.
Projekt Amelia (140,94 m2)
Współczesny dworek zaprojektowany w technologii szkieletu drewnianego. Symetryczną bryłę ozdabiają eleganckie lukarny, a wejścia do budynku zaznaczono tympanonami wspartymi na kolumnach. Na parterze oprócz komfortowej części dziennej wydzielono również dodatkowy pokój.
Projekt Dom przy Zamkowej (159,7 m2)
Idealne połączenie tradycji, elegancji i wygody. Piękny dom o klasycznej bryle z charakterystycznym układem pomieszczeń. W centralnym punkcie budynku zaplanowano salon, wokół którego rozmieszczono pozostałe wnętrza, w tym również kuchnię, która w tym przypadku jest pomieszczeniem zamkniętym i nie łączy się bezpośrednio z pokojem dziennym.
Projekt Magnolia (114,5 m2)
Komfortowy dom parterowy z poddaszem. Dzięki usytuowaniu tarasów z dwóch stron pasuje zarówno na działkę z ogrodem zaplanowanym z tyłu, jak i z boku budynku. Na uwagę zasługuje odseparowany od pozostałych sypialni pokój rodziców, który został umieszczony na parterze.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.