Dworek zawsze modny

Dom jednorodzinny z pięknym gankiem ozdobionym kolumnowym portykiem niemal zawsze kojarzy się z dawną architekturą dworkową. I słusznie, ponieważ wiele ze współcześnie budowanych domów nawiązuje właśnie do tego stylu.

Elegancki ganek, a częściej dwa – wejściowy oraz tarasowy – to najbardziej charakterystyczne elementy tego rodzaju architektury. Dworki są z reguły parterowe, ale część z nich posiada poddasze mieszkalne lub do adaptacji. Bryła tego rodzaju budynków jest zazwyczaj zaplanowana na rzucie w kształcie prostokąta. Bywa ozdobiona wykuszami, okna posiadają szprosy, a w dachu można dostrzec lukarny. Klasyczny styl dworkowy, ukształtowany na przełomie wieku XIX i XX, nadal znajduje wielu zwolenników. Wszystkich jego miłośnikówgo zapraszamy do obejrzenia poniższego zestawienia. Zaprezentowane domy różnią się między sobą m.in. wielkością, detalami architektonicznymi oraz liczbą kondygnacji. Łączy je natomiast ponadczasowy styl oraz funkcjonalność precyzyjnie zaplanowanych wnętrz.

Projekt Tercja 3 CE (243,23 m²)

   

Murowany dworek wiernie nawiązujący do tradycji tego rodzaju budownictwa. Zarówno wejście do mieszkania, jak i wyjście do ogrodu zaznaczono charakterystycznymi gankami. Pomieszczenia mieszkalne zaplanowano nie tylko na parterze, ale także na poddaszu.

Projekt Ambasador 3 (228,82 m²)

   

Reprezentacyjna willa o bardzo przestronnych wnętrzach. W tym przypadku nawiązanie do stylu dworkowego jest raczej umowne. Niemniej jednak budynek jest bardzo elegancki, a wszystkie pomieszczenia - pełnowymiarowe, rozlokowane na dwóch kondygnacjach, bez poddasza.

Projekt Polana 2 dr-S (165,37 m²)

   

Sielankowy dworek wykonany w technologii szkieletu drewnianego. Każde z wejść zdobi kolumnowy portyk. Całość wieńczy elegancki dach czterospadowy. Klasyczny charakter budowli podkreślają okna ze szprosami. W środku zaproponowano układ wnętrz z centralnie usytuowanym salonem.

Projekt Jaskółka z garażem 1-st. (200,2 m²)

   

Elegancki dom z klasycznymi gankami umieszczonymi od strony frontowej oraz ogrodowej. Bryła budynku jest prosta, zaplanowana na rzucie w kształcie prostokąta i przekryta dachem dwuspadowym. Na uwagę zasługują liczne lukarny, które doświetlają pomieszczenia na poddaszu.

Projekt Gozdawa (113,2 m²)

   

Przytulna siedziba dla czteroosobowej rodziny. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni zaplanowano imponujący funkcjonalnością układ wnętrz. Salon i kuchnia znajdują się na parterze, u góry na domowników czekają trzy ustawne sypialnie, w tym dwie z prywatnymi garderobami.

Projekt Chmielniki małe (124,36 m²)

   

Uroczy dom jednorodzinny, który ma szansę przypaść do gustu miłośnikom tradycji dworu polskiego. Szczególnego uroku dodają mu finezyjne lukarny – tzw. wole oka. W projekcie zaproponowano bardzo funkcjonalny układ pomieszczeń z otwartą częścią dzienną na parterze i bardziej zacisznym poddaszem. Na dole wydzielono też dodatkowy pokój.

Projekt Ancona Termo (87,31 m²)

   

Najlepszy przykład na to, że w stylu dworkowym można zaprojektować także niedużą rezydencję. Dom posiada prostą konstrukcję, ale mimo to imponuje kunsztem i elegancją. W środku zaplanowano pokój dzienny, kuchnię, a także trzy wygodne sypialnie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.