Dlaczego Polacy nie lubią domów szkieletowych?
Domy szkieletowe są bardzo popularne w Kanadzie, USA oraz w krajach skandynawskich. Z zewnątrz mogą wyglądać jak murowane, a buduje się je szybko i nie trzeba robić przerw na budowie w czasie zimy. Dlaczego zatem tak mało się ich buduje w Polsce?
Domy drewniane są mniej trwałe niż murowane?
Podstawową przyczyną, z powodu której w Polsce buduje się niewiele domów w konstrukcji szkieletowej, jest inna mentalność. W Kanadzie czy USA ludzie nie przywiązują się tak silnie do swojego domu jak w Polsce. Amerykanie najczęściej wraz ze zmianą pracy przeprowadzają się do innego miasta, które często jest odległe o kilkaset kilometrów, a więc sprzedają stary dom i kupują nowy. W Polsce domy buduje się dla wielu pokoleń i traktuje jako docelowe miejsce, gdzie mieszka cała rodzina. Polacy są nieco mniej mobilni, dlatego zwykle szukają pracy w pobliżu miejsca zamieszkania. Wśród nich popularne jest przekonanie, że dom murowany jest stabilniejszy, mocniejszy i bardziej trwały. Według nich domy drewniane są bardziej narażone na zniszczenia i mają krótką żywotność. Takie obawy są nieuzasadnione. Należy podkreślić, że okres eksploatacji domów drewnianych i murowanych jest porównywalny.
Budowa domu w szkielecie drewnianym wymaga bardzo dobrej znajomości tej technologii oraz dużej precyzji. Początkowo na polskim rynku brakowało wykonawców z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem. Obecnie jednak jest coraz więcej firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych.
"Kanadyjczyki" nieodpowiednie dla naszego klimatu?
Innym powszechnym poglądem w Polsce jest przekonanie, że domy szkieletowe nie są odpowiednie dla naszego surowego klimatu. Trzeba jednak zaznaczyć, że domy w szkielecie drewnianym buduje się w krajach skandynawskich, gdzie klimat jest surowszy od polskiego.
Przeciwnicy domów w szkielecie często przywołują argument, że drewniane budownictwo niszczy lasy polskie. Takie obawy są jednak nieuzasadnione. Od kilkunastu lat w polskich lasach jest dodatni bilans drzewny, a więc drzew przyrasta więcej, niż jest wycinanych. A zatem drewniane budownictwo nie zagrozi naszym lasom. Z uwagi na fakt, że technologia szkieletowa jest udoskonalana od wielu lat, produkcję drewna do budowy doprowadzono do perfekcji. Elementy konstrukcyjne do budowy domów szkieletowych mają ekonomiczne przekroje. Osoby, które są przeciwnikami „kanadyjczyków", powinny zdawać sobie sprawę, że do budowy dachu o tradycyjnej konstrukcji w domu murowanym zużywa się prawie tyle samo drewna, ile potrzeba go na budowę całego domu szkieletowego o podobnej wielkości.W Polsce panuje przekonanie, że domy szkieletowe nie są odpowiednie dla naszego surowego klimatu. Trzeba jednak zaznaczyć, że domy w szkielecie drewnianym buduje się w krajach skandynawskich, gdzie klimat jest surowszy od polskiego.
Nie jest prawdą również, że polskie drewno jest złej jakości. Należy podkreślić, że mamy lepsze materiały niż Amerykanie. W Kanadzie czy USA drewno do budowy domów bierze się ze specjalnych plantacji, gdzie drzewo rośnie zaledwie kilkanaście lat. W Polsce korzysta się z drzew nasadzonych w latach 50. i 60. z myślą o kopalniach, które dziś jednak nie potrzebują tyle drewna.
Budowa domu w szkielecie drewnianym wymaga bardzo dobrej znajomości tej technologii oraz dużej precyzji. Należy jednak pamiętać, że w Polsce jest coraz więcej firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych.
Domy kanadyjskie nie są tańsze od murowanych
Domy w technologii szkieletu drewnianego są niewiele tańsze niż domy murowane. To jeden z powodów, dla których są tak mało popularne w Polsce. Trudno jest zrozumieć, dlaczego dom budowany w trzy miesiące z lekkich materiałów kosztuje prawie tyle samo co dom murowany stawiany w dwa, trzy lata.
Szybkość budowy domu może być dużą wadą. W Polsce budowę domu finansuje się często z oszczędności. Budowa trwa długo, ponieważ posuwa się wraz z przypływem gotówki. Wielu inwestorów nie jest bowiem stać na sfinansowanie od razu całej inwestycji. Krótki czas realizacji będzie plusem dla tych, którzy biorą kredyt i chcą jak najszybciej zamieszkać we własnym domu.
Komentarze