Dlaczego Polacy nie lubią domów szkieletowych?

Domy szkieletowe są bardzo popularne w Kanadzie, USA oraz w krajach skandynawskich. Z zewnątrz mogą wyglądać jak murowane, a buduje się je szybko i nie trzeba robić przerw na budowie w czasie zimy. Dlaczego zatem tak mało się ich buduje w Polsce?

Domy drewniane są mniej trwałe niż murowane?

Podstawową przyczyną, z powodu której w Polsce buduje się niewiele domów w konstrukcji szkieletowej, jest inna mentalność. W Kanadzie czy USA ludzie nie przywiązują się tak silnie do swojego domu jak w Polsce. Amerykanie najczęściej wraz ze zmianą pracy przeprowadzają się do innego miasta, które często jest odległe o kilkaset kilometrów, a więc sprzedają stary dom i kupują nowy. W Polsce domy buduje się dla wielu pokoleń i traktuje jako docelowe miejsce, gdzie mieszka cała rodzina. Polacy są nieco mniej mobilni, dlatego zwykle szukają pracy w pobliżu miejsca zamieszkania. Wśród nich popularne jest przekonanie, że dom murowany jest stabilniejszy, mocniejszy i bardziej trwały. Według nich domy drewniane są bardziej narażone na zniszczenia i mają krótką żywotność. Takie obawy są nieuzasadnione. Należy podkreślić, że okres eksploatacji domów drewnianych i murowanych jest porównywalny.

Budowa domu w szkielecie drewnianym wymaga bardzo dobrej znajomości tej technologii oraz dużej precyzji. Początkowo na polskim rynku brakowało wykonawców z odpowiednimi umiejętnościami i doświadczeniem. Obecnie jednak jest coraz więcej firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych.

"Kanadyjczyki" nieodpowiednie dla naszego klimatu?

Innym powszechnym poglądem w Polsce jest przekonanie, że domy szkieletowe nie są odpowiednie dla naszego surowego klimatu. Trzeba jednak zaznaczyć, że domy w szkielecie drewnianym buduje się w krajach skandynawskich, gdzie klimat jest surowszy od polskiego.

Budowa domu w szkielecie drewnianym wymaga bardzo dobrej znajomości tej technologii oraz dużej precyzji
Budowa domu w szkielecie drewnianym wymaga bardzo dobrej znajomości tej technologii oraz dużej precyzji
Przeciwnicy domów w szkielecie często przywołują argument, że drewniane budownictwo niszczy lasy polskie. Takie obawy są jednak nieuzasadnione. Od kilkunastu lat w polskich lasach jest dodatni bilans drzewny, a więc drzew przyrasta więcej, niż jest wycinanych. A zatem drewniane budownictwo nie zagrozi naszym lasom. Z uwagi na fakt, że technologia szkieletowa jest udoskonalana od wielu lat, produkcję drewna do budowy doprowadzono do perfekcji. Elementy konstrukcyjne do budowy domów szkieletowych mają ekonomiczne przekroje. Osoby, które są przeciwnikami „kanadyjczyków", powinny zdawać sobie sprawę, że do budowy dachu o tradycyjnej konstrukcji w domu murowanym zużywa się prawie tyle samo drewna, ile potrzeba go na budowę całego domu szkieletowego o podobnej wielkości.

W Polsce panuje przekonanie, że domy szkieletowe nie są odpowiednie dla naszego surowego klimatu. Trzeba jednak zaznaczyć, że domy w szkielecie drewnianym buduje się w krajach skandynawskich, gdzie klimat jest surowszy od polskiego.

Nie jest prawdą również, że polskie drewno jest złej jakości. Należy podkreślić, że mamy lepsze materiały niż Amerykanie. W Kanadzie czy USA drewno do budowy domów bierze się ze specjalnych plantacji, gdzie drzewo rośnie zaledwie kilkanaście lat. W Polsce korzysta się z drzew nasadzonych w latach 50. i 60. z myślą o kopalniach, które dziś jednak nie potrzebują tyle drewna.

Budowa domu w szkielecie drewnianym wymaga bardzo dobrej znajomości tej technologii oraz dużej precyzji. Należy jednak pamiętać, że w Polsce jest coraz więcej firm specjalizujących się w budowie domów szkieletowych.

Domy kanadyjskie nie są tańsze od murowanych

Domy w technologii szkieletu drewnianego są niewiele tańsze niż domy murowane. To jeden z powodów, dla których są tak mało popularne w Polsce. Trudno jest zrozumieć, dlaczego dom budowany w trzy miesiące z lekkich materiałów kosztuje prawie tyle samo co dom murowany stawiany w dwa, trzy lata.

Szybkość budowy domu może być dużą wadą. W Polsce budowę domu finansuje się często z oszczędności. Budowa trwa długo, ponieważ posuwa się wraz z przypływem gotówki. Wielu inwestorów nie jest bowiem stać na sfinansowanie od razu całej inwestycji. Krótki czas realizacji będzie plusem dla tych, którzy biorą kredyt i chcą jak najszybciej zamieszkać we własnym domu.

Komentarze

  • Rekord 2022-06-02T23:21:41.511Z

    Mieszkam w domu z konstrukcji szkieletowej, z wysokimi sufitami, piętrem, z w pełni funkcjonalnym, wykończonym podpiwniczeniem i sporym strychem nad tym piętrem. Dom nagrzewa się w 1-2 godziny. Schładza się przy uzyciu centralnej klimatyzacji jeszcze szybciej. Właśnie odwiedzam Polskę i kogoś, kto robi remont starego domu murowanego. Wymiana przewodów elektrycznych u niego odbywa się przy użycia młota pneumatycznego. U mnie byłoby to co najwyżej wycięcie kawałka rygipsu, a konkretnie w moim stanie po prostu wpuszczenie nowych przewodów w grubą, stalową rurkę, bo każdy dom ma system rurek, które potrafią przetrwać długie dekady. Zmiana układu pokoju, przestawienie ściany... to w domu szkieletowym igraszka. A do tego mieszkam na bardzo wietrznym, otwartym terenie gdzie mocno wieje... a dom stoi stabilnie. Nie zamieniłbym się na dom murowany. Gdybym rozważał kupno domu w Polsce, to chciałbym tylko taki... a kiedyś też śmiałem się z papierowych domów w USA.

    • Wlodek 2021-03-04T23:26:50Z

      Mieszkam 21 lat w starym ?, rocznik 1968, domu w Kanadzie. 100 m2 plus tyle piwnicy z garazem. (barak?). Kosztowal mnie moje roczne dochody brutto. (konstruktor oprzyrzadowania) Mily, cieply i cichy. Nic sie nie rozpada i nie odfruwa. Nie zadbasz o swoje to bedziesz mial ...o. Brat budowal dom w polsce, szereg 100m2, wiele lat. Pracowal na niego kilkanascie. Tez ma mily, cieply i cichy dom. Moj "przejedziesz" rozpedzony na rowerze, jego domu czolg nie powali, tylko po co???

      • Zbigniew 2019-06-03T20:42:57Z

        Najbardziej rozbawiają mnie Ci co prowadza dysputy na temat tak na prawdę dający oszczędności tylko pozorne,zasada zawsze jest ta sama dziadujesz na materiałach,bierzesz Ziutka do budowy,styropian na ocieplenie,zero dylatacji , o dobrej wentylacji nie wspomnę i pieczarkarnia w domu pewna za parę lat.domy szkieletowe nie wybaczają fuszerki.Pozdrawiam

        • koper 2018-05-02T13:13:41Z

          Moje uwagi do domu szkieletowego: pod względem akustycznym jest głośniejszy od murowanego dla dźwięków powietrznych, szczególnie np.: o wiele bardziej słychać wiatr (przy silnych wiatrach to może być uciążliwe), albo rozmowy; drugie to "oddychanie" - ktos pisał o zaletach wełny vs. styropianu ew. pianki PUR... wszystko się zgadza, tylko czy płyty OSB są używane w tej technologii? Jeśli tak, to w nich jest tyle żywicy, że o "oddychaniu" nie ma mowy. Czyli wybór pomiędzy wełną, styropianem a pianką jest czysto marketingowy

          • Zbigniew 2019-08-02T05:28:26Z

            Nie zgodzę się z tym że wiatr słychać. Jeżeli jest zrobiony zgodnie ze sztuką to nic nie jest cichszy od murowanego już nie mówię o bloku mieszkalnym

            • marek 2018-10-15T09:47:03Z

              Kolejny specjalista od "oddychania" domu. Jeden taki znany mi stary "majster" co robił ocieplenie domu styropianem twierdził nie należy uszczelniać szpar między płytami a nawet je powiększyć aby dom "oddychał". Domy w technologii SIP są od wewnątrz szczelnie zaizolowane paroszczelnie a od "oddychania jest system wentylacji.

            • W.S 2018-02-09T21:03:09Z

              Witam. Jesli ktos popracuje w Norwegii przez kilka lat przy budowie takich domow od podstaw, to bedzie wiedzial co i jak zrobic zeby usunac wszystkie niedociagniecia, np.skrzypenie stopu. Do wszelkiego rodzaju prac potrzeba odpowiednich materialow. W Polsce nadal nie buduje sie z odpowiednich. Norwegowie maja wieloletni w tym doswiadczenie i naprawde sa to fajne domki.

              • Gość 2018-02-09T20:56:03Z

                Witam, buduje domy szkieletowe w Norwegii od 10- ciu lat- okolice Bergen gdzie wystepuje najwieksza liczba opadow na m2 w Europie, do tego wichury i sniezyce. Wiec jak ktos mi mowi ze taki dom jest mniej trwaly niz murowany to smieje sie mu w twaz, bo nie ma o tym pojecia.No i ze jest w nim zimno :) - 35 cm izolacji w dach i 25 cm w scianach zewn. Sam posiadam murowany dom w Polsce, wybudowany jeszcze przed wyjazdem do Norwegii i z pewnoscia jesli bylaby taka opcja to bym go sprzedal i postawil z drewna. Z duza weranda i drewnianym tarasemtarasem :). Wszystko zalezy od tego jak taki dom bedzie wykonany. No i oczywiscie tak jak mowil kolega wczesniej - kto taki dom obklada styropianen, sciana zewnetrzna musi oddychac!!!, tak samo jak oddycha dach.

                • Adrian 2020-05-25T22:22:34Z

                  Bardzo chciałbym, żebyś wybudował mi taki dom w Polsce. Mój nr tel 728 549 949

                • Mariusz 2018-02-03T20:09:31Z

                  Witam mam zamiar budować dom szkieletowy i zamiast ocieplać wełną zastanawiam się nad pianą pur. Czy to dobre rozwiązanie. Jak ktoś wie to proszę o podpowiedź :)

                  • Monika 2018-04-12T10:54:23Z

                    Nie za dobre. Pianka nie oddycha jak wełna . Lepiej zastosować wełnę mineralna są dostępne na rynku o przepuszczalności 0,033. Mieszkam w Kanadyjczyku od 8 lat.Jak jest prawidłowo wykonany to zużycie gazu roczne, bez kominka i innych źródeł energii do ogrzania 120 m2 plus ciepła woda cały rok + płyta gazowa (gotowany obiad codziennie) to ok 1200 m3 czyli ok 2,5 tys zł. stała temperatura w domu 22 stopnie C. Cóż więcej chcieć...i ten komfort w zimie , że wracam zawsze do cieplutkiego domku i nie muszę dokładać do pieca.

                  • Anna 2017-09-29T15:11:53Z

                    W domu szkieletowym mieszkam 11 rok, ogrzwama sie tylko kominkiem i to grawitacyjnie, zima przy -30 stopniach Celcjusza u mnie w najbardziej oddalonym od kominka miejscu było + 19 stopni i to na parterze!...cały dom cieplutki no może w upały kiedy temperatura sięga w słońcu ponad 50 stopni to na tzw. poddaszu użytkowym w ciągu dnia jest gorąco, ale wystarczy zamknąć okna, zasunąć zasłony i zaciągnąć rolety na oknie dachowym i.....normalne ciepło, jak to latem...dodam że przez 16 lat mieszkałam w kamienicy z cegły, potem przez 24 w blokowcu z płyty a teraz w domu szkieletowym i no może zamienię go kiedyś na dom z gliny:)

                    • men37 2017-07-15T17:42:16Z

                      tylko jak kogoś nie stać na dom murowany to wybuduje sobie szkieletowy- taka jest prawda. A co się dzieje z takim domkiem z drewna to można pooglądać na stacjach tv jak pokazują wicherki z USA- jedna wielka sterta desek, u nas co najwyżej dach pofrunie na pole sąsiada. Dlatego powiedzmy sobie szczerze, domy z desek buduje tylko biedota.

                      • barbarella. 2018-10-27T12:12:17Z

                        Ciebie chyba men 37 pogielo. Jezeli twierdzisz ze dom szkieletowy buduje tylko biedota hahaha. My z mezem juz wlozylismy w dom szkieletowy 360 tys zl i jeszcze nie widac konca. A dom ma tylko 140 m2. Nie wliczam w to dzialki za ktora zaplacilismy ponad 100 tys zl. O czym Ty piszesz hm.

                        • Gość 2018-02-09T21:16:18Z

                          Kolego jakby taki huragan nawidzil Polske to i murowanego domu nic nie zostalo

                          • robson 2017-12-03T10:17:57Z

                            wiekszych bredni to jeszcze nie slyszalem,buduje takie domy w skandynawii juz od ponad 20tu lat w terenach nadmorskich,w gorach gdzie klimat i wiatry sa duzo wieksze niz w naszym pieknym kraju i jeszcze nie slyszalem,ze ktorys z tych domow mowiac kolokwialnie odfrunal,wiec jak sie nie znasz na tym to sie nie wypowiadaj

                            • Gość 2018-01-16T10:22:14Z

                              Witam, u nas właśnie etap walki o projekt ;) ja chcę murowany i tu jest największy problem... Czy mogę prosić o jakiś kontakt do Pana? Skoro buduje Pan takie domy to jest duza szansa, że rozwieje Pan moje wątpliwości ;)

                              • vincze 2018-01-18T15:03:35Z

                                wyslij pytania na meila halemskiw@wp.pl

                                • Gość 2018-01-18T14:58:51Z

                                  od wielu lat buduje domy szkieletowe i wiem dobrze jak to wyglada ja buduje tylko i wyłacznie z drzewa kvh i belek na sciany głowne 16x6 oraz działowe 8x6 a widze coraz wiecej firm ktore robia ta z drzewa c24 ktore oczywiscie dopuszcza polskie prawo ale sprawdz zawsze z czego chce ci firma postawic taki dom ; belka 14x4 i osb dla mnie to zarty

                              • Daro 2017-11-05T15:25:16Z

                                Nie porównuj domów szkieletowych w Polsce i Kanadzie, moze to dziwne ale nasze są trwalsze i solidniejsze

                                • Gość 2017-08-24T06:47:46Z

                                  Tornado i domek murowany to sterta gruzu wybierz sobie co wolisz ''znaFFco"

                                  • Mat 2017-08-22T11:47:01Z

                                    Weź sie gościu ogarnij i przestań gadać głupoty.Jak widze takie wpisy to chce mi się poprostu śmiać.... Nie znasz się to się nie wypowiadaj.

                                  • Karo 2017-04-29T12:06:36Z

                                    Byłem oglądałem dom wystawowy szkieletowy. Czułem się jak w szopie. Małe dziecko chodziło na górze w pokoju i słyszałem każde najmniejsze tupnięcie. Wolę dom niż szopę. Porażka!

                                    • robson 2017-12-03T10:20:11Z

                                      no i nastepny fachowiec sie wypowiedzial,pamietaj ,ze domy demo sa budowane tylko pogladowo a jak sie juz buduje dla siebie to znajac sie na tym efekt koncowy jest zupelnie inny,wiec moze najpierw troche poczytac trzeba o tej technologi a dopiero snuc wywody zupelnie z kapelusza

                                    • Rafi 2017-02-12T18:32:00Z

                                      Witam ja wlasnie zaczynam produkcje takich domow ale na konstrukcji metalowej .Sciany beda z paneli SIP .Zobaczymy narazie zainteresowanie jest duze klientow . Cena takiego domu to 2000 zl brutto za metr2 .zobaczymy

                                      • Gość 2017-11-25T11:56:22Z

                                        Dasz namiary na siebie rotastylle@poczta.fm

                                      • Gość 2016-12-03T09:40:00Z

                                        A jeszcze dodając, domy o konstrukcji szkieletowej np w stanach (byłem z żoną u jej rodziny pół roku troche widziałem) stoją po kilkadziesiąt lat a są i takie po 150 lat, w bardzo dobrej formie. A poza tym ci ktorzy byli w stanach bedą wiedzieli, tam byduje sie o wiele taniej niż u nas i jak napisane jest w artykule z materiałów gorszych. Na co drugim dachu gont bitumiczny. U nas drewno jest lepszej jakości i taki dom solidnie zbudowany na pewno przeżyje własciciela i nie ruszy go huragan jak tu piszecie. A co do ognioodporności, to ci ktorzy piszą ze dom szkieletowy jest bardziej łatwo palny niz murowany, chyba nie widzieli poddaszy w wiekszosci polskich, domów, tak są całe z drewna. I jakoś solidnie wykonany taki dach potrafi przetrwać polskie huragany. A poza tym gdy taki huragan naprawde nastanie to pozniej w wiadomosciach pokazuja jakie dachy wiatr zrywa, dachy stare, slabe i na pewno kiepsko wykonane.

                                        • kel 2018-05-16T10:26:22Z

                                          domy szkieletowe i domy murowane mają dachy tak samo wykonane, niczym się nie różnią.

                                        • Szkielet to jest to 2016-12-03T09:18:04Z

                                          hahaha(do marek) glupoty piszesz człowieku, zdajesz sobie sprawe ze drewno ma podobną przepuszczalność cieplną jak styropian?? budowa takiego domu jest sporo tańsza od murowanego. Sam zbudowałem dom szkieletowy, mieszkam juz 8 rok, ogrzewam ekogroszkiem( dom 155m) i spalam tyle samo czasem i mniej ekogroszku niz koledzy w podobnych powierzchniach tylko ze murowanych. W domu szkieletowym wiele elementów wykończenia nam odpada, np, tynki wewnątrz, i wiele innych, co daje oszczędności. Uważam ze taki dom wcale nie odbiega jakością od domu murowanego. I często jest zbudowany z materiałów cieplejszych niz te murowane. Smiech mnie ogarnia jak widze ze ludzie murują domy mieszkalne dla siebie np z silki, chyba zimniejszych materiałów już nie ma. W domach szkieletowych praktycznie wszystko jest prostsze, elektryka, hydraulika, nie ma przekuc, chowania kabli w tynkach itd. Pisać by a pisać... To tylko polska mentalność...

                                          • koper 2018-05-02T13:23:54Z

                                            ..."zdajesz sobie sprawe ze drewno ma podobną przepuszczalność cieplną jak styropian??" - chłopie ... podobną? Po pierwsze nie obrażaj innych, a po drugie wiedzę masz na poziomie podstawówki. Zobacz sobie tabele z przenikalnością cieplną, albo współczynnikiem przewodzenia ciepła materiałów i wtedy zacznij sie wypowiadać. Nawet wełna drzewna (czyli specjalnie do izolowania termicznego przystosowany wyrób) ma gorszą lambdę niż styropian...

                                            • Gość 2018-02-09T21:19:03Z

                                              Zgadzam sie w 100%

                                              • robson 2017-12-03T10:23:10Z

                                                dokladnie,podpisuje sie pod tym jak najbardziej,ja buduje te domy od ponad 20tu lat wiec troche pewnie wiem na ten temat

                                                • Ana 2017-12-06T23:07:24Z

                                                  Witam. Nabyliśmy taki dom z mężem całkiem niedawno jeśli mogę mieć parę pytań to proszę o kontakt akna03@o2.pl

                                              • marek 2016-10-18T15:01:42Z

                                                Po trąbie powietrznej i huraganach które są i będą coraz częstsze, domu szkieletowego praktycznie nie ma ! A dom murowany z płaskim dachem stoi nienaruszony. Poza tym w wymienionych krajach jest tani opał i można taki szkielet grzać za małe pieniądze, a u nas albo zamarzniesz albo zbankrutujesz.

                                                • Komentarz został odrzucony za treść niezgodną z regulaminem.
                                                  • Suchodolska 2017-04-18T16:25:10Z

                                                    Jaka firma budowała Panu dom. Mam w planach budowę domu szkieletowego i szukam coś sprawdzonego.

                                                • Gość 2016-10-11T23:08:34Z

                                                  i odp jest prosta bo nie potrafia nasi fachowcy ich poprawnie wybudowac

                                                  • Gość 2016-10-11T23:03:05Z

                                                    witam czytam co tu ludzie wypisuja hehe ten pan pepe nie wie co mowi mieszkam w pl ma 42 lata budowlanka zajmuje sie od 24 lat domy i takbudje sobie domy,jednak od 13 lat buduje je w szwecji i toco my rodacy wiemy o budowie domu z drewna czyli o konstrukcji szkieletowej to tak naprawde nic nie wiemy, ktos kto mowi ze w drewnie sa bakterie grzyby itd, niech lepiej poczyta lub pojedzie do szwecji zatrudnie go chetnie na stanowisku pomocnicka snickare to jest szwecki ciesla tam nabedzie wiedzy jak zrobic wetylacje konstrukje jak buduje sie taki dom i wtedy zmieni zdanie bo to co widze w pl to zenada jakbudynek z z drewana okrecaja styropianem to jest nie do pomyslenia wtedy faktycznie robi sie termos itd patrze na naszych ciesli i widze ze przykrecaja sztachete do plotu na die srubylub dwa gwoznie nie zacinaja jej itd brak wiedzy o drewnie panowie cheblowane drewno idzie zawsze do srodka nie cheblowane na zewnatrz by farba sie nie luszyla itd to temat rzeka pan geennation.pl ma 100% r

                                                    • Jorg 2018-05-18T14:04:35Z

                                                      jeżeli Pana jakość pracy budowlanej i wiedzy jest na tym samym poziomie co Pana pisownia, to współczuję mieszkańcom tych domów.

                                                      • Nina 2017-06-19T17:32:33Z

                                                        Dzień dobry, właśnie brak wiary w doświadczenie przy konstrukcjach szkieletowych, powstrzymuje mnie przed wyborem tej technologii pobudowania domu. Czy bywa Pan i działa także w Polsce ?

                                                      • greennation.pl 2014-02-13T21:29:22Z

                                                        Ale sobie kolego zrobiłeś reklamę... jeżeli nie potrafisz budować szkieleciaków to się za to nie bierz, bo przez takich partaczy jak ty ludzie myślą, że te domy to badziew. Amerykańscy milionerzy mieszkają w domach szkieletowych!!! Biały Dom jest szkieleciakiem!!! Cały świat buduje z drewna, w Polsce przez tysiące lat budowano z drewna. Konstrukcja szkieletowa wymaga umiejętności i wiedzy oraz precyzji i staranności, tacy pseudobudowlańcy jak ty - budowniczowie z koziej d..py, bez żadnej wiedzy i umiejętności (sam piszesz, że jesteś laikiem) absolutnie nie powinni się za to brać

                                                        • tomo 2013-03-17T04:53:56Z

                                                          Budowałeś chyba szopkę albo kurnik.

                                                          • Pepe 2013-02-24T09:49:14Z

                                                            Ale pierdoły wypisujesz, hahaha Buduję zarówno w jednej technologii jak i w drugiej. Domy drewniane są mniej trwałe, wystarczy trochę ognia, wilgoci, mocny wiatr, powódz i widać jak trwałe są drewniaki. Dlaczego amerykański milioner nie mieszka w domu z drewna ? Co do zdrowotności drewna, nie chciała byś wiedzieć ile ma w sobie chemii, żeby tylko obniżyć palność i nrobaczki je nie podgryzały. Przy mocnym wietrze wszystko trzeszczy, jak by się rozlatywała, to samo siś dzieje z podłogami, gdy się po nich chodzi. Co do precyzji to jest odwrotnie, do z drewna może wykonać nawet laik :). To, że amerykanie, kanadyjczycy i skandynawowie tak budują nie znaczy, że są lepsze. Budują tak, bo to wynika z ich tradycji (dawniej budowano samemu, a wiadomo drewno było tańsze, łatwiejsze do budowy i było go dużo).

                                                            • pracujący 2017-08-23T12:04:55Z

                                                              Przenosiłem dom w Szwecji ( miał prawie 100 lat ) drewno było idealne. Szkielet amerykański i kanadyjski to całkiem inna technologia jak ta Szwedzka i Niemiecka.

                                                              • mieszkaniec usa 2016-03-01T23:45:48Z

                                                                Wlasnie amerykanski milioner mieszka w szkieletowcu.Widac ze nie masz pojecia o ameryce nawet duze wielordzinne bloki sa szkieletowe.