Domy nie tylko dla górali

Na pierwszy rzut oka budowa domu na zboczu może wydawać się wyzwaniem nie wartym zachodu. Ale zanim całkowicie odrzucimy podobny pomysł, warto zastanowić się, czy atuty takiej lokalizacji nie okażą się cenniejsze od ewentualnych trudności wykonawczych.

W przypadku budowy domu na pagórku kluczowe znaczenie ma wybór odpowiedniego projektu, czyli takiego, który pozwoli nie tylko dobrze wpasować dom w otoczenie, ale przede wszystkim – umożliwi odpowiednie wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu. Z domu zbudowanego na zboczu mogą roztaczać się piękne widoki – to po pierwsze. Warto więc zwrócić uwagę, czy w projekcie przewidziano rozłożyste tarasy. Po drugie - na skarpie istotna jest piwnica: od strony zbocza posiadająca ściany bez okien, a z drugiej – przeszklone. Taka piwnica pozwala na zaaranżowanie nie tylko pomieszczeń gospodarczych, ale także mieszkalnych. W efekcie powstają bardzo interesujące i funkcjonalne rozwiązania użytkowe. Takie jak w poniższych projektach.

Projekt Grywałd (186,74 m²)

   

Dom, który idealnie wkomponuje się w górski krajobraz. Utrzymany w charakterystycznej dla górskich rejonów stylistyce pozwala na optymalne wykorzystanie pochyłej działki, w piwnicy bowiem oprócz garażu i części gospodarczej zaplanowano także niezależne mieszkanie.

Projekt L-76 szkielet drewniany (138 m²)

   

Uroczy i oryginalny dom z pięknym tarasem frontowym. Doskonale sprawdzi się na działce z wjazdem od strony południowej. Wysoką piwnicę przeznaczono na garaż i zaplecze gospodarcze, ale przewidziano tutaj także pomieszczenia rekreacyjne – pokój wypoczynkowy oraz saunę.

Projekt Widokówka Stok (134,8 m²)

   

Przytulny dom z poddaszem, pięknymi tarasami i praktycznym podpiwniczeniem. Doskonały na działkę z wjazdem usytuowanym od strony południowej. Piwnicę wykorzystano na garaż i zaplecze gospodarcze, zaplanowano w niej także siłownię. 

Projekt Milicz 19 (120 m²)

   

Ekologiczny, solidny i świetnie zaplanowany dom z bali. Elegancki w formie i tradycyjny w estetyce. W układzie pomieszczeń zachowano podział na trzy strefy; prywatną na poddaszu, dzienną na parterze oraz gospodarczą w piwnicy. W podpiwniczeniu ponadto przewidziano część rekreacyjną – łazienkę z sauną.

Projekt Dom przy Szkarłatnej (161,8 m²)

   

Elegancka willa o zwartej, klasycznej bryle z dwuspadowym dachem. Ze względu na frontowe usytuowanie pomieszczeń dziennych dobrze sprawdzi się na działce z wjazdem od strony południowej. W piwnicy oprócz garażu i zaplecza gospodarczego umieszczono również łazienkę z sauną.

Projekt Klub Pablo (390 m²)

   

Wyjątkowa rezydencja o bardzo oryginalnej formie i równie interesujących wnętrzach. Na samym dole znajduje się salon letni z kuchnią kateringową, spiżarnią i piwniczką winną. Na parterze z kolei zaplanowano salon zimowy z barem, a nad nim – kawiarenkę z przeszkloną podłogą.

Projekt Rossita wersja B z podwójnym garażem (150,5 m²)

   

Intrygujący dom o układzie półpodestowym. Bryła zachwyca świetnymi proporcjami i licznymi urozmaiceniami: lukarnami, podcieniami i wykuszem. W najniższej części budynku umieszczono dwustanowiskowy garaż oraz dużą kotłownię.

Projekt Acri (149,47 m²)

   

Tradycyjna architektura jednorodzinna w najlepszym wydaniu. Uwagę zwracają rozległe tarasy. Dom posiada pełne podpiwniczenie, w którym oprócz pomieszczeń gospodarczych znajduje się również część rekreacyjna i kuchnia. Garaż natomiast zaplanowano na parterze.

Projekt WB-3416 (183 m²)

   

Parterowy budynek o klasycznie eleganckiej bryle i układzie funkcjonalnym idealnym dla czteroosobowej rodziny. Pod mieszkaniem umieszczono częściowe podpiwniczenie, gdzie przeniesiono całe zaplecze gospodarcze oraz usytuowano jednostanowiskowy garaż.

Komentarze

  • Tooba.pl 2014-12-05T13:18:04Z

    Zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami (tel.52 384 49 90). Z pewnością uda się dopasować odpowiedni projekt nawet na tak nietypową działkę.

    • urszula 2014-12-03T21:22:00Z

      interesuje mnie dom na górzystym terenie z piwnica ,ale jest problem , ponieważ mam piękny widok na zalew na północnej stronie , na stronie wschodniej mam drogę aswaltową i część zabudowań ,od strony południowej mam górę i las i Słońce .Ale ta góra jest oddalona , natomiast od strony zachodniej mam blisko góre i już nie widzę zachodu Słońca . Zależy mi abym miała dach bardziej , spad dachu usytuaowany na stronę południową , może nawet jednospadowy , tak aby w przyszłości ustawić baterie słoneczne czy coś tam niewiem co ,energoszczedne . ale okana to ja bym chciała z każdej strony domu .