Efekt betonu na ścianie – jak uzyskać? Efektowne wnętrze w domu
Wraz z upływem lat, beton stał się bardzo popularny za sprawą urzekających projektów wnętrzarskich. Jego różnorodne odcienie przez cały czas zyskują w oczach klientów, a większość rozwiązań sprawdza się w minimalistycznych, klasycznych oraz nowoczesnych wnętrzach. Zatem, jak uzyskać efekt betonu na ścianie? Praktyczne porady.
Czym jest, jak powstał i w jakich wnętrzach można zastosować beton?
Beton powstał ze zmieszania kruszywa i cementu. Jest podstawowym materiałem budowlanym, a co więcej – swoją popularność zyskał przez surowy, a zarazem ponadczasowy wygląd wpasowujący się w gusta niemal wszystkich osób wielbiących minimalistyczne, klasyczne oraz nowoczesne wnętrza. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na uatrakcyjnienie pomieszczenia betonem w standardowej formie ze względu na zwalisty materiał (szczególnie użytkownicy mieszkań o małych metrażach).
W sklepach budowlanych można znaleźć masę imitującą kompozyt dedykowaną do użytku w nieruchomościach o stosunkowo małej powierzchni (np. 40-60 m2). Wykorzystuje się ją w celu nadania kontrastu m.in. w salonie, sypialni, kuchni oraz łazience. Warto również pamiętać, że uzyskanie struktury betonowej na ścianie jest możliwe przy użyciu płyt wykonanych z betonu architektonicznego lub betonowej farby strukturalnej.
Płytki w postaci betonu są doskonałą alternatywą dla farb.
Beton architektoniczny można znaleźć w dziesiątkach wariantów m.in. o gładkiej powierzchni, z efektem marmuru, a nawet z wżerami. Bez względu na wybraną technikę – kompozycja po zakończeniu prac budowlanych będzie niezwykle efektowna.
Efekt betonu na ścianie – jak go uzyskać?
Branża wykończeniowa ma do zaoferowania różne rozwiązania umożliwiające uzyskanie efektu betonu na ścianie. W tym celu można przygotować zaprawę tynkarską, pomalować ścianę w odpowiedni sposób, a do tego wykorzystać tynk mineralny, farbę betonową, beton woskowany itd. Zatem, przy pomocy jakich produktów uzyskać efekt betonu na ścianie?
1. Beton dekoracyjny
Beton dekoracyjny można zastosować w łazience oraz kuchni. Sprawdza się w pomieszczeniach z bardzo wysokim poziomem wilgotności.
2. Tynk mineralny
Tynk mineralny to bardzo popularne rozwiązanie wykorzystywane do uzyskania efektu betonu na ścianie. W skład renomowanych produktów wchodzą np.: spoiwa wapienne gwarantujące klasyczne przebarwienia. Co więcej – w końcowym efekcie ściana nie staje się idealnie gładka w celu zachowania naturalnego betonowego wyglądu.
3. Beton woskowany
Beton woskowany przynosi podobny efekt jak beton dekoracyjny, jednak w celu uzyskania oczekiwanych rezultatów, powinien nałożyć go specjalista.
Imitacja betonu na ścianie wygląda świetnie, jeśli jest połączona z czarnymi oraz białymi elementami wystroju.
4. Płytki w postaci betonu
Płytki w postaci betonu są doskonałą alternatywą dla farb. Ich odpowiednie ułożenie pozwoli poprawić i uzupełnić wystrój pomieszczeń narażonych na wysoki poziom wilgotności. Płytki przypominają tradycyjne kafelki betonowe.
5. Zaprawa
Zaprawa umożliwia uzyskanie efektu ozdobnego betonu na ścianie bardzo niskim kosztem (w porównaniu do innych wymienionych rozwiązań). Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować powierzchnię, a co najważniejsze – dysponować wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie.
6. Farba betonowa
Farba betonowa pozwoli uwidocznić betonowy tynk. Warto jednak zaimpregnować nawierzchnię, aby nie ulegała uszkodzeniom w przyszłości.
Imitacja betonu na ścianie – kompozycja
Surowy beton na powierzchni ściany wygląda doskonale w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Może się również świetnie zaprezentować w obecności dodatków skandynawskich, a nawet klasycznych, pod warunkiem zachowania kontrastu.
Imitacja betonu na ścianie wygląda świetnie, jeśli jest połączona z czarnymi oraz białymi elementami wystroju. Nie zmienia to faktu, iż intensywne odcienie mogą współgrać z szarymi meblami. Warto również zdecydować się na jaskrawe kolory (np. czerwony i zielony) w salonie, łazience lub sypialni.
Beton powstał ze zmieszania kruszywa i cementu.
Efekt betonu na ścianie – dlaczego warto?
Eksperci z Jakbudowac.pl twierdzą, że efekt betonu na ścianie pomoże skutecznie przełamać schematy klasycznych aranżacji. Omawianą w tym artykule kompozycję można uzyskać m.in. przy pomocy betonu dekoracyjnego lub tynku strukturalnego.
Jak uzyskać efekt betonu na ścianie? Efektowne wnętrze w domu – podsumowanie
Efekt betonu na ścianie to bardzo popularne rozwiązanie wnętrzarskie, które można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich produktów (np. beton dekoracyjny, tynk mineralny, beton woskowany, płytki w postaci betonu, zaprawa oraz farba betonowa). Podążając za trendami XXI wieku, warto wzbogacić klasyczne lub minimalistyczne aranżacje efektem betonu na ścianie, ponieważ nada to kontrastu, luksusu, a nawet elegancji (w zależności od preferencji i wybranych produktów).
FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi
Oto najcześciej zadawane pytania i odpowiedzi!
1. Gdzie można zastosować beton architektoniczny?
Beton architektoniczny sprawdza się praktycznie w każdym wnętrzu. Można go zastosować w łazience, sypialni, salonie lub przedpokoju. Wykorzystane materiały bardzo dobrze działają na obecną wilgoć, a co najważniejsze – pozwalają uzyskać efekt betonu cechujący się pięknym odcieniem oraz elegancką strukturą.
2. Jakie produkty są rekomendowane, aby uzyskać efekt betonu na ścianie?
Beton na ścianie można uzyskać m.in. przy pomocy płytek w postaci betonu, zaprawy, farby betonowej, tynku mineralnego oraz betonu dekoracyjnego. Bez znaczenia na wybór konkretnej metody – efekty będą zadowalające.
3. W jaki sposób można uzyskać efekt betonowej ściany przy pomocy farby?
Efekt betonowej ściany przy użyciu farby to kwestia naniesienia faktury na daną powierzchnię przy pomocy specjalnego wałka (przed rozpoczęciem pracy, ścianę warto pokryć odpowiednim preparatem). Zadowalający efekt można uzyskać poprzez nałożenie 1-2 warstw farby. Po zakończeniu działań należy pokryć powierzchnię woskiem dekoracyjnym.
4. Jak nałożyć tynk na betonową ścianę?
Nałożenie tynku na betonową ścianę to proste zadanie, porównywalne do aplikowania farby na wybraną powierzchnię. W pierwszej kolejności należy oczyścić ścianę, po wyschnięciu nałożyć rozrobiony tynk, a następnie wykonać deskowanie. To, czy efekt będzie zadowalający zależy od ilości nałożonych warstw tynku. Na sam koniec warto pokryć powierzchnię impregnatem.
5. Czy materiał, przy pomocy którego można uzyskać efekt betonu na ścianie jest drogi?
Materiał umożliwiający wykonanie efektu betonu na ścianie kosztuje średnio w okolicach 300 zł. Jest to najczęściej tynk strukturalny sprzedawany w opakowaniach od 10 do 15 kg. Ceny mogą się różnić w zależności od producenta i wybranego sklepu budowlanego.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.