Jak położyć beton architektoniczny?

Beton architektoniczny staje się obecnie jednym z wiodących trendów wystroju wnętrz. Surowość tego materiału i jego specyficzna estetyka nadają wnętrzu nieco industrialny, minimalistyczny, a zarazem elegancki klimat. Co ciekawe, beton może mieć formę nie tylko gotowych płyt do montażu – możemy także położyć go bezpośrednio na ścianie lub samodzielnie stworzyć wiarygodną imitację płyt.

Beton architektoniczny - pomysł na oryginalną aranżację wnętrza
Beton architektoniczny - pomysł na oryginalną aranżację wnętrza

Montaż płyt betonowych: klej, śruby czy kotwy?

Płyty z wykonane z betonu architektonicznego możemy zamontować na 3 sposoby: na klej, na śruby lub na kotwy. Pierwsza metoda nie jest zbyt skomplikowana i powinny wystarczyć nam podstawowe umiejętności oraz – rzecz jasna – stosowanie się do zaleceń producenta zarówno płyt, jak i kleju. Pierwszym krokiem jest oczyszczenie i przygotowanie podłoża. Należy usunąć wszelkie pozostałości po dotychczasowej farbie, lakierze czy kleju, a także kurz. Następnie gruntujemy ścianę przy użyciu odpowiedniego preparatu gruntującego.

Przygotowanie samej płyty rozpoczynamy od jej zaimpregnowania – chyba że typ płyty tego nie wymaga (tego typu informacje powinniśmy uzyskać od producenta). Następnie gruntujemy płytę (w ten sposób dodatkowo wzmacniamy jej przyczepność), po czym równomiernie rozprowadzamy na niej klej pionowymi pasami (w odległości ok. 25-30 cm). Po nałożeniu kleju mocno dociskamy płytę do podłoża. Możemy w tym momencie użyć pasków dociskowych/poziomujących, zwłaszcza jeżeli mamy do czynienia z płytą o dużych rozmiarach.

Montaż na śruby również nie powinien sprawić większych trudności. Podobnie jak w przypadku kleju, na początku gruntujemy płytę. Następny krok to wiercenie otworów w płycie – najlepiej użyć do tego wiertarki przeznaczonej do betonu. Po wywierceniu otworów przykładamy płytę do ściany, aby zaznaczyć na niej miejsca, w których mamy wywiercić otwory na kołki rozporowe. Ostatnim etapem jest przymocowanie kołków rozporowych i dokręcenie śrub. Dla uzyskania lepszego efektu estetycznego możemy także zastosować nakładki na śruby.

Kotwy to sposób montażu, który stosuje się zazwyczaj w przypadku wielkoformatowych płyt o większej grubości (powyżej 2 cm). Pierwszy krok pozostaje niezmienny – impregnacja płyty. Następnie wiercimy otwory w podłożu i w po bokach płyt, po czym umieszczamy w nich kotwy i pokrywamy zaprawą. Drugim rozwiązaniem są kotwy ozdobne – wówczas postępujemy podobnie, jak w przypadku montażu na śruby i kołki rozporowe. Istnieje również możliwość połączenia dwóch metod: najpierw przyklejamy płytę do podłoża, a następnie dokręcamy ją jeszcze przy pomocy kotew.

Beton architektoniczny można również rozprowadzać bezpośrednio na ścianie
Beton architektoniczny można również rozprowadzać bezpośrednio na ścianie

Jak uzyskać efekt betonu architektonicznego?

Beton architektoniczny można także rozprowadzać bezpośrednio na ścianie, w postaci plastycznej masy, którą w efektowny sposób możemy uformować. Po standardowym przygotowaniu podłoża rozrabiamy i mieszamy zaprawę betonową, a następnie nakładamy ją na ścianę i rozprowadzamy, używając pacy nierdzewnej. Jeżeli chcemy uzyskać efekt „artystycznego nieładu” – nierówności, widocznych pęcherzyków powietrza, uwydatnionej surowości materiału – wówczas po nałożeniu warstwy betonu formujemy ją zwykłym wałkiem do malowania. Na koniec wygładzamy pacą wenecką i impregnujemy. Na betonie położonym w ten sposób można również stworzyć imitację płyt – w tym celu wystarczy wyznaczyć (posiłkując się poziomicą) linie imitujące krawędzie płyt, po czym naciąć je w taki sposób, by powstały fugi.

Płyty a’la beton architektoniczny

Płyta betonowa nie musi być wykonana w całości z betonu – równie dobrze możemy stworzyć jej lżejszą imitację, która przy okazji będzie znacznie mniej kosztowała. Zamiast gotowych płyt z betonu wykorzystujemy płyty OSB. Po przycięciu płyt i wywierceniu otworów na kotwy ozdobne w ich narożnikach przymocowujemy je do ściany. Dla zwiększenia przyczepności gruntujemy płyty, po czym nakładamy na nie wymieszaną zaprawę. Kiedy beton wyschnie, zwilżamy go i wygładzamy, używając pacy weneckiej, po czym ponownie zostawiamy do wyschnięcia (najlepiej na 1-2 dni). Zwieńczeniem prac może być impregnacja płyt lakierem i wkręcenie kotew ozdobnych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.