Beton architektoniczny – opinie

Poszukując oryginalnych, a zarazem nowoczesnych rozwiązań w wystroju nowego domu, warto sięgnąć po beton architektoniczny. W ostatnich latach ten materiał zyskuje coraz większą przychylność nie tylko wśród miłośników brutalizmu w architekturze i zagorzałych minimalistów. I choć wielu osobom beton jako taki wciąż kojarzy się z ponurymi osiedlami z wielkiej płyty, to jednak można wykorzystać go w znacznie ciekawszy sposób.

Beton architektoniczny można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów
Beton architektoniczny można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów

Czym jest beton architektoniczny?

Mieszanka używana do wykonania betonu architektonicznego różni się od tej, z której wykonywany jest np. beton komórkowy. Jako że beton architektoniczny jest stosowany do wykańczania elementów zewnętrznych (nie jest niczym pokrywany), musi posiadać odpowiednie parametry wytrzymałościowe i właściwości estetyczne. Struktura betonu powinna posiadać właściwą porowatość i fakturę; warto także zwrócić uwagę na kolorystykę i odbarwienia mieszanki. Istotne jest również to, czy dany producent betonu posiada certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji oraz czy materiał spełnia normę PN-EN 206, określającą m.in. dopuszczalną ilość powietrza w mieszance, a także jej składniki, specyfikację oraz procedury kontroli produkcji.

Beton architektoniczny może być zarówno gładki, jak też wyposażony w nieregularne pęcherzyki powietrza (tzw. wżery) lub strukturę podobną do trawertynu, czyli specyficznej porowatej skały. Jeśli chodzi o kolorystykę, to najbardziej popularne są odcienie szarości, ale na rynku dostępne są także mieszanki w kolorach bieli, czerni, beżu, a nawet bardziej intensywnych barwach, jak np. zieleń czy czerwień. Istnieje też możliwość odbicia konkretnego obrazu na płycie betonowej – wówczas mamy do czynienia z fotobetonem. Tego typu realizacje mogą być naprawdę zjawiskowe, pod warunkiem, że zostaną precyzyjnie i profesjonalnie wykonane.

Beton architektoniczny jest efektowną ozdobą wnętrza
Beton architektoniczny jest efektowną ozdobą wnętrza

Zastosowania betonu architektonicznego

Beton architektoniczny można wykorzystać na wiele kreatywnych sposobów. Do najbardziej powszechnych elementów betonowych we wnętrzach należą:

  • płyty na ściany – możemy w ten sposób wykończyć np. jedną całą ścianę w danym pomieszczeniu lub jej fragment. Przy odpowiedniej impregnacji beton można także położyć na ściany w łazience. Surowa, szara betonowa ściana będzie doskonałym tłem na intensywnych nasyconych kolorów, jak np. soczysta zieleń, czerwień czy granat;
  • dekory betonowe – trójwymiarowe płytki z betonu architektonicznego mogą stanowić nietuzinkową ozdobę wnętrza, zwłaszcza jeżeli ułożymy je w efektowny wzór;
  • blaty kuchenne i łazienkowe – beton świetnie sprawdzi się w kuchni, ze względu na swoją wysoką wytrzymałość i niską nasiąkliwość. W łazience, oprócz blatu, możemy również zastosować ten materiał np. do wykonania obudowy wanny;
  • meble – na myśl o meblach z betonu w pierwszej chwili możemy wyobrazić sobie wnętrze w klimacie mieszkania Flintstonów – jednak wbrew pozorom, nie wygląda to aż tak ascetycznie. Wręcz przeciwnie, jeżeli połączymy beton z elementami metalu, drewna lub szkła, możemy uzyskać stylowy i elegancki stolik nocny, regał czy biurko do pracy;
  • rzeźba – ze względu na swoją dużą plastyczność, beton architektoniczny świetnie nadaje się do wykonywania unikatowych rzeźb i innych elementów dekoracyjnych (np. betonowe litery podtrzymujące książki na półce).

Oprócz zastosowań wnętrzarskich, beton architektoniczny może nam również posłużyć do wykończenia zewnętrznej strony domu, np. w formie płyt na elewację, efektownej donicy w ogrodzie, płyty na ogrodzenie czy wykończenie schodów.

Opinie na temat betonu architektonicznego 

Opinie na temat estetyki betonu – podobnie jak w przypadku większości materiałów wykończeniowych – są podzielone. Taki styl raczej nie przypadnie do gustu osobom ceniącym sobie przede wszystkim przytulność i tradycyjny wystrój. Jeżeli jednak mamy chęć na wprowadzenie nuty minimalizmu i surowej elegancji do naszego wnętrza, wówczas beton architektoniczny może stanowić motyw przewodni lub efektowne dopełnienie, zwłaszcza jeżeli umiejętnie połączymy go z innymi materiałami. Dzięki możliwości barwienia mieszanki betonowej w masie, elementy betonowe mogą tworzyć nastrój danego pomieszczenia poprzez odpowiednie połączenia kolorów. Jedno jest pewne – „domy z betonu” wcale nie muszą być nudne ani ponure: wszystko zależy od naszej pomysłowości i profesjonalnego wykonania.

Poniższe opinie pochodzą z serwisu, takich jak Trojmiasto.pl, Gazeta.pl i Interia.pl. Każda z opinii dodatkowo posiada odsyłacz w tytule do źródła cytatu.

Opinia z serwisu Gazeta.pl

"Zdecydownaie polecam. Wnętrze wygląda bardzo elegancko i stylowo. Ja mam całą scianę z betonu architektonicznego, na niej wisi plazma. To robił nam fachowiec. Ale wazony z tego samego materialu zrobiliśmy z mężem już sami. Bardzo nam się podoba, wystarczy trochę czasu, chęci i pewnego cementu wysokiej jakości. Na to akurat uczulam - jakość jest bardzo ważna, jeśli chce się mieć efekty przez lata."

Opinia z serwisu Trojmiasto.pl

"fajnie wygląda, ale szybko może się znudzić ten chłód."

Opinia z serwisu Interia.pl

"Do mnie przemawiają takie płyty z betonu architektonicznego. Są fajne i eleganckie, akurat bardziej preferuję takie surowe klimaty niż dużą liczbę dodatków. "

Komentarze

  • Inżynier Budownictwa 2019-03-10T13:43:08Z

    Ważne jest aby płyty betonowe nie zawierały sztucznych włókien. I tylko takich trzeba szukać.