Czy można betonować zimą?
Wielu inwestorów wraz z nadejściem zimy zastanawia się, czy ujemne temperatury uniemożliwią realizację zaplanowanych robót budowlanych. Betonowanie w okresie zimowym jest możliwe, ale nie jest łatwe i wiąże się z koniecznością spełnienia wielu dodatkowych wymagań.
Zalecenia są takie, by nie betonować na wolnym powietrzu, gdy temperatura spada poniżej -15°C. Jednak nie oznacza to wcale, że w wyższych temperaturach (nawet ujemnych) można betonować bez przeszkód. Niezapewnienie odpowiednich warunków może bowiem doprowadzić do katastrofy budowlanej.
Temperatura betonu
Mieszanka betonowa wbudowywana w konstrukcję powinna mieć temperaturę minimum 5°C – tak podaje norma. Podczas betonowania zimą trzeba zapewnić takie warunki, by temperatura betonu nie spadła poniżej tych 5ºC. Wymóg ten musi zostać spełniony na każdym etapie robót - zarówno podczas produkcji w betoniarni, w trakcie transportu, jak i na placu budowy. Im niższa temperatura otoczenia, tym trudniej jest zapewnić mieszance odpowiednią temperaturę. O ile na jakość produkcji inwestor nie ma wpływu, o tyle podczas prowadzenia robót zimą powinien szczególną uwagę zwrócić na odległość placu budowy od betoniarni, ponieważ czas transportu ma tutaj duże znaczenie.
Warto pamiętać o tym, że zastosowanie domieszek przeciwmrozowych nie może być jedynym zabiegiem chroniącym beton dojrzewający w niskich temperaturach. Równie ważna jest właściwa pielęgnacja i zabezpieczenie betonu.
Zamarznięcie świeżego betonu
Zamarznięcie dopiero wbudowanego betonu jest szczególnie niebezpiecznym zjawiskiem. Beton ten jest przesycony wodą, która nie zdążyła jeszcze wejść w reakcję z cementem i odparować. Woda zamknięta jest w porach betonu, a - jak wiadomo, zamarzając zwiększa swoją objętość, co powoduje że rozsadza pory, w których jest uwięziona. Norma podaje, że dopóki wytrzymałość betonu na ściskanie nie osiągnie wartości 5 MPa, nie powinien on zamarznąć. Najbardziej niebezpieczne jest zamarznięcie betonu po rozpoczęciu wiązania, a przed uzyskaniem tej krytycznej wytrzymałości. Jeśli beton zamarznie zanim rozpoczął się proces wiązania, to nastąpi rozpulchnienie mieszanki, co również nie pozostanie bez znaczenia dla końcowych właściwości betonu, w tym jego wytrzymałość na ściskanie.
Pielęgnacja betonu
Po wbudowaniu mieszanki, trzeba stworzyć takie warunki, by beton mógł dojrzewać - musi być odpowiednio pielęgnowany. Szczególnie ważne jest, by nie dopuścić do jego zamarznięcia, zanim osiągnie odpowiednią wytrzymałość gwarantującą odporność na zamrożenie. Ponadto beton musi w określonym czasie osiągnąć odpowiednią wytrzymałość.
Podczas betonowania zimą istotne znaczenie ma kilka czynników:
- przygotowanie frontu robót i deskowania: podłoże, na którym jest ułożone deskowanie (grunt, chudy beton, podbudowa) nie może być zamarznięte (można np. ocieplić szalunki). W trakcie betonowania mieszanka, która przelatuje przez zbrojenie, może do niego przymarzać, dlatego trzeba je na bieżąco czyścić;
- skład mieszanki betonowej powinien być dostosowany do panujących warunków atmosferycznych: znaczenie ma rodzaj i ilość cementu, stosunek wody do cementu, zastosowanie domieszek przeciwmrozowych (napowietrzających, przyspieszających wiązanie);
- podczas pielęgnacji betonu konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów osłaniających deskowanie (folie, włókniny, materiały izolacyjne – styropian, wełna mineralna) albo podgrzewanie betonu za pomocą odpowiedniego sprzętu (dmuchawy, nagrzewnice, promienniki podczerwieni, maty grzewcze).
Najbardziej niebezpieczne jest zamarznięcie betonu po rozpoczęciu wiązania, a przed uzyskaniem krytycznej wytrzymałości. Nastąpi wówczas rozpulchnienie mieszanki, co nie pozostanie bez znaczenia dla końcowych właściwości betonu, w tym jego wytrzymałości na ściskanie.
Spełnienie ww. warunków zminimalizuje negatywny wpływ niskiej temperatury na jakość betonu i pozwoli na przeprowadzenie robót nawet zimą. Warto pamiętać o tym, że zastosowanie domieszek przeciwmrozowych nie może być jedynym zabiegiem chroniącym beton dojrzewający w niskich temperaturach. Równie ważna jest właściwa pielęgnacja i zabezpieczenie betonu. Chodzi o to, by zapewnić odpowiednią temperaturę mieszance podczas betonowania i nie dopuścić do zamarznięcia, zanim osiągnie odpowiednią wytrzymałość.
Komentarze