Beton architektoniczny – cena zakupu i montażu

Kabina prysznicowa wyłożona betonowymi płytkami czy betonowy blat w kuchni to elementy wystroju, które ostatnio zyskują coraz większe zainteresowanie. Jednak beton architektoniczny ma znacznie więcej zastosowań: może posłużyć także do wykonania mebli, dekoracji, elementów ogrodzenia czy nawet elewacji. Ile kosztuje takie rozwiązanie i jakie ma zalety?

Beton architektoniczny w nowoczesnym mieszkaniu
Beton architektoniczny w nowoczesnym mieszkaniu

Właściwości betonu architektonicznego

Beton architektoniczny to mieszanka wykonywana z kruszywa, cementu i wody, z domieszkami substancji chemicznych. Ten materiał budowlany musi charakteryzować się wysoką jakością, ponieważ jest przeznaczony na odkryte części budynku czy pomieszczenia. Do najważniejszych właściwości betonu architektonicznego można zaliczyć jego odporność na ogień, niską nasiąkliwość (dzięki temu – i przy dodatkowej impregnacji – z powodzeniem może być stosowany w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak np. łazienka), a także łatwość obróbki i dużą wytrzymałość. Warto pamiętać o tym, że parametry wytrzymałościowe tego typu betonu są jedną z najważniejszych cech, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu. Mieszanka betonowa powinna mieć odpowiednie proporcje i spełniać wymagania europejskiej normy PN-EN 206. Oprócz tego istotna jest faktura betonu (może być wygładzony lub porowaty), jego kolor i przebarwienia. Choć ten materiał kojarzy się przede wszystkim z szarością, to jednak mieszanka może być barwiona, dzięki czemu mamy do dyspozycji również płyty betonowe w takich kolorach, jak np. granat czy czerwień. Wciąż jednak najpopularniejsze są odcienie szarości, grafitu, beżu czy czerni, które nadają wnętrzu klimat surowej, minimalistycznej elegancji.

Beton architektoniczny - materiał, z którego można zrobić wszystko?

Jak już wspomnieliśmy, beton architektoniczny jest łatwy w obróbce – to sprawia, że z plastycznej masy betonowej można ukształtować nie tylko proste płyty na ścianę, ale także bardziej skomplikowane elementy wystroju. Jeżeli nie chcemy wykładać betonem całej ściany, możemy zaopatrzyć się w niewielkie, trójwymiarowe płytki, z których utworzymy bardziej subtelną kompozycję, która doda pomieszczeniu nietuzinkowego klimatu. Poza tym z betonu wykonywane są ozdobne litery czy małe rzeźby, części mebli (np. blat stolika, półki na książki) i inne elementy dekoracyjno-użytkowe, takie jak donice, pojemniki czy nawet lampki.

To, że beton przede wszystkim cieszy oko wielbicieli minimalistycznej, surowej estetyki, nie oznacza, że nie możemy urozmaicać takiego wystroju kolorowymi dodatkami. Klasyczny, szary beton architektoniczny stanowi idealne tło dla wyrazistych barw, które możemy w ten sposób wyeksponować. Doskonale sprawdzą się tu odcienie czerwieni i granatu, ale również takie kolory, jak zielony, żółty czy fioletowy. Jeżeli natomiast chcemy uzyskać styl chłodnej, ponadczasowej elegancji, możemy połączyć szarość z czernią oraz elementami bieli i złotymi refleksami, np. w postaci uchwytów, wieszaków czy klamek.

Oprócz ścian wewnętrznych, beton architektoniczny ciekawie prezentuje się także na zewnątrz: możemy wykonać z niego fragmenty elewacji (świetnie wygląda to np. w połączeniu z jasnym drewnem), ogrodzenia, małej architektury czy posadzki – zarówno na tarasie, jak i wewnątrz domu.

Nakładanie betonu architektonicznego na ścianę
Nakładanie betonu architektonicznego na ścianę


Jakie są ceny płyt betonowych i ich montażu

Ze względu na koszty produkcji beton architektoniczny jest droższy niż beton komórkowy (czyli taki, którego używamy podczas budowy domu). Jeżeli jednak zdecydujemy się na beton o jak najprostszej strukturze i standardowym odcieniu, koszty nie muszą być zbyt wygórowane.

Płyty betonowe możemy kupić zarówno bezpośrednio u producenta, jak też w marketach budowlanych. Najbardziej powszechny rozmiar płyty to 120x60 cm – za jedną sztukę zapłacimy w takim przypadku ok. 100-200 zł. Dostępne są także większe płyty, np. 150x60 cm – ich cena jest niewiele większa (średnio ok. 180-220 zł). Za płyty o mniejszych gabarytach (60x30, 60x40, 60x60, 60x75, 55x90, 50x100) zapłacimy ok. 20-120 zł/szt., w zależności od wymiarów. Co istotne, płyty można bez większych trudności przycinać, więc zbyt duży rozmiar nie będzie stanowił problemu.

Jeśli chodzi o montaż płyt z betonu architektonicznego, to ceny są po części uzależnione od sposobu montowania: na klej, na śruby lub na kotwy. Szacunkowy koszt układania płyt to ok. 70-100 zł / m2. Decydując się na kotwy, trzeba liczyć się z nieco wyższą ceną (ok. 120-200 zł za płytę), w skład której wchodzi także nawiercanie otworów oraz zakup kotew. Chcąc zminimalizować koszty, możemy podjąć się samodzielnego montażu, zwłaszcza w przypadku układania mniejszych płyt na klej. Jednak w takiej sytuacji potrzebne będą przynajmniej podstawowe umiejętności z zakresu prac remontowo-budowlanych – jeżeli nie posiadamy w tym temacie żadnego doświadczenia, zdecydowanie bardziej opłaca się zatrudnić sprawdzonych fachowców.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.