Funkcjonalność w tradycyjnej formie
Mały, biały domek ze spadzistym dachem, przytulnym poddaszem i zacisznym tarasem – ta koncepcja pojawia się w wielu marzeniach o pierwszym domu. Marzenia są po to, aby je realizować, przygotowaliśmy więc listę projektów, które pozwolą na urzeczywistnienie tych wstępnie zarysowanych planów.
W związku z tradycyjnym budownictwem na myśl przychodzą klasyczne bryły, urozmaicone wykuszami i podcieniami, zwieńczone spadzistymi dachami, nierzadko z pięknymi lukarnami. Przy czym określenie tradycyjny wcale nie oznacza staromodny czy niewygodny. Domy jednorodzinne zaprojektowane w tradycyjnym stylu posiadają bardzo funkcjonalne rozwiązania, a ich architektura stanowi kwintesencję wysmakowanej elegancji. Poniżej prezentujemy wybrane projekty domów tradycyjnych. Ich powierzchnia nie przekracza 100 m², realizując któryś z nich można więc ubiegać się o dofinansowanie w ramach programu Mieszkanie dla młodych.
Projekt Miki II (88,8 m2)
Najlepszy przykład na to, jak na stosunkowo niewielkiej powierzchni można zaplanować bardzo bogaty i funkcjonalny układ pomieszczeń. Na dodatek przy części mieszkalnej przewidziano także jednostanowiskowy garaż, a z myślą o zapewnieniu możliwości wypoczynku na świeżym powietrzu utworzono balkon oraz dwa tarasy.
Projekt Sosenka III (58,33 m2)
Nieduży domek, który trzyosobowej rodzinie może posłużyć zarówno jako obiekt letniskowy, jak i całoroczny. Bryła jest bardzo prosta i zwarta, dzięki czemu budynek będzie niedrogi w budowie oraz późniejszej eksploatacji. Istnieje możliwość dobudowania do niego wiaty lub garażu.
Projekt HG-D2B (99,2 m2)
Parterowy, wygodny dom z dostawionym do frontowej elewacji garażem. Murowana, nieskomplikowana bryła została w tym przypadku przekryta dachem wielospadowym. Wewnątrz zachowano czytelny podział na dzienną oraz prywatną część pomieszczeń.
Projekt Sezam (77,84 m2)
Interesująca propozycja dla czteroosobowej rodziny poszukującej projektu jednokondygnacyjnego budynku. Posiada nieskomplikowaną konstrukcję, która będzie miała pozytywny wpływ na tempo oraz koszty prac budowlanych. Dzięki doskonale zaplanowanej powierzchni dom okaże się także bardzo wygodny w użytkowaniu.
Projekt Lolek bez garażu (65,6 m2)
Przytulny, niebanalny dom o kształcie jak z bajki. Kompletny program funkcjonalny zaplanowano na parterze, poddasze, dostępne za pośrednictwem schodów zewnętrznych, pozostawiono do wykorzystania na dowolne cele. Budynek może powstać jako letniskowy bądź całoroczny.
Projekt Alpinia B (93,7 m2)
Elegancki dom o prostej bryle urozmaiconej wykuszem i podcieniem tarasowym. Do części mieszkalnej dołączono tutaj jednostanowiskowy garaż. Funkcjonalność budynku podnoszą liczne pomieszczenia gospodarcze: kotłownia, garderoba i spiżarnia.
Projekt Hiacynt (99,39 m2)
Uroczy, urozmaicony dwoma podcieniami dom z wygodnym poddaszem oraz garażem wkomponowanym w bryłę. Na uwagę zasługuje otwarcie części dziennej na ogród. Zwarta forma w połączeniu z odpowiednimi izolacjami oraz możliwością dogrzania wnętrz kominkiem zapewnią niskie koszty użytkowania budynku.
Projekt Talia Mała (97,45 m2)
Jednokondygnacyjny dom o gustownych elewacjach oraz klasycznej, wysmakowanej bryle. Projekt posiada dwa rodzaje ogrzewania do wyboru – gazowe oraz na paliwo stałe. W korytarzu przewidziano składane schody, które umożliwiają dostęp do sporych rozmiarów strychu.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.