Jak SKUTECZNIE pozbyć się kuny domowej z poddasza?

Przegryzają przewody w samochodach, ukrywają się na strychach, poddaszach, ogrodach. Jak skutecznie się ich pozbyć? Czy lepiej stosować pułapki, odstraszacze czy inne środki? Zobaczcie najskuteczniejsze sposoby na kuny.

Kuna - sposoby na pozbycie się szkodnika
Pinterest
Kuna - sposoby na pozbycie się szkodnika

Kuna domowa - co to za zwierzę?

Kuna domowa, zwana także “kamionką”, jest małym ssakiem drapieżnym należącym do rodziny łasicowatych. Okres życia kuny to około 10 lat, chociaż znany jest przypadek, gdzie kuna żyła aż 18 lat. Kuny domowe występują naturalnie na terenie Europy, Ameryce i wielu regionach Azji. W Europie nie spotkamy tego ssaka jedynie na wyspach Brytyjskich oraz chłodniejszych lokalizacjach, takich jak kraje Skandynawskie, Estonia, północna część Rosji oraz Dania. Kuna nie występuje również na wyspach Morza Śródziemnego.

Obecnie kuny domowe żyją głównie w budynkach oraz obiektach, które są rzadko odwiedzane przez ludzi (budynki gospodarcze, szopy, strychy i ruiny).

Jak wygląda kuna domowa? Jak ją rozpoznać?

Kuna domowa może mieć różne barwy szaty - od barwy ciemnobrązowej, po szarość. Cechą charakterystyczną jest znajdują się na podgardlu kuny pasek przypominający biały krawat, który ciągnie się po klatkę piersiową. Zdarzają się jednak wyjątki, gdzie kuna nie posiada tego znaku szczególnego.

Kuny nie posiadają owłosienia na podeszwach łap, a miękkość poduszek sprawia, że zwierzę to porusza się bardzo cicho. Pod względem rozmiarów kamionka jest podobna do kota, ale jest smuklejsza. Kuna domowa ma około 50 cm długości (bez ogona).

Ciekawostką jest fakt, że kamionka potrafi skakać na odległość 3 metrów. Ponadto doskonale się wspina, przez co wystarczy szczelina w dachu, aby kuna zadomowiła się na strychu. Posiada również bardzo ostre zęby i silne łapy.

Kuna domowa - czym się żywi?

Kuna domowa spożywa zarówno pokarmy roślinne, jak i zwierzęce, w zależności od ich dostępności. Najczęściej jednak żywi się ptakami, gryzoniami i ptasimi jajami. Kuny porywają także małe zwierzęta hodowlane, takie jak króliki czy kurczaki. Latem natomiast żerują na płazach oraz jaszczurkach. Z kolei spośród owoców szczególnie preferują owoce leśne, borówki, maliny, śliwki i czereśnie.

Kuna domowa a leśna oraz inne gatunki

Oprócz kuny domowej w naturze występują kuny leśne, amerykańskie, japońskie, rybożerne, tamilskie i żółtogardłe. W Polsce spotyka się jednak tylko kuny domowe i leśne, dlatego skupimy się na tych gatunkach.

Jak wygląda kuna leśna i czym różni się od domowej? Kuna leśna jest przede wszystkim większa od domowej. Nie posiada również białego paska na podgardlu ciągnącego się do klatki piersiowej, ale żółtą (a nawet pomarańczową) plamę na szyi. Łapki są mocno owłosione. Ma także inny kolor futra, który zmienia się wraz z porami roku. Latem futro jest krótkie i matowe, a zimie puszyste i błyszczące. Jego barwa jest ciemniejsza od futra kuny domowej.

Jak rozpoznać, czy na strychu zadomowiła się kuna?

Aktywność kuny możemy bardzo łatwo rozpoznać. Na poddaszu hałasuje, niszczy izolacje, przegryza kable, brudzi. Jeśli kuna znajduje się na poddaszu, poznamy to np. po obecności odchodów o bardzo nieprzyjemnym zapachu. W okolicy mogą znajdować się martwe ptaki, gryzonie i inne małe zwierzęta (kuny żywią się nimi i przynoszą je w pobliże swojej kryjówki na później do spożycia). W materiale na dachu mogą występować dziury - to bardzo charakterystyczna oznaka obecności kuny w domu. Ponadto zwierzęta te hałasują, strącając przedmioty lub wydając syki. Kuna może zdradzić swoją obecność także poza domem, np. przegryzając przewody w samochodach.

Gdy próby pozbycia się kuny są nieskuteczne… Dlaczego tak się dzieje?

Zapewne zadomowiła się u Was kuna i nie potraficie jej wywabić, skoro czytacie niniejszy artykuł. Pułapka kupiona, odstraszacz także, ale kuna nadal nie chce opuścić poddasza… Problem z pozbyciem się tego zwierzęcia jest dwojaki: po pierwsze kuny charakteryzują się neofobią, czyli innymi słowy - boją się nowości. Jeśli w pobliżu pojawi się nowy przedmiot (np. odstraszacz czy pułapka), będą unikać konfrontacji z nim. Jednak z czasem kuna może oswoić się z owym przedmiotem, przez co nie będzie już skuteczny. Drugim problemem jest wrażliwość kuny na zapachy. W internecie wiele pisze się o niesamowitym działaniu odstraszającym rozbitych jajek. Jest to co prawda jedna ze skutecznych metod, ale wyłącznie wtedy, gdy nie umieścimy go gołą ręką. Jeśli nie zastosujemy tej zasady, kuna wyczuje zapach człowieka i ominie jajko szerokim łukiem.

Kuna domowa - sposoby na pozbycie się
Pinterest
Kuna domowa - sposoby na pozbycie się

Jakie są skuteczne sposoby na kunę?

1. Sposób na kunę - preparaty zapachowe

Kuny posiadają bardzo czuły węch, co warto wykorzystać przeciwko tym szkodnikom. Odstraszająco może zadziałać np. zapach sierści psa. Na rynku dostępne są gotowe preparaty zapachowe w płynie, które odstraszą zarówno kuny, jak i inne gryzonie.

Przyjęło się również, że kunę odstraszy zapach kostki do WC. Jest to skuteczne rozwiązanie pod warunkiem, że na kostce nie pozostawimy zapachu ludzkiego ciała (musimy zawiesić ją w rękawicach). Należy również co jakiś czas zmieniać zapach (np. raz zapach sierści psa, a następnie kostka WC), aby metody były skuteczne, ponieważ kuna szybko przyzwyczaja się nawet do bardzo nieprzyjemnych woni.

2. Sposób na kunę - żywołapka

Pułapka żywołowna często okazuje się nieskuteczna, z powodu niewłaściwego użycia. Pułapka z wabiącym przysmakiem (np. jajkiem czy chlebem z miodem) musi poleżeć na strychu co najmniej kilka dni, aby kuna przyzwyczaiła się do zapachu. Dopiero po czasie, gdy pokarm zacznie znikać, powinniśmy ją odblokować. Należy uważać, aby nie pozostawić ludzkiego zapachu.

3. Sposób na kunę - odstraszacz

Skutecznym sposobem może okazać się odstraszacz dźwiękowy. Nie jest to jednak metoda długotrwała, ponieważ kuna w końcu przyzwyczai się do dźwięku. Odstraszacz dźwiękowy może niestety okazać się bronią obosieczną, jeśli posiadamy inne zwierzęta w domu, które również będą słyszeć ultradźwięki.

4. Sposób na kunę - środki domowe

Kunę można wypłoszyć przy pomocy środków domowych. Możemy np. rozrzucić (w rękawicach) sierść psa lub kota po poddaszu i wokół domu. Taki zabieg należy co jakiś czas powtarzać, jednak niezbyt długo - kuna przyzwyczai się do sierści i nie będzie jej już straszna.

5. Sposób na kunę - elektryczny pastuch

Mniej popularnym sposobem na kunę jest instalacja będą niejako elektrycznym pastuchem. Instalację umieszcza się wzdłuż okapów, zwykle przy rynnach. Prąd emitujący niewielkie napięcie skutecznie da do zrozumienia ssakom, że nie są mile widziane na poddaszu.

Najlepsza metoda - zapobieganie! Zobacz, jak zabezpieczyć dach przed kunami

Aby uniknąć problemu z kunami w przyszłości, należy dokładnie zabezpieczyć dach i poddasze. I tak kolejno: wszelkie wloty (otwory wentylacyjne) na poddasze lub pokrycie, muszą być zabezpieczone metalowymi taśmami perforowanymi lub stalowymi kratkami. Podobne osłony warto zastosować także wzdłuż szczeliny kalenicowej. Podbitkę dachową lepiej wykonać z drewna, a niżeli z plastiku. Ochronę przed kunami będzie stanowić ponadto ocieplenie nakrokwiowe, które układane jest na sztywnym poszyciu oraz izolowane papą. Poddasze wówczas jest bardzo szczelne i nie ma możliwości, aby cokolwiek dostało się do środka. Ciekawostką jest, że gryzonie i kuny domowe nie lubią styropianiu, szczególnie XPS lub płyt PIR - zdecydowanie wolą miękką wełnę mineralną.

Gdy już złapiesz kunę - co z nią zrobić?

Kunę po złowieniu należy wywieść jak najdalej to możliwe. Przewożąc ją samochodem, wyściel bagażnik mocną folią, aby zapach kuny nie wniknął w tapicerkę.

Komentarze

  • Misiek 2023-09-05T07:34:19.557Z

    no i gdzie ten sposób jak pozbyć się skutecznie kuny ???

    • Luk 2022-06-01T12:59:26.025Z

      Albo spalić dom i przenieść się do bloku hehe :):)to tak na desperata ale najlepiej uszczelnić dach niech to zrobi fachowiec i poklopocie

      • Dorota 2022-03-21T11:41:16.458Z

        Próbowaliśmy różnych rzeczy. Nic nie pomagało. Dopiero po zamontowaniu pastucha elektrycznego problem znikł. Można spać spokojnie. Polecam stopkunom.pl

        • franek 2021-12-28T14:00:48.309Z

          ile naftaliny gwarantuje wypędzenie kuny z poddasza?i co ile czasu jakie ilości rozkładać - powiedzmy na 1m3 i kiedy lepiej zimą latem?

          • Jasko 2021-08-14T18:43:45Z

            Ja mam gniazdo kun na poddaszu muszę blachę zerwać ale najpierw gazem je poczęstuje

            • Yaho 2021-08-09T15:31:47Z

              Domestos najlepszy

              • Gość 2021-12-18T22:24:40.539Z

                Jakie zastosowanie?

              • aga 2021-07-22T15:18:53Z

                wywiozłam już dwie kuny ale przychodzą nowe. Zakupiłam kiedyś odstraszasz elektryczny na kuny nie działa - nie kupujcie tego dziadostwa. Obecnie zakupiłam pastucha elektrycznego jak zmontuje to dam znać

                • Fifi2 2021-06-17T07:02:09Z

                  Radio jej wstawi c i havy Metal, nie lubie tej muzy .

                  • grażyna 2021-03-29T16:54:41Z

                    Założyłam pastucha i do niedawna nie było kun. Niestety któreś niedzieli rano coś spowodowało spięcie . Po czasie okazało się , że kuna jest pod dachem. Nagrałam ją kamerą na zwierzęta. Dzisiaj odłączam pastucha . Mam nadzieję , że się wyniesie.

                    • Sylwia 2021-02-06T20:43:41Z

                      Właśnie hałasuje po poddaszu...

                      • Aga 2020-11-22T08:59:19Z

                        Co jest najbardziej efektywne żeby pozbyć die kuny z poddasza?

                        • Yaho 2021-08-09T15:31:03Z

                          Domestos zwykły chlorowy, zielony. Ponalewać do zakrętek od słoików i rozstawić na strychu.

                          • Lary 2021-11-18T22:28:43Z

                            Działa napewno

                        • justyna 2020-03-30T11:06:07Z

                          Tej zimy kuna rozerwała mi siatkę stalową i ponownie zagościła na strychu. Żywołapka stoi, na razie baz efektu

                          • Paweł 2020-03-19T10:17:06Z

                            serio to działa

                            • Gość 2020-12-14T00:49:33Z

                              Co dziala???

                              • Mario 2020-05-03T03:45:59Z

                                Ale co?